10 Najlepszych Atrakcji w Mrągowie i Okolicach

ulica królewiecka
źródło: Honza Groh / Wikipedia

Mrągowo to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, które w latach 1975 – 1998 należało administracyjnie do województwa olsztyńskiego. Jest znane głównie ze względu na organizowany od 1982 roku, dobroczynny Piknik Country.

Miasto jest atrakcyjne dla turystów zarówno ze względu na krajobrazy, jak i ogrom rozrywki, z której może korzystać każdy turysta. Jeśli zatem chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o możliwościach na spędzenie czasu w Mrągowie, to koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

1. Mrongoville

To miasteczko westernowe, położone na przedmieściach, niedaleko rzeki Dajny, która słynie z kolei ze spływów kajakami. Atrakcja jest odwzorowaniem miasteczka z drugiej połowy XIX wieku, z Dzikiego Zachodu. Znajdują się tu najpiękniejsze kobiety, najniebezpieczniejsi bandyci i oczywiście najbardziej dzielni kowboje.

2. Wioska Indiańska Kraina Winnetou

Znajduje się przy Mrongoville oraz parku linowym. Będąc w wiosce, można się przenieść w dawny indiański świat. Historię i tradycję rdzennych Amerykanów poznaje się tutaj tylko i wyłącznie przez zabawę. Można tu zobaczyć tipi, czyli tradycyjny indiański domek, a także oryginalne mongolskie juty. Jest tu również sklep z pamiątkami i garderoba, w której można wypożyczyć strój. Poza tym można korzystać z toru przeszkód, strzelnicy czy też zrelaksować się przy ognisku.

3. Szestno

Jest małą miejscowością znajdującą się niedaleko Mrągowa, jednak w przeszłości stanowiła jedną z najważniejszych części Mazur. Liczne wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że niegdyś było to centrum osadnicze Galindów. Obecnie, można podziwiać tu ruiny zamku krzyżackiego, położonego w zakolu rzeki Młynówki. Powstał tu także jeden z najstarszych kościołów mazurskich, którego wyposażenie z wieku XVI i XVII przetrwało nawet wojnę. Sama miejscowość, chociaż bardzo bogata historycznie, jest już nieco zapomniana przez turystów.

4. Ferma jeleniowatych

To kolejna ciekawa atrakcja Mrągowa. Miłośnicy przyrody oraz odpoczynku na wolnym powietrzu powinni obowiązkowo odwiedzić to miejsce. Ferma znajduje się w Kosewie Górnym. Zwiedzenie fermy jest świetną okazją do bliskiego kontaktu z naturą oraz możliwością zaprzyjaźnienia się z danielami, jeleniami czy muflonami, a także innymi, bardziej dzikimi zwierzętami.

5. Szlak rzeki Krutyni

To jeden z najpiękniejszych nizinnych europejskich szlaków. Przebiega przez Puszczę Piską i Mazurki Park Krajobrazowy. Jest to bardzo zróżnicowany i interesujący szlak, którego długość wynosi 102 kilometry, w tym 60 kilometrów zajmuje woda stojąca. W trakcie spływu można zobaczyć orła bielika czy tez orła przedniego, w wodzie natomiast, występują gąbki i krasnorosty, które tworzą „krwawe plamy” na kamieniach. Na brzegach rosną wysokie sosny i wielkie dęby. Szlak prowadzi poprzez kilkanaście połączonych krótkimi rzekami – jezior. Tym szlakiem w latach 50 – 70 XX wieku przepływał Jan Paweł II.

6. Góra Czterech Wiatrów

Jest ona najlepszym przykładem, że również podczas zimy w Mrągowie nie brak atrakcji. Góra mieści się na półwyspie nad jeziorem Czos i jest po części zalesiona. Stanowi ona cudowny punkt widokowy na przepiękną mrągowską panoramę. Narciarze mogą tu korzystać z dwóch wyciągów o długościach: 290 metrów i 270 metrów, tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, a także ze snowparku. Znajduje się tu również szkółka narciarska, z której może korzystać każdy, kto chce nauczyć się jazdy od podstaw, czy też popracować nad swoimi umiejętnościami. Po śnieżnym szaleństwie można udać się do schroniska, aby coś zjeść czy wypić.

7. Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum położone jest w centrum miasta, a dokładnie, w zabytkowym ratuszu. Można tu podziwiać pamiątki regionalne z zakresu historii, piśmiennictwa, sztuki ludowej i współczesnej, etnologii, archeologii czy numizmatyki. W muzeum są do obejrzenia stałe wystawy, np. „Historia Mrągowa”, „Okolice Mrągowa w pradziejach i w średniowieczu”.

8. Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

To wielka atrakcja dla wielbicieli militariów. Można tu zobaczyć transportery opancerzone, czołg czterech pancernych, kolekcje zabytkowych strażackich samochodów czy stację rozpoznania radiolokacyjnego. To największa kolekcja sprawnych wojskowych pojazdów oraz sprzętu, znajdująca się w północno – wschodniej Polsce. Muzeum ma w swoich zbiorach 80 sprawnych pojazdów pożarniczych i wojskowych. Dla turystów przygotowywane są przejażdżki ciężkim sprzętem wojskowym, posiłki z polowej kuchni czy też zakup pamiątek, m. in. maski gazowe, hełmy wojskowe oraz inne elementy wojskowego wyposażenia.

9. Izba Przyrodnicza Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni

Znajduje się tu ponad 300 zwierzęcych eksponatów, jednak kolekcja ta sukcesywnie się powiększa. Eksponaty są wykonywane w całości przez dr Janusza Dynowskiego i stanowią spreparowane zwierzęta, które najczęściej zostały ofiarami zderzenia z samochodem, przejechania czy potrącenia, a także – w przypadku ptaków – śmierci na liniach elektrycznych czy poprzez kłusownictwo. Dla turystów zorganizowana jest wystawa fotografii, która ma na celu przybliżenie historii Krutyni oraz wystawy o tematyce przyrodniczej.

10. Zamek gotycki

Znajduje się w oddalonym o około 30 kilometrów od Mrągowa – Kętrzynie. To krzyżacka twierdza w gotyckim stylu z XIV wieku. Początkowo stanowił trójskrzydłowy zamek z dziedzińcem wokoło, otoczony obronnym murem. Obecnie w budowli znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, biblioteka z cennym zbiorem i Kętrzyńskie Centrum Kultury. W skrzydle południowym mieści się również Galeria Konik Mazurski, która przedstawia regionalne rękodzielnicze wyroby.

4.6/5 - (liczba ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.