Najlepsze atrakcje w Trójmieście w 2019 roku

Ulica Długa

Najważniejszymi nadmorskimi miastami są Gdańsk, Gdynia i Sopot – czyli Trójmiasto. Nie sposób wymienić wszystkie atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć w Trójmieście, ponieważ jest tu ich naprawdę sporo. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. W tym artykule przedstawimy najlepsze atrakcje w Trójmieście i odpowiemy na pytanie: Co warto zobaczyć w Trójmieście.

Najważniejsze atrakcje w Trójmieście

Turystyka to bardzo popularna forma odpoczynku. Rowerowe wyprawy zyskują coraz więcej zwolenników ale ciągle jeszcze na pierwszym miejscu plasuje się turystyka samochodowa. Najczęściej wybieranymi kierunkami są polskie góry i morze. My przejrzymy się tej drugiej opcji.

Atrakcje w Gdańsku

Chlubą Gdańska jest najstarszy na świecie doskonale zachowany Dwór Artusa. Już sama jego nazwa, pochodząca od imienia celtyckiego króla Artura rozbudza wyobraźnię.

Przepiękne modele żaglowców, liczne eksponaty związane z morzem i majestatyczna Fontanna Neptuna przed samym wejściem do budynku robią wrażenie. Któż z nas nie słyszał o słynnych oliwskich organach rozbrzmiewających w Kościele Trójcy Świętej. Są to najbardziej charakterystyczne atrakcje w Trójmieście. To tutaj przyjeżdżają muzycy z całego świata aby wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej. Doskonała akustyka w kościele i piękne brzmiące organy sprawiają, że taki koncert to niezwykłe przeżycie.

Gdańsk to również miasto bardzo ważne w historii Polski i to zarówno tej odległej, jak i współczesnej. W budynku siedziby Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, a właściwie w jej podziemiach można zobaczyć ciekawą wystawę. Kilka pomieszczeń urządzono tak, jak wyglądały w czasach PRL-u sklepy, toalety czy budki telefoniczne. Dla dorosłych to takie przeniesienie w lata, które jeszcze wciąż pozostają w pamięci a dla dzieci próba poznania czasów w jakich żyli rodzice.

Nad miastem rozciąga się szereg obiektów, które liczą przeszło 200 lat. Są to okazałe schrony, bastiony i bramy. W schronach, również można zobaczyć wiele eksponatów a dzięki multimedialnym projekcjom przenieść się w odległe czasy.

Na terenie Fortu Grodzisko organizowane są plenerowe imprezy, podczas który grupy rekonstrukcyjne, ubrane w historyczne mundury odtwarzają sceny walk obronnych. Gdańsk to miasto z wieloma zabytkami. To tu znajduje się jeden z największych w Polsce kościołów – gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku. Jest tu 29 kaplic, przepiękne rzeźby, obrazy i średniowieczny zegar astronomiczny. Po pokonaniu 407 schodów ze szczytu można zobaczyć niezwykły widok.

Warto zwiedzić również oliwskie zoo, Stocznię Gdańską, zabytkowy Ratusz Głównego Miasta, Kuźnię Wodną – jedyną taką w Polsce, zobaczyć jak wygląda żuraw portowy i wiele innych ciekawych obiektów.

Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku

Atrakcje w Gdyni

Drugim miastem wchodzącym w skład Trójmiasta jest Gdynia. To stare portowe miasto jest jednym z największych portów handlowych w Europie a jednocześnie jest portem pasażerskim i rybackim.

Jak na miasto portowe przystało każdy turysta musi koniecznie wyruszyć w rejs statkiem wycieczkowym a także zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej. Wśród zgromadzonych eksponatów można zobaczyć torpedy, armaty a nawet samoloty i broń. Natomiast w budynkach Akademii Morskiej i Morskiego Instytutu Rybackiego każdy turysta zobaczy jak wyglądają morskie głębiny.

W ogromnych akwariach pływają niezwykłe okazy ryb a przepiękne rafy koralowe zachwycają barwami. Dzięki nowoczesnej technice morski świat jest na wyciągnięcie ręki. W Sali kinowej odbywają się ciekawe projekcje a w laboratorium można zapoznać się z technikami badań mórz. Polskie

Pomorze to oczywiście bursztyny. Spacer plażą, zwłaszcza po sztormie z pewnością pozwoli znaleźć piękne kawałki jantaru. Może nie tak okazałe jak te zgromadzone w Muzeum Inkluzji w Bursztynie ale na pewno warto poszukać. Organizowane są tu nawet zawody w poławianiu bursztynu. W połowie lipca plaża zamienia się w plac poszukiwań bursztynu.

Zobacz więcej atrakcji w Gdyni

Atrakcje w Sopocie

Trzecie miasto Trójmiasta to Sopot. Większości z nas kojarzy się zapewne z międzynarodowym festiwalem piosenki Sopot Festiwal. Już ponad 40 lat miasto przez kilka dni gości najsłynniejszych artystów z całego świata. W zadaszonym amfiteatrze, położonym pośród iglastych drzew rozbrzmiewa muzyka. Sopockie molo to miejsce spacerów dla wszystkich turystów. Przez cały rok tętni ono życiem.

W mieście warto wstąpić do muzeum miasta, które powstało na stulecie Sopotu. Ciekawa historia i odległe dzieje, przedstawione są w taki sposób, że zaciekawią każdego. Warto wspomnieć, że Sopot jest miastem nadmorskim, posiadającym status uzdrowiska.

Dzięki sporej zawartości jodu w powietrzu pobyt tu, zalecany jest osobom z problemami z drogami oddechowymi. Iglaste lasy, pełne żywicy również działają dobroczynnie na zdrowie. Ponadto Sopot to miasto, w którym odbywają się Mistrzostwa świata w żeglarstwie a także Puchar Bałtyku w Windsurfingu. Swoistą wizytówką Sopotu stał się Krzywy Domek przy ulicy Bohaterów Monte Cassino.

Ta ciekawa budowla wygląda jak wyciągnięta z bajki. Nienaturalnie pokrzywiona a jednocześnie niezwykła i funkcjonalna. Każdy turysta powinien zwiedzić również Latarnię Morską, która do dziś pomaga statkom bezpiecznie przybić do portu i już z oddali wskazuje drogę. Oczywiście Pomorze to również piękne, piaszczyste plaże, kąpieliska i urocze zatoczki.

Zobacz więcej atrakcji w Sopocie

Niezależnie od pory roku warto tu przyjechać ze względu na liczne atrakcje w trójmieście. Trójmiasto to idealny pomysł na weekendowy wypad, krótki urlop albo dłuższe wczasy.
Sprawdź też:
Budapeszt to z pewnością jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Łączy…