Polska

10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Kujawsko-Pomorskim 2024

Region Kujawsko- Pomorski to bardzo ciekawy obszar Polski. Jest wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim miasta województwa są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem kulturowym jak i przyrodniczym. Wycieczka w te strony może być swoistą lekcją historii dla dzieci. Lekcją, z której zobaczą jak można żyć obok siebie, szanując swoją kulturę, wiarę i obyczaje. Na mapie miejsc do zwiedzenia warto wybrać te najciekawsze.

1. Chrystkowo

Obecnie mieści się tu ośrodek muzealno- dydaktyczny Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. Już samo ulokowanie muzeum jest niezwykłe, ponieważ mieści się w starej chałupie po menonitach. Jest to ciekawy przykład drewnianego domu podcieniowego.

2. Bobrowniki

Tutaj dzieci na pewno z ciekawością obejrzą ruiny krzyżackiego zamku z połowy XIV wieku. Pięknie położony na wiślanej skarpie opowiada barwną i ciekawą historię, jakie na lekcji historii zapewne nie usłyszą.

3. Wielki Lubień

Miejsce bardzo ciekawe i intrygujące. Na skrzyżowaniu z drogą prowadząca do Wielkiego Komornika stoi drewniana chata mennonicka. Kiedyś mieszkali tu osadnicy holenderscy, który wyznawali odłam anabaptyzmu. To właśnie im zawdzięczamy ten niezwykły styl budowy domów. Zawsze w sąsiedztwie budynku, wybudowanego koniecznie Nagórce, zasadzony był szpaler wierzb a teren wokół dokładnie osuszony. Wzdłuż wiślanej trasy można szukać śladów po nich, między innymi starych cmentarzy.

4. Biskupin

Tutaj dzieci zobaczą drewniany gród obronny ludów wywodzących się z kultury łużyckiej, przejdą przez bramę, pospacerują uliczkami i zajrzą do chat. Jest tu dużo znalezisk archeologicznych. Dzieci mogą wcielić się w rzemieślnika, wybić monetę, rzucić toporkiem, postrzelać z łuku i przebrać się w strój woja a także pojeździć na kucyku.

5. Młyn w Grucznie

We wsi dzieci mogą zwiedzić stary młyn kiedyś napędzany wodą a dzisiaj silnikiem elektrycznym. Przy nim znajdują się poletka pokazowe z różnymi odmianami zbóż a także miejsce na ognisko i piknik. Jest tu również skansen starych uli.

6. Mega Park w Rudnik

Centrum edukacji i rozrywki. W Western City Kansas jest sklep z akcesoriami kowbojskimi, kioski z pamiątkami i sklep kolonialny. Na ulicach miasteczka dzieci spotkają szeryfa, kowbojów i traperów. Niejednego dzieciaka wystraszy banda Lucky Lucka czy Indian. Dla dzieciaków to wielka frajda zobaczyć dyliżans, pokaz kowbojski czy kaskaderskie wyczyny.

7. Park Dinozaurów Zaurolandia w Rogowie

Wzdłuż parkowej ścieżki stoją naturalnej wielkości figury dinozaurów, które naprawdę robią wrażenie i to nie tylko na dzieciach. W Muzeum Paleontologicznym można zobaczyć wystawę skamieniałości i ciekawe prezentacje w Sali projekcyjnej. Odbywają się tu również warsztaty geologiczno- plastyczne. Każde dziecko może zabawić się w odkrywcę i z cegiełki wydobyć figurkę dinozaura.

8. Krzyżacka warownia w Świeciu

Dzieci lubią takie miejsca. Piękne ruiny zamku z wieżą i zbrojownią, w której stoją machiny oblężnicze i plansze pokazujące dawne miasto i zamek. W podziemiach można zobaczyć salę tortur a następnie krętymi schodami wspiąć się na wieżę. W baszcie znajduje się sala bractwa rycerskiego.

9. Stare księgi w Grębocinach

W budynku kościoła zbudowanego przez Krzyżaków znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, w którym prowadzone są dla dzieci ciekawe lekcje muzealne i warsztaty.

10. Wenecja w Bydgoszczy

Część Starego Miasta przylegająca do odnogi rzeki Brdy – Młynówki, nazywana jest bydgoską Wenecją. Nad rzeką przeciągnięta jest lina po której przechadza się figura linoskoczka. Po rzece pływa uroczy tramwaj wodny. Dla dzieci taki rejs to na pewno miła przygoda.

Czytaj dalej