Polska

Łeba i wydmy razem z dzieckiem – Atrakcje, ceny roweru i melexa

piask

Jednym z ważniejszych i piękniejszych miejsc leżących nad polskim morzem jest na pewno znajdująca się w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego Łeba – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone na Wybrzeżu Słowińskim. Jest to miejsce z wieloma atrakcjami dla całej rodziny, zwłaszcza w sezonie letnim.

Słowiński Park Narodowy powstał w 1967 r. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi.

Dla większych dzieci, które zaczynają się interesować otaczającym ich światem, wyjątkowo ciekawa może okazać się występująca w parku fauna i flora.

Najważniejszymi zwierzętami Parku są ptaki. Sklasyfikowano tu około 260 gatunków ptaków m. in. bataliony, mewy srebrzyste czy kuliki wielki.

W Parku żyją również owady na czele z rzadkimi motylami, chrząszczami i skoczogonkami, z płazów znajdziemy ropuchy i żaby.

Ze ssaków wymienić można umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt gatunki jak rzęsorek mniejszy, mroczek posrebrzany, nietoperze: borowiec wielki i mopek zachodni, morświn i foka szara.

Twarzą miejscowości stają się ruchome wydmy, które sprawiają, że Łeba w porównaniu z innymi nadmorskimi miejscowościami staje się bardzo konkurencyjna.

Ruchome wydmy są ewenementem przyrodniczym, który zwłaszcza latem, ale nie tylko, przyciągają rzeszę turystów z całej Polski, jak i zza granicy.

Te naturalne atrakcje, sprawiają, że człowiek czuję się, jakby znajdował się na wielkiej pustyni, co robi wrażenie zwłaszcza na naszych najmniejszych pociechach.

Co powoduje, że nazywamy piaski ruchomymi?

wydmy

Pod wpływem wiatru przemieszczający się piasek powoduje, że wydmy „wędrują” na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy.

Najwyższa wydma ma wysokość 42 m.

A więc kiedy już zdecydujemy się odwiedzić ten rzadko spotykany cud natury, pojawia się pytani- jak tam dotrzeć?

Same wydmy znajdują się już ok. 8 km od Łeby i istnienie kilka sposobów transportu.

1. Spacer

Jest to jeden z bardziej relaksujących sposobów podróży, podczas której możemy podziwiać piękno natury, a także spędzić więcej czasu z naszymi bliskimi. Mimo wszystko sposób ten może wydać się dość męczący zwłaszcza dla rodzin z mniejszymi dziećmi.

2. Rower

Znacznie szybszy sposób niż spacer. W wypożyczalni możemy wynająć rower na godziny (5-7 zł) lub na cały dzień (25-35 zł). Należy również pamiętać, że jeżeli chcemy wynająć rower z foteliki dla naszych najmniejszych dzieci, ceny wzrastają (6-8 zł/h lub 30-40 zł/cały dzień). Przed samymi wydmami znajdują się parkingi rowerowe, które są bezpłatne. Znacznym udogodnieniem jest również to, że z Łeby na ruchome wydmy prowadzi ścieżka rowerowa, co zapewnia nam większy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

3. Melex

Jest to na pewno najszybsza forma dotarcia na miejsce z wyżej wymienionych i wymaga od nas najmniej wysiłku.

Oferują one usługi w cenie 15 zł-bilet normalny, 11 zł bilet ulgowy czy 14 zł bilet grupowy. Należy pamiętać, że cena obejmuje tylko przejazd w jedną stronę. Melexy kursują w sezonie letnim codziennie, w godzinach 9. 30-15. 00.

Opcja ta wydaje się wygodniejsza zwłaszcza dla rodzin z mniejszymi dziećmi.Aby dotrzeć ostatecznie do naszych wydm, konieczne jest jeszcze zakupienie biletów wstępu do Słowińskiego Parku Narodowego (normalny- 6 zł; ulgowy- 3 zł).

Po drodze na wydmy czeka nas jeszcze więcej atrakcji

Świetną opcją wydaje się zrobienie sobie, krótkiego przystanku w miejscowości Rąbki (ok. 2 km od Łeby). Miejscowość ta znajduję się na rogu jeziora Łebsko, które jest trzecim co do wielkości jeziorem w Polsce. Na miejscu czekają nas piękne plaże i pomosty, a wypoczynek w tym miejscu staje się prawdziwą przyjemnością i alternatywą dla nadmorskich plaż. Jest to świetna opcja zwłaszcza w upalne dni, która pozwala nam się nieco schłodzić.

Następnym punktem naszej podróży może być wyrzutnia rakiet, to miejsce, które mogło zmienić bieg historii ! W miejscu dziś stworzonego muzeum, w latach 60-tych działała polska Stacja Sondażu Rakietowego Łeba.Na terenie Stacji Sondażu Rakietowego Łeba skonstruowano mobilną wyrzutnię W-120, która była zdolna do wyniesienia na orbitę pierwszego polskiego satelity.

Istnieje również podejrzenie, że w tym miejscu Niemcy w trakcie II Wojny Światowej konstruowali broń jądrową.

Po miejscu oprowadzają przewodnicy, którzy rozpoczynają obchód co 15 min.

Istotnym miejscem godnym naszej uwagi wydaje się również Latarnia Morska Stilo to budowla z początku XX wieku. Metalową wieżę latarni na granitowej podstawie wybudowano na wysokiej, zalesionej wydmie. Prace zakończono w 1906 roku. Cena biletu normalnego wynosi 4 zł, a szkolny 2 zł, dzieci do lat 4 mają wstęp gratis.

Dla rodzin z dziećmi Łeba oferuje również inne atrakcje m. in. Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park Sarbsk, gdzie można zobaczyć m. in. karmienie fok, park makiet zwierząt morskich czy oceanarium Prehistoryczne 3D to pierwsza na świecie atrakcja która „ożywia” prehistoryczne stworzenia morskie. W jego wnętrzach można poczuć się jak w środku oceanu. Dzieciom spodobają się na pewno znajdujące się na terenie parku liczne place zabaw oraz największe fokarium w Polsce. Miejsce to znajduje się 8 km od Łeby. Cena biletu normalnego to 59 zł, biletu ulgowego 49 zł, biletu grupowego 29 zł, dzieci do lat 4 1zł.

Kolejną atrakcją dla dzieci jest największy w Polsce naturalny labirynt z platformami i 5 bazami do zdobycia. Na wejściu dostajesz mapę i punkty, do których musisz dojść. Zadanie nie jest łatwe, bo labirynt naprawdę jest spory i łatwo jest tutaj się zgubić. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa przygoda zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Cena biletu normalnego to 25 zł, ulgowego 18 zł.

Łeba Park świetnie sprawdzi się jako urozmaicenie czasu wolnego dla całej rodziny, park dinozaurów, który rozpościera się na powierzchni 20 hektarów, wydaje się świetną opcją spędzenia wolnego czasu. Spacerując kładkami i ścieżkami, można stanąć tu oko w oko z około 100 gadami. Oprócz tego w parku można poznać życie Neandertalczyków czy karmić zwierzątka w mini zoo. Bilet normalny kosztuje 65 zł, a ulgowy 45 zł. Dzieci do lat 4 mają wstęp wolny.

W centrum Łeby znajduje się również Muzeum Motyli, spośród 3, 5 tys. eksponatów motyli i innych owadów zapewne szczególne zainteresowanie najmłodszych wzbudzą te największe – Attacus Atlas o wielkości patelni. Bilet ulgowy wynosi 11 zł, a normalny 14 zł.

Dom do góry nogami, miejsce niezwykłe, wyjątkowe, przesiąknięte kaszubską kulturą i tradycją. To tutaj można poznać bliżej nie tylko tamtejszą społeczność, ale też wszystko, co jest związane z ich codziennym życiem i przekonać się jak dawniej żyli Kaszubi. To prawdziwa lekcja historii dla dzieci i młodzieży, a dla dorosłych powrót do przeszłości i miło spędzony czas na odkrywaniu skarbów naszego kraju. Bilet indywidualny kosztuje 24 zł.

W celu spędzenia wolnego czasu w bardziej aktywny czas świetnie sprawdzi się stadnina koni, położona jest w Nowęcinie nad Jeziorem Sarbsko w odległości około 1 km od centrum Łeby. Stadnina posiada 50 koni rasy małopolskiej, wlkp. przygotowanych do profesjonalnej nauki jazdy, doskonalenia umiejętności jeździeckich i sportu.

Miłośnicy golfa pokochają Adventure Golf Park– ten mały, bardzo dobrze wyposażony, mini golf jest doskonałym miejscem na spędzenie czasu na wolnym powietrzu. Jeśli nigdy nie grałeś w golfa, ale masz po prostu na to ochotę, nic nie szkodzi, przekonasz się, że to nic trudnego. Otrzymasz opis z zasadami gry, a przyjazny personel odpowie na Twoje pytania związane ze sposobem grania. Bilet normalny 15 zł, a ulgowy 13 zł.

Znajdujące się w samym centrum Łeby Illuzeum jest fantastyczną rozrywką dla całej rodziny. Pomieszczenie wydaje się małe, ale po brzegi napakowane jest grami, zagadkami, rebusami i objaśnieniami, na czym polegają zjawiska iluzji.

Łeba

Łeba jest miastem posiadającym szerokie, piękne, piaszczyste plaże. Ich walory doceniają turyści wygrzewający się w promieniach nadmorskiego słońca. Plaże składają się z 3 części:

Jedną z najpopularniejszych plaży w Łebie jest plaża A. Blisko niej znajduje się wiele barów czy restauracji gdzie zawsze można się posilić między kąpielami w morzu i plażowaniem. Plaża jest strzeżona, a nad naszym i naszych pociech bezpieczeństwem czuwają ratownicy, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie. Z plaży widać piękny Hotel Neptun, który stał się wizytówką całego miasta. Podczas pięknych zachodów słońca na plaży, dodaje od dodatkowy, wyjątkowy klimat. Dojść możesz tutaj od Ulicy Wojska Polskiego lub Sosnowej. Dla pragnących nieco mocniejszych wrażeń, na samej plaży można skorzystać ze skuterów wodnych, wznieść się na spadochronie ciągniętym za motorówką czy popłynąć na bananie.

Kolejną dość uczęszczaną ale już nie tak bardzo plażą, jest Plaża C, która jest po prostu przedłużeniem plaży A, kiedyś część tej plaży nie była zagospodarowana. Dzięki temu, że wokół plaży zaczynają się pojawiać hotele czy ośrodki, zaczyna być ona coraz częściej uczęszczana przez turystów i powoli się zapełnia. Wokół plaży dodatkowo coraz częściej zaczynają się pojawiać restauracje, place zabaw dla dzieci czy bary. Plaża nie jest jednak strzeżona.

Jedną z mniej popularnych i uczęszczanych plaży jest Plaża B, która znajduje się po drugiej stronie betonowego mola. Dla dobra naszego bezpieczeństwa plaża jest strzeżona. Można na nią dostać się przez Ulicę Turystyczną. Na plaży znajdziemy między innymi: zjeżdżalnię, plac zabaw dla dzieci, trampolinę, boisko do siatkówki. Z tej plaży prowadzi też droga na ruchome wydmy.

Łeba otoczona jest plażami i jeśli masz czas i ochotę jak najbardziej warto je odwiedzić i nie będziesz żałował spędzonego nad nimi czasu. Mimo że plaże tutaj to jeden długi ciąg piasku, wiele miejsc różni się znacznie od siebie zwłaszcza ilością turystów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Znajduje się tu również plaża specjalnie przeznaczona dla psów i ich właścicieli.