CiekawostkiPolska

Słowiński Park Narodowy – Atrakcje i Ciekawostki

Łeba

Słowiński Park Narodowy położony jest pomiędzy Łebą a Rowami, na środkowym wybrzeżu. Ochroną objęty jest obszar ruchomych wydm i teren przybrzeżnych jezior Gardna i Łebska. Co roku teren ten odwiedza około 300 tysięcy osób. Oto miejsca warte zobaczenia.

1. Polska Sahara

500 ha obszar z piaszczystymi wydmami, przypominający pustynię. Silny zachodni wiatr nieustannie przesuwa piach w kierunku wschodnim, nadając mu niesamowite formy. Pofalowane wydmy, wysokie nawet na 30 metrów i zasypane drzewa przywodzą na myśl afrykańskie krajobrazy.

2. Stara latarnia morska w Czołpinie

Powstała w 1875 roku, do dzisiaj stanowi punkt nawigacyjny dla kutrów i statków zbliżających się do portu. Światło latarni widoczne jest już z odległości 40 kilometrów.

3. Rowokół

Jest najwyższym wzniesieniem morenowym na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Jeśli wierzyć starym legendom, sam diabeł pilnuje tam zasypanych piachem pirackich skarbów. Ze szczytu wzniesienia widać panoramę na cały park.

4. Kraina jezior Słowińskiego Parku Narodowego

Tereny wokół jezior Gardno, Łebsko, Dołgie Małe i Dołgie Wielkie są obszarami lęgowymi wielu gatunków ptaków. Można tu zobaczyć orły przednie ,puchacze, bieliki czy żurawie czarne. Również szata roślinna stanowi jedną z najpiękniejszych . Ponad tysiąc różnych roślin a wśród nich najpiękniejsza i niezwykła roślina – mikołajek nadmorski. Płytkie, spokojne wody jezior są rajem dla osób lubiących sporty wodne.

5. Łeba

Miasto, w którym nie można się nudzić a zwiedzanie powinno się rozpocząć od Łeba Parku. Olbrzymie dinozaury, które można zobaczyć z bliska to atrakcja nie tylko dla dzieci. W Łebie działa również muzeum motyli i duża stadnina koni.

6. Naturalny Labirynt łebski

Niesamowite miejsce. Na obszarze 5 tys . m2 powstał labirynt, który jest próbą orientacji w terenie. Każdy może spróbować swoich sił a jeśli trasa okaże się zbyt trudna, można kupić mapę i dzięki wskazówkom znaleźć drogę do wyjścia. Po drodze na śmiałków czekają platformy widokowe i bazy, które można zdobywać. Tutaj bawią się nie tylko dzieci ale i dorośli.

7. Muzeum Wyrzutni Rakiet

Miłośnicy historii z pewnością chętnie zobaczą to miejsce, gdzie podczas II wojny światowej Niemcy przeprowadzali eksperymenty z pociskami rakietowymi.

8. Muzeum Bursztynu w Łebie

Cudowny świat zamknięty w kropli żywicy. Muzeum warte odwiedzenia przez starszych tak i przez dzieci. Na drugim piętrze odnajdziemy wystawę modeli statków i okrętów.

9. Latarnia morska w Czołpinie

Jedna z bardziej uroczych latarni, a na pewno w przeurokliwym miejscu. Świetny spacer przez wydmy, las, górki. Polecam dłuższy spacer

10. Plaża w Czołpinie

Czysta, szeroka plaża z jasnym piaskiem, stanowi zaciszne miejsce, dla osób, które lubią spokój.