16 Najlepszych Atrakcji w Tleniu i Okolicy 2024
Tleń, malownicza wieś położona w sercu Borów Tucholskich w województwie kujawsko-pomorskim, z roku na rok coraz bardziej przyciąga turystów swoim urokiem i różnorodnością atrakcji. Zanurzony w „zielonej oazie”, Tleń zachwyca swoją niezwykłą harmonią natury, gdzie na każdym kroku można odkrywać piękno polskiej fauny i flory.
Oferuje bogate i różnorodne atrakcje – od aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, przez fascynujące trasy piesze i rowerowe, po ciekawe wydarzenia kulturalne i historyczne. Czy jesteś miłośnikiem przyrody, szukasz oddechu od zgiełku miasta, czy po prostu chcesz spędzić niezapomniany czas odkrywając lokalną kulturę i tradycje, Tleń na pewno zaspokoi Twoje oczekiwania.
Poniżej znajduje się lista najlepszych atrakcji w Tleniu i okolicy, które gwarantują niezapomniane doznania dla każdego odwiedzającego. Przygotuj się na niezwykłą podróż pełną odkryć, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a dziedzictwo naturalne i kulturalne kryje się za każdym zakrętem.
1. Bory Tucholskie
Zapierający dech w piersiach park narodowy, doskonały dla miłośników pachnących mchem sosnowych lasów. Znajdziesz tu wiele oznakowanych szlaków turystycznych oraz specjalną Kaszubską Marszrutę dla rowerzystów. To miejsce pełne spokoju i ciszy, idealne na relaksujące spacery czy pasjonujące grzybobranie. Bez wahania polecam to miejsce wszystkim turystom pieszym, kajakowym i rowerowym. Dla tych, którzy znajdą w tej formie spędzania wolnego czasu spełnienie swoich marzeń. (zobacz na mapie)
2. Most kolejowy
Na początku XX wieku, wzdłuż 55-kilometrowej trasy łączącej Laskowice i Chojnice, powstał most kolejowy nad rzeką Wdą. Pierwotnie miał on drewnianą konstrukcję, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Obecny obiekt został wybudowany w 1947 r., a od 1929 r., po wybudowaniu zapory przy elektrowni Żur, oferuje widok na jezioro Żur. Most jest wciąż czynny, a remont miał miejsce w 2022 r. Na wschodzie od mostu znajduje się pomnikowy głaz. (zobacz na mapie)
3. Wieża widokowa Trzebciny
Na niewielkim wzniesieniu w Trzebcinach stoi wieża widokowa, zbudowana w miejscu, gdzie w 2012 r. huragan zniszczył blisko 500 ha lasów. Na miejscu znajduje się tablica informacyjna, obelisk upamiętniający katastrofę i ze szczytu wieży widok na zniszczony las oraz prace leśników, którzy dokonali uporządkowania terenu i nowych nasadzeń. (zobacz na mapie)
4. Jezioro Mukrza
Nad jeziorem Mukrza, odwiedzający mogą korzystać z piaszczystej plaży i strzeżonego kąpieliska, wielokrotnie nagradzanego za czystość wody. Kąpielisko jest podzielone na dwie strefy o różnej głębokości, a na miejscu dostępna jest wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz bar. Przy jeziorze przebiega ścieżka dydaktyczna, której trasa biegnie wokół jeziora z punktem startowym i końcowym w Tleniu. (zobacz na mapie)
5. Spływy Kajakowe Wdą w Borach Tucholskich „DARO” Stara Rzeka, Tleń
Wda jest popularnym miejscem dla entuzjastów spływów kajakowych, oferowanych przez różne ośrodki. Są dostępne trasy o różnej długości, w tym 20-kilometrowa trasa z Błędna do Tlenia, 17-kilometrowa trasa z Tlenia do Elektrowni Gródek oraz dłuższa trasa, prowadząca dalej przez 23 km do Świecia. Najpiękniejszy fragment szlaku kajakarskiego prowadzi z Wdeckiego Młyna do Tlenia, gdzie ponad 30% trasy leży na terenach chronionych. (zobacz na mapie)
6. Zabytkowy dworzec kolejowy
W zabytkowym dworcu kolejowym znajduje się wystawa historyczna, prezentująca m.in. stare zegary i telefony, sprzęt kolejarski, pocztówki z Tlenia i sprzęt biwakowy. Obiekt, będący własnością prywatną, mieści również apartamenty do wynajęcia, urządzone w stylu nawiązującym do kolejnictwa.
7. Akwedukt w Fojutowie
To jest naprawdę fascynujące miejsce. Dojazd prowadzi przez drogę leśną, ale nawet zwykłą osobówką można się tam dostać, choć trzeba jechać powoli i być ostrożnym. Po przybyciu na miejscu, czekają na nas bezpłatne toalety, wypożyczalnia kajaków, zadaszone miejsca z ławkami oraz darmowy parking. Okolica jest jak z sielanki, a historia tego miejsca jest naprawdę interesująca. Co więcej, jest tam niepowtarzalny zabytek hydrotechniki. (zobacz na mapie)
8. Wdecki Park Krajobrazowy
Wdecki Park Krajobrazowy został założony w 1993 r. i zajmuje obszar 191,77 km2. Na jego terenie znajduje się 5 rezerwatów przyrody i wiele pomników przyrody, w tym aleja 87 dębów szypułkowych i aleja 23 lip drobnolistnych w Grabowej Buchcie. Na terenie parku zaznaczono 9 ścieżek dydaktycznych, w tym ścieżkę „Jezioro Mukrz”. W skład kulturowych zasobów parku wchodzą m.in. drewniane budynki charakterystyczne dla Borów Tucholskich, zbudowane w XIX i na początku XX wieku. (zobacz na mapie)
9. Zielony Punkt Kontrolny
Projekt „Zielony Punkt Kontrolny” to inicjatywa gminy Osie, zapewniająca aktywne spędzanie czasu poprzez odnajdywanie na mapie rozmieszczonych w terenie słupków i punktów kontrolnych. Projekt obejmuje trasy piesze i kajakowe o różnej długości i stopniu trudności, z 5 punktami startowymi, 55 punktami kontrolnymi i 3 punktami orientacji precyzyjnej w formie drewnianych słupków.
10. Park miniatur Eden
Park Miniatur w Łosinach to prywatna inicjatywa pana Mirosława Przygody, zlokalizowana w jego ogrodzie. Wśród miniatur znajdują się m.in. wieża Eiffla, Statua Wolności, Krzywa Wieża z Pizy czy Burdż al-Arab, wszystkie stworzone własnoręcznie przez właściciela. (zobacz na mapie)
11. Kamień św. Wojciecha niedaleko Leosi
Kamień św. Wojciecha niedaleko Leosi to nieożywiony pomnik przyrody, nazywany również Diabelskim Kamieniem. Jeden z największych głazów narzutowych w Polsce o szerokości 8,8 m, wysokości ok. 3,8 m i obwodzie 24,5 m, zbudowany z granitu. Legendy związane z kamieniem mówią o św. Wojciechu, który miał tu wygłosić kazanie w drodze do Prus, oraz o diable, który chciał zablokować rzekę Wdę, ale nie zdążył przed świtem i musiał porzucić głaz. (zobacz na mapie)
12. Przystanek Tleń
„Tleń Station” to goszczący gości pensjonat z restauracją, serwującą przede wszystkim potrawy tradycyjnej kuchni polskiej, specjalizującej się w daniach z ryb słodkowodnych i dziczyzny. Miejsce to jest również domem dla lokalnego browaru, który w swojej ofercie posiada niepasteryzowane i niefiltrowane piwo. Piwa są dostępne do kupienia na miejscu oraz online. (zobacz na mapie)
13. Elektrownia Wodna Żur i Zalew Żurski
Hydroelektrownia Żur i Zalew Żurski – elektrownia powstała w 1927 r. dzięki pracy głównego projektanta i dyrektora budowy, inż. Alfonsa Hoffmanna. Jego imię nosi promenada w Tleniu, prowadząca od zapory do mostu drogowego. Zapora została ukończona w 1928 r., a w 1930 r. obiekt uruchomił prezydent RP Ignacy Mościcki. Budowa zapory na Wdzie doprowadziła do powstania Zalewu Żurskiego. (zobacz na mapie)
14. Punkt widokowy „Binduga”
Punkt widokowy „Binduga” położony jest w rezerwacie przyrody „Dolina rzeki Brdy”. Nazwa miejsca nawiązuje do dawnego miejsca, gdzie formowano drewno na tratwy do spławu. Z punktu roztacza się widok na fragment doliny Brdy. Przez „Bindugę” przechodzi szlak pieszy im. dra Kazimierza Karasiewicza, autora „Przewodnika po Borach Tucholskich z 7 mapami”, lekarza i działacza społecznego. (zobacz na mapie)
15. Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi
Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi powstało w 1980 r. jako Oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Ekspozycje obejmują historię miasta Tuchola, rekonstrukcję dwóch izb chaty borowiackiej, florę i faunę Borów Tucholskich oraz prezentację zawodów, takich jak leśnik, kowal, stolarz, fryzjer, rolnik, pszczelarz wraz z dawnymi narzędziami. W sali wystaw czasowych prezentowane są prace artystów z Borów Tucholskich i ekspozycje dotyczące lokalnych tradycji. (zobacz na mapie)
16. Muzeum Indiańskie im. Sat-Okha w Wymysłowie
Muzeum Indiańskie im. Sat-Okha w Wymysłowie powstało w 2000 r. za sprawą Sat-Okha, czyli Stanisława Supłatowicza, oraz osób związanych z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian. Muzeum gromadzi eksponaty związane z życiem codziennym Indian, ich wierzeniami i sztuką, takie jak przedmioty wojenne i obrzędowe, stroje, regalia i przedmioty użytkowe. (zobacz na mapie)