Polska

10 Interesujących Ciekawostek o Piszu

fot. Lesnydzban / Wikipedia

Pisz – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu Pisz. Powierzchnia wynosi 10,08 km2 a miejscowość zamieszkuje ponad 19 tys. ludzi. Przez miasto przepływa rzeka Pisa. Zobacz też, jakie są atrakcje w Piszu.

1. Galindia

Miasto ulokowane jest na terenie dawnej krainy Galindia, położonej w południowych Prusach, którą zamieszkiwało bałtyjskie plemię Galindów. Po ich bytowaniu pozostała nazwa Pisz, oznaczająca bagnisko.

2. Książęta mazowiecy

W 1254 r. Galindia została nadana książętom mazowieckim przez papieża Innocentego IV. Już rok później książę kujawski Kazimierz oddał te tereny Krzyżakom. Zbudowali oni zamek zwany Johannisburg lub Jańsbork.

3. Lenno polski

W 1466 r. Pisz został lennem polskim. W 1645 r. otrzymał prawa miejskie od elektora Fryderyka Wilhelma.

4. Schron bierny

W 1939 r. w Piszu wybudowano pierwszy na świecie schron bierny typu Regelbau 502 .Stanowił on najważniejszą część zespołu 8 schronów. W czasie II wojny światowej mieściło się tu stanowisko dowodzenia odcinka Punktu Oporu Pisz. Wewnątrz obecnie można zobaczyć ekspozycję militarno-historyczną.

5. Jan Chrzciciel

W herbie miasta znajduje się głowa Jana Chrzciciela na złotym półmisku. Tło składa się z białego, czarnego i czerwonego pola. Kolory te nawiązują do barw herbowych Fryderyka Wilhelma, który to nadał Piszowi prawa miejskie.

Głowa Jana Chrzciciela w herbie wiąże się najprawdopodobniej ze zwycięstwem Krzyżaków nad miejscową ludnością, które miało miejsce w dzień św. Jana Chrzciciela.

6. Rzeka Pisa

Przez Pisz przepływa rzeka Pisa, prawy dopływ Narwi, która wypływa z położonego nieopodal Jeziora Roś. W mieście na rzece znajduje się port żeglugi śródlądowej, a blisko Jeziora Roś mieści się przystań jachtowa. Po rzece i jeziorze kursuje statek pasażerski „Smętek”.

7. Jezioro Roś

W pobliżu alei Turystów, nad brzegiem Jeziora Roś, usytuowana jest plaża miejska. Nieopodal znajduje się wieża widokowa.

8. Browar Masovia

Niegdyś w Piszu istniał browar Masovia. Należał do rodu Bayerów. Obecnie w budynku dawnej słodowni mieści się biblioteka.

9. „Czarownica znad Kałuży”

Pisz jest jednym z miejsc, w których rozgrywa się akcja powieści „Czarownica znad Kałuży” Artura Olchowego. Jest to pierwsza część trzytomowej sagi. Opisane wydarzenia rozgrywają się 53 lata po zakończeniu III wojny światowej.

10. Pomnik Melchiora Wańkowicza

W Piszu powstał pierwszy w Polsce pomnik Melchiora Wańkowicza. Inspirację stanowiła 75 rocznica wydania „Na tropach Smętka”, w której autor opisywał swoją podróż po Prusach Wschodnich w 1937 r., na trasie której znajdował się również Pisz. Pomnik składa się z dwóch części, które położone są po dwóch stronach Pisy.

Po jednej stronie rzeki znajduje się 2,5 metrowa rzeźba, przedstawiająca Wańkowicza przy kajaku. Po drugiej stronie zobaczyć można granitową książkę „Na tropach Smętka” oraz tablicę z trasą podróży autora. Pomnik został odsłonięty 18 września 2011 r., a jego autorem jest Andrzej Renes.

Czytaj dalej: Gdzie można dobrze zjeść w Piszu