20 najważniejszych atrakcji w Gdyni

Gdynia położona jest w obszarze metropolitalnym znanym jako „Trójmiasto” razem z Gdańskiem i Sopotem. Podróżowanie między nimi jest szybkie i bezproblemowe. Gdańsk słynie na całym świecie ze wspaniałej starówki i średniowiecznych budynków, a Sopot słynie z najdłuższego w Europie mola drewnianego. Spośród tych trzech, Gdynia jest czasami pomijana, ale w tym urokliwym mieście jest coś do odkrycia na każdym rogu.

Niewielka wioska rybacka aż do XX wieku. Gdynia została szybko włączona do największego i najbardziej ruchliwego portu morskiego w Polsce po I wojnie światowej.
Dwa statki-muzea w porcie – niszczyciel i fregata są bardzo popularne wśród zwiedzających. Gdynia ma kwitnące życie kulturalne, a co roku we wrześniu odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Oto 20 najciekawszych atrakcji w Gdyni, które koniecznie trzeba zobaczyć.

1. Punkt widokowy – InfoBox

Gdynia centrum
źródło: Stanisław Węsławski / Wikipedia

Znajduje się praktycznie w samym centrum Gdyni. Fajny pomysł na szybkie poznanie lokalizacji najważniejszych atrakcji w Gdyni. Miejsce, od którego warto rozpocząć zwiedzanie. Jest tutaj też miejsce na lunch lub drugie śniadanie.

2. Molo Południowe w Gdyni i Skwer Kościuszki

Skwer Kościuszki to miejsce, gdzie znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Można pospacerować, a dodatkowo odwiedzić np. Akwarium Morskie. Można również wybrać się w godzinny rejs i obejrzeć dokładnie cały gdyński port. Tutaj znajdują się również słynne jednostki pływające zarówno żaglowce, jak i okręty. Warto przespacerować się również po molo.

3. Akwarium Morskie

Duża różnorodność zwierząt morskich. Zdecydowanie świetny sposób na spędzenie popołudnia w Gdyni. Bardzo ciekawe miejsce do spędzania czasu z dziećmi, mnóstwo akwariów z ciekawymi gatunkami. Nie drogie i warte obejrzenia. Można tutaj zobaczyć głównie „Bałtyk” na żywo.

4. Trzymasztowy żaglowiec „Dar Pomorza”

dar pomorza

Interesujące miejsce do zwiedzania poza lądem.  Żaglowiec „Dar Pomorza” można podziwiać jeszcze będąc na lądzie. Jednak dopiero wejście na pokład pozwala poczuć atmosferę prawdziwej morskiej przygody. Można bowiem zwiedzić dokładnie wszystkie pomieszczenia, które na nim się znajdują, a więc m. in. kajuty i maszynownię. Można również usłyszeć wiele historii związanych z licznymi rejsami jakie odbywał żaglowiec na którym szkoliło się wielu studentów.

5. Okręt-muzeum ORP „Błyskawica”

Błyskawica w Gdyni

ORP „Błyskawica” to historyczny okręt, który brał udział we wszystkich morskich działaniach wojennych w czasie II wojny światowej. Ten niszczyciel robi niesamowite wrażenie. Tu również można zwiedzić maszynownię, a także bardzo dużo świetnie zachowanych eksponatów. Wystawa znajdująca się pod pokładem przybliża nam historię nie tylko „Błyskawicy”, ale również innych alianckich niszczycieli z czasów II wojny światowej. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników Marynarki Wojennej.

6. Muzeum Marynarki Wojennej

mmw
źródło: Topory / Wikipedia

Poznaj historię okrętów i konfliktów na morzu. Kiedy już zwiedzi się na nabrzeżu żaglowiec „Dar Pomorza” i okręt ORP „Błyskawica” warto udać się do muzeum Marynarki Wojennej, gdzie można uzupełnić swoją wiedzę o kolejne fakty. Tu można ponadto zobaczyć bogaty zbiór broni z czasów II wojny światowej, ale także sprzęt bojowy pochodzący z XVII wieku. Dodatkowo znajdują się tu samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej.

7. Kolejka na Kamienną Górę

źródło: klk93 / Wikipedia

Aby na chwilę odejść od tematyki militarnej, warto udać się na Kamienną Górę. W Gdyni zaadaptowano to miejsce na taras widokowy. Można tam wspiąć się po schodach. To wybór dla tych, którzy lubią się nieco zmęczyć. Jednak dla tych bardziej leniwych, ale także szukających odrobiny adrenaliny i możliwości podziwiania widoków z innej perspektywy, możliwy jest również wjazd 8-osobową kolejką na górę. Tu można popatrzeć na Skwer Kościuszki i odpocząć od zgiełku.

8. Centrum Nauki Experyment

źródło: Krzychu025 / Wikipedia

Nasz trzyletni syn uwielbia to miejsce. To naprawdę fantastyczne miejsce, do którego będziemy wracać, gdy nasz syn podrośnie i zacznie rozumieć eksperymenty. Jest tyle do zrobienia, doświadczenia i nauki. Można tu łatwo stracić pół dnia. Jestem wielkim fanem nauki przez zabawę i wprowadzania dzieci do nauki w młodym wieku. Dużo interaktywnych eksponatów dla wszystkich grup wiekowych, objaśnień i instrukcji w języku polskim i angielskim. Idealne miejsce do spędzania czasu z dziećmi kiedy na zewnątrz pada deszcz.

9. Ulica Świętojańska

Jesteś miłośnikiem międzynarodowego stylu i modernizmu? Jesteś we właściwym miejscu! Całe centrum Gdyni jest obszarem chronionym o modernistycznym układzie urbanistycznym, całkowicie wyjątkowym. Wiele apartamentowców jest olśniewająco eleganckich w swojej prostocie, bez zbędnych ozdób. Jest to główna ulica miasta, jest tu mnóstwo miejsc do jedzenia i robienia zakupów. Znajdziemy tutaj również kawiarnie Starbucks, a po ulicy jeżdżą trolejbusy.

10. Piaszczysta plaża i piękne widoki

Gdynia jest jedną ze składowych Trójmiasta. Gdańsk, Sopot i Gdynia są jednymi z najchętniej odwiedzanych miast na wybrzeżu. Pomiędzy nimi znajdują się doskonałe połączenia komunikacyjne. Można również wybrać podróż drogą morską. W Gdyni znajdują się naprawdę urokliwe plaże. Piękne widoki, szum fal oraz możliwość oddychania świeższym powietrzem jest powodem dla którego wiele osób przychodzi tu niezależnie od panującej aury, nie tylko latem. Możemy być również świadkiem regat lub popisów lotniczych organizowanych przy plaży.

11. Muzeum Emigracji

źródło: LukaszKatlewa/Wikipedia

Dowiedz się więcej o Polakach mieszkających za granicą i historii migracji. Bardzo ciekawym miejscem i chyba jedynym takim w Polsce jest Muzeum Emigracji w Gdyni. Tutaj na interaktywnych ekspozycjach można dowiedzieć się więcej o historii polskiej emigracji. Zbiory dotyczące polskiej emigracji są naprawdę pokaźne. Dodatkowo można dowiedzieć się więcej na temat znanych Polaków mieszkających na emigracji. Na pewno to miejsce jedyne w swoim rodzaju, którego nie znajdziecie nigdzie indziej.

12. Molo w Orłowie

Jest idealnym miejscem do kontemplacji i odpoczynku. Drewniane Molo w Gdyńskiej dzielnicy Orłowo jest znacznie bardziej kameralne od Mola Południowego. Zbudowane jest z drewna, a jego historia sięga jeszcze czasów przedwojennych. Co ciekawe nie zniszczyły go działania wojenne, a sztorm jaki miał miejsce w 1949 r. Wtedy to postanowiono je odbudować, niestety już w mniej okazałej formie i z 430 m pozostało 180 m. Niemniej jednak znajdują się tu ławeczki i można odpocząć. Molo nie jest bowiem zatłoczone.

13. Klif Orłowski

Klif w Orłowie

Jest jeszcze jeden powód dla, którego warto odwiedzić dzielnicę Orłowo, a mianowicie Klif Orłowski. Wybrzeże klifowe z roku na rok coraz bardziej osuwa się do morza. Jednak jest to niezwykle romantyczna atrakcja, którą wybiera wielu zakochanych. Spacer z molo do klifu Orłowskiego nie jest długi, a widoki są niezapomniane.

14. Kolibki Adventure Park

Tyle rzeczy do zrobienia. Od łucznictwa po off road i tulejki. Instruktorzy są przyjaźni i mówią po angielsku. Ceny są bardzo dobre w stosunku do jakości. Sam park jest rozległy, ale dobrze rozplanowany. Widać, że bezpieczeństwo jest głównym priorytetem. Nasze dzieci uwielbiały to miejsce.

15. Domek Żeromskiego

Domek Żeromskiego
źródło: Joymaster / Wikipedia

Poznaj jak żył jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy. Wśród miejsc charakterystycznych w Gdyni, które zdecydowanie warto zobaczyć jest także Dom Żeromskiego. Pisarz sprowadził się tu z powodu stanu swojego zdrowia. Na parterze domu usytuowana jest urokliwa kawiarenka. Z kolei na piętrze znajduje się muzeum, gdzie można zobaczyć nie tylko stare wydania dzieł pisarza, ale także jego rękopisy i listy. Domek Żeromskiego również znajduje się w dzielnicy Orłowo. Zatem są aż trzy powody, aby wybrać się w tę okolicę.

16. Muzeum Motoryzacji

Muzeum Motoryzacji

Świetne miejsce z niepowtarzalnym klimatem sprzed wielu lat. Każdy kto jest fanem motoryzacji powinien odwiedzić to miejsce. Odwiedziłem to muzeum z moją rodziną. Jest warte obejrzenia. Bilety są tanie. Właściciel ma warsztat obok którego naprawia stare i nowe samochody. Mówi również po niemiecku.

17. Gdyńska Torpedownia

źródło: Filip Wojciechowski/Wikipedia

Prawie pusta plaża z ruinami starej stacji Torpedo jest dobrym miejscem, jeśli szukasz czegoś wyjątkowego i nie tak obleganego przez turystystów. Zapakuj trochę jedzenia i napojów i spędził miły dzień na plaży, podziwiając ten dziwny, ale fascynujący widok! Sama stacja torpedowa nie jest osiągalna, ale jest ładny widok z plaży.

18. Rejs Galeonem

Statki stylizowane są na XVII wieczne galeony. Każda jednostka jest oryginalną i niepowtarzalną atrakcją turystyczną. Statki zapewniają pasażerom przyjemność związaną z kołysaniem się na falach. Statki mieszczą od 100 do 240 osób. Galeony pływają po Zatoce Gdańskiej lub Porcie Gdyńskim. Dla tych, którzy nie lubią pływać po morzu możliwe jest zwiedzanie.

19. Hala Targowa

źródło: Joymaster / Wikipedia

Sprzedają tutaj wszystko – od jedzenia po produkty z owczej skóry. Jest naprawdę świetne miejsce dla wszystkich miłośników tradycyjnego i regionalnego jedzenia. Zabytkowy, modernistyczny zespół budynków w samym sercu Gdyni. Jest to ogromny rynek w pobliżu dworca.

20. Pomnik Wysiedlonych Gdynian

źródło: Chomiak Piotr / Wikipedia

Znajduje się w małym parku naprzeciwko dworca głównego Gdyni Głównej. Pożegnanie dziecka po prostu uderza w serce. To obowiązkowa wizyta dla polskiego i międzynarodowego turysty. Opowiada o bardzo bolesnych czasach w historii Polski. Na początku okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej Niemcy wypędzili mieszkańców Gdyni z miasta, ponieważ chcieli, aby Gdynia stała się portem Kriegsmarine.
Sprawdź też:
Włocławek jest miejscem, w którym nie sposób się nudzić. Samo…