Polska

15 ciekawostek o Mazurach

mazury

Mazury, zwane także krainą jezior, są miejscem do którego jeździ się prawie co roku. Piękna przyroda oraz wypoczynek nad wodą, sprawiają, że Mazury są miejscem, które szczególnie wpada w pamięć i zachęca do kolejnych wypraw. Mazury mają w sobie wiele tajemnic, dlatego też każda wycieczka, może owocować o nową wiedzę na temat tego pięknego zakątka naszego kraju. Na początek warto poznać kilka ciekawostek, które rozbudzą apetyt na odkrywcze wyprawy na Mazury.

1. Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior lub Kariną Wielkich Jezior Mazurskich. Druga nazwa jest jak najbardziej trafna, ale pierwsza podaje konkretną liczbę. Jakie są zatem fakty? Na terenie Mazur, można doliczyć się ponad 2600 jezior, czyli ponad 2 i pół razy więcej, niż potocznie się mówi. Już sama liczba jezior przytłacza, dlatego warto zacząć zwiedzanie, już w następnym sezonie. Przecież czeka aż 2600 jezior!

2. Mazury, to tereny dzikie i dziewicze. Wie to każdy, kto choć raz tam był. Patrząc na nie skażoną człowiekiem faunę i florę można dojść do wniosku, że jest to niemalże zaginiony świat. Coś w tym jest, ponieważ to właśnie na Mazurach, można obecnie podziwiać wymarły wszędzie indziej gatunek dzikich koni. Na półwyspie Popielińskim możemy spotkać potomków Tarpanów, czyli dzikich koni, które zamieszkiwały kiedyś tereny Europy. Warto zobaczyć te stworzenia na żywo.

3. Skoro Maruzy zwane są Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, to nie może tutaj zabraknąć rekordzistów. I tacy oczywiście tutaj są. Jeśli chodzi o największe jezioro w Polsce, to jest to naturalne jezioro Śniardwy, liczące powierzchnię aż 113, 8 km2. Znajdziemy tutaj także najdłuższe jezioro w Polsce, czyli Jeziorak, którego długość to rekordowe 27, 45 km.

4. Piramidy kojarzą nam się głównie z Egiptem i słyną piramidą Cheopsa. Jednakże Mazury także mają swoje piramidy. W miejscowości Rapa znajduje się rodzinny grobowiec barona Friedricha von Fahrenheita. Grobowiec wzorowany jest na podstawie egipskich piramid i ma aż 16 metrów wysokości. Jest to oczywiście pomniejszona wersja piramidy Cheopsa, lecz wielu ludzi uważa, że tak jak jej egipski odpowiednik i ta piramida skrywa w sobie nieodkryte sekrety. Jednym z nich jest ponoć wzmożona aktywność pola magnetycznego wokoło piramidy. Inni twierdzą zaś, że przez specyficzny rodzaj promieniowania, piramida potrafi uzdrawiać. Jak jest naprawdę? Pojedźcie i przekonajcie się sami.

5. Zastanawialiście się kiedyś do jakiego konkretnego miejsca zlatują bociany po powrocie z Afryki? Tak, lecą na Mazury, a konkretnie do wsi Żywkowo, która została przez to nazwana bocianią wsią. Przylatuje tutaj co roku, około 100 bocianów, a jesienią Żywkowo zamienia się w istny ptasi pas startowy, ponieważ wieś opuszcza zwykle 3 razy więcej bocianów.

6. Każdy bez zastanowienia, mówi, że jedzie na Mazury, ale skąd właściwie wzięła się ta nazwa? Pochodzi ona od przedrostka,,maz’’, który oznaczał,,smolić’’. Połączenie przedrostka,,maz’’ z przyrostkiem,,ur’’ stworzyło określenie, którym nazywało się smolarzy, którzy zamieszkiwali leśne tereny w regionie jezior i to właśnie od nich mamy dzisiejsze określenie Mazury.

7. Żubr, to piękne, dostojne i majestatyczne zwierzę. Jego siła jest widoczna już w samym sposobie poruszania się. Kuzyni amerykańskich bizonów, żyją na terenach polski od tysięcy lat, jednakże ekspansja człowieka sprawiła, że żubry musiały coraz głębiej wchodzić w puszczę. Obecnie sytuacja wygląda tak, że są jedynie dwa miejsca w Polsce, w których możemy podziwiać żubra, w jego naturalnym środowisku. Takim miejscem są właśnie Mazury. Na terenie Puszczy Boreckiej, znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów. Dla turystów największą atrakcją będzie możliwość oglądania żubrów w czasie posiłku, ze specjalnej platformy widokowej.

8. To właśnie tutaj, w trakcie II Wojny Światowej powstał jeden z najbardziej znanych bunkrów na świecie. Mowa tutaj oczywiście o Wilczym Szańcu, czyli bunkrze Adolfa Hitlera. Warto choć raz w życiu zobaczyć tego ufortyfikowanego kolosa z betonu, w którym przywódca nazistów przeżył atak na swoje życie.

9. Królowa Elżbieta II, Monarchini Wielkiej Brytanii pochodzi z Mazur. Tak, to nie żart, ponieważ dynastia Windsorów spokrewniona jest z pruskim rodem Lehndorffów. Według wyliczeń książę William ma aż 1/256 krwi mazurskich Lehndorffów.

10. Do zaskakujących wniosków doszli także brytyjscy naukowcy, którzy zbadali linie przodków autora Władcy Pierścieni. Otóż J. R.R Tolkien pochodził właśnie z Mazur, ponieważ jego przodek wywodził się z rodziny, która zamieszkiwała te tereny.

11. Mazury, to tereny na których historia jest dostrzegalna tak mocno, jak to tylko możliwe. Grunwald, czy Wilczy Szaniec, to tylko niektóre z przykładów historycznych miejsc na Mazurach, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu.

12. Tutaj krzyczy się najgłośniej, ponieważ od ponad 20 lat, to właśnie na Mazurach odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku.

13. Mazury jest to kierunek wakacyjny, które plasuje się na 2 miejscu, jeśli chodzi o popularność, pod względem wyjazdów wypoczynkowych.

14. Mazury to świetne miejsce, na aktywny i pasywny wypoczynek. Znajduje się tutaj masa pensjonatów oraz hoteli.

15. Mazury są idealnym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody z kajakarstwem czy żeglarstwem.