Polska

10 najlepszych atrakcji w Chojnicach

ratusz w Chojnice
Mat-matys / Wikipedia

Szukając miejsca wartego odwiedzenia na jeden weekend warto zastanowić się czy nie wybrać niemałego miasteczka w województwie pomorskim. Chodzi o Chojnice – Bramę Kaszub, miasto zamieszkiwane przez około 40 tysięcy mieszkańców.

Miasto oferuje kilka naprawdę ciekawych zabytków i atrakcji, które pozwolą spędzić miły weekend.

Co warto zobaczyć w Chojnicach

W tym artykule polecimy nasz, subiektywny, ranking 10 atrakcji wartych odwiedzenia podczas pobytu w Chojnicach.

Pierwszą atrakcją w Chojnicach, atrakcją która może zrobić piorunujące wrażenie, jest piękny rynek z neogotyckim Ratuszem Miejskim otoczonym kamienicami z pięknymi fasadami. Na środku tego rynku stoi duża, piękna fontanna. Jest to miejsce robiące bez wątpienia ogromne wrażenie – wiele zabytków zachowanych sprzed wieku, tłumy ludzi w ciągu dnia fotografujące się w tym miejscu oraz pękające w szwach kawiarnie wieczorami – jest to klimat, który udzieli się każdemu wycieczkowiczowi.

Drugą atrakcją, będzie chojnicki basen: Centrum Park. Jest to miejsce, które zdecydowanie bardziej przypadnie dzieciom, niż pierwsza atrakcja, ale dorośli też będą się tu świetnie bawić. Kompleks jest bardzo rozbudowany, można tam pójść niezależnie od pory roku ani pogody. Całość działa przez pełny rok. W kompleksie znajdziemy masę atrakcji, takich jak basen sportowy, rekreacyjny i brodzik dla dzieci. Przez obiekt przepływa także rwąca rzeka. Można skorzystać ze zjeżdżalni, w tym jednej trójspiralnej. A na koniec można chwilę się odprężyć na biczach wodnych, w jaccuzi czy podczas hydromasaży. Jednak to nie wszystko, ponieważ dodatkowo znajdziemy tam część naziemną, gdzie znajdziemy saunę, hale sportowe, plac zabaw i boisko, a dla najmniejszych dzieci piaskownicę.

Trzecia atrakcja – znowu bardziej skierowana do, tym razem starszych, dzieci to centrum rozrywki aktywnej – Canpol Extreme Center. W tym obiekcie znajdziemy świetny tor kartingowy, jego długość to 350 metrów. Cała hala o powierzchni 3 tysięcy metrów udekorowana jest masą graffiti utrzymanych w ulicowym stylu. Obiekt jest skierowany także do rodzin, stąd znajdziemy tam wolniejsze gokarty, dla mniejszych dzieci, a nawet podwójne gokarty – dla rodzica z dzieckiem. Jednak jeżeli gokarty się już znudzą, obiekt ofertuje dodatkowo także bumper cars oraz crazy cart. Dwie dodatkowe atrakcje, potrafią zapewnić kilka godzin dodatkowej rozrywki w jednym obiekcie.

Czwartą atrakcją, którą polecimy, będzie trochę spokojniejszy park tysiąclecia. Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie odrobinę oddechu po całym dniu zwiedzania, jest tu dużo alejek do spacerowania, stawy i mostki. Park ma powierzchnię 16 hektarów i zapewnia na swojej powierzchni wiele atrakcji, takich jak chociażby: ogród botaniczny, stoły do gry w szachy, skatepark, czy siłownię terenową, a także wiele innych. Dorośli mogą chwilkę odpocząć na ławce, zaś dzieci bez wątpienia znajdą sobie w tym czasie zajęcie i nudzić się nie będą.

Piąta atrakcją w naszym rankingu będzie Eksperymentarium Chojnice. Bez wątpienia jest to jedna z ciekawszych atrakcji na całą Polskę, mianowicie jest to interaktywna wystawa przedstawiająca rolę człowieka w naturze. Możemy tu zobaczyć prawa przyrody, a także poznać historię współżycia człowieka z naturą. Niezależnie od wieku, wystawa na każdym zrobi wrażenie.
A gdy przy wystawach jesteśmy, to spójrzmy w takim razie jeszcze na muzea.

Pierwsze z nich, które ustawiamy na 6 miejscu to Muzeum Historyczno – Etnograficzne. Można tutaj podziwiać zbiory pięknych haftów kaszubskich.

Idąc dalej tropem muzeów, jako siódme, zajrzyjmy też do Muzeum im. Albina Makowskiego. Jest to muzeum prezentujące numizmaty. Należy jednak pamiętać, że muzeum nie jest otwarte zawsze – trzeba wcześniej zadzwonić tam i się umówić na zwiedzanie.

Ósmą atrakcją w Chojnicach jest Bazylika Ścięcia Św. Jana Chrzciciela z Placem Kościelnym. Kolosalna budowa w gotyckim stylu z XIV wieku robi niesamowite wrażenie na zwiedzających.

Dziewiątym miejscem, które polecimy, będą średniowieczne muzy miejskie z bramami. O ile same w sobie mury nie mają wielu atrakcji, już sam spacer przy nich robi niesamowite wrażenie. Zachowały się w nich bramy, przez które można pochodzić. Same w sobie mury także są w dobrym stanie przez co możemy zobaczyć fragment historii, która już się skończyła.

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedną perełkę architektury – barokowe kolegium pojezuickie z kościołem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Obecnie w kolegium mieści się liceum ogólnokształcące, jednak fasady budynku nadal można podziwiać.

Podsumowując można powiedzieć, że Chojnice mogą zapewnić wiele atrakcji na weekend. Mimo, że miasto nie jest wielkie to zapewnia bardzo wiele atrakcji. W weekend możemy pojechać tam do sporego aquaparku, możemy zobaczyć park tysiąclecia czy pozwiedzać piękne perełki architektury. Bez wątpienia wartość edukacyjną będzie miała także wycieczka do eksperymentarium. Jest to rodzaj miejsca, które rzadko jest spotykane jako atrakcja w polskich miastach. Dla trochę starszych i aktywniejszych dzieci w Chojnicach znajdziemy także tor gokartowy.