Polska

13 najlepszych atrakcji w Malborku i okolicach

Malbork

Malbork to miasto położone w północnej Polsce. Przede wszystkim kojarzy nam się z Zamkiem Malborskim, który jest główną atrakcją Malborka. Jest to zamek mistrzów krzyżackich znajdujący się na liście zabytków UNESCO. Jednak warto dodać, że Malbork może poszczycić się również innymi atrakcjami, które warto zobaczyć. Sprawdź też ciekawostki o Malborku oraz najlepsze restauracje w Malborku.

Co zatem warto zobaczyć i zwiedzić w Malborku i okolicy mając zaledwie jeden dzień lub weekend? Oto 10 najlepszych atrakcji w Malborku.

Bistro na Fali

Urokliwy zakątek znajdujący się około pół kilometra od twierdzy Malbork. Na uboczu leży, na niewielkim wzgórzu gdzie jest wspaniały widok na piękny zamek Krzyżacki w Malborku, rzekę Nogat oraz Kałdowo.

Bistro na fali

Zupa krem z dyni wraz z plackami z batatów bardzo dobry. Pierś z kaczki była aromatyczna i dobrze przyrządzona. Pozycje polecane przez Magdę Gessler bardzo smaczne. Można się najeść do syta. Polecamy również rosół z bażanta i roladki z dziczyzny z kluskami śląskimi. Po prostu pycha! Ceny nie są bardzo wygórowane, to też na plus.

Restauracja ta to oaza zieleni. Posiada własny parking i wiele ciekawych atrakcji dla dzieci. Dorośli również mogą skorzystać z bujanych ław oraz stolików na zewnątrz. Dużo miejsca, duży parking. Obsługa profesjonalna i miła. Jednak urzekła nas szczególnie miła atmosfera.

Miejsce gromadzące grono stałych klientów, którzy wracają tu każdego razu bywając w tym mieście. Można tu skosztować niezwykłe potrawy, podane w wyjątkowy sposób. Wysoka jakość obsługi oraz piękne wnętrze sprawiają, że chce się tu przesiadywać godzinami.

Adres: Wałowa 10, Malbork

1. Zamek Mistrzów Krzyżackich w Malborku

zamek

Jeden z najbardziej znanych w Polsce zamków. Mówiąc Malbork, każdy kojarzy sobie wielką krzyżacką fortecę, która przez całe wieki, była symbolem potęgi i wielkości Państwa Krzyżackiego. Co ciekawe, Krzyżaków na tereny Polski wezwał Konrad Mazowiecki, będącym przodkiem Władysława Łokietka. To jak później potoczyła się historia każdy wie ze szkoły, nie mniej jednak, warto jest zagłębić się w historię przed zwiedzaniem tego pięknego i potężnego zamku, ponieważ będzie to zwiedzanie o wiele bardziej pełne i wartościowe. Zamek powstawał etapami, ponieważ budowa rozpoczęła się w roku 1280, a zakończono ją dopiero w XV wieku. Jest to miejsce, które każdy musi odwiedzić chociaż raz w życiu.

2. Rejs po Nogacie

Z przystani przy zamku wypływają rejsy po Nogacie. Warto tutaj się zrelaksować z całą swoją rodziną. Dzieci do lat 4 pływać mogą bezpłatnie. Bilet kosztuje 25 zł.

3. Dinopark

W życiu każdego dziecka przychodzi etap, kiedy interesuje się ono bardzo intensywnie wielkimi gadami, jakimi były dinozaury. U niektórych mija to bardzo szybko, ale za to u innych pasja ta zostaje na całe życie. Niezależnie od tego w której grupie się aktualnie jest, Dinopark jest miejscem w którym odnajdzie się każdy. To jak wyprawa do Jurajskiego Parku, ponieważ figury dinozaurów są naturalnych rozmiarów. Miejsce to jest interesujące, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

4. Kąpielisko miejskie

Kąpielisko miejskie nad rzeką Nogat to miejsce, gdzie 7 dni w tygodni można pływać. Na miejscu są ratownicy WOPR, więc bez obaw możesz zabrać tam dzieci. Jest tutaj też wypożyczalnia kajaków lub rowerów wodnych, zjeżdżalnie dla dzieci oraz plaża.

5. Lodowisko

Kryte lodowisko wraz z wypożyczalnią łyżew, kijów i krążków do hokeja przy ul. Mickiewicza to idealne miejsce w którym możesz spędzić ciekawie czas w trakcie zimy. Organizowane są tutaj lekcje jazdy na łyżwach, gdzie profesjonalni instruktorzy mogą nauczyć wszystkiego Twoje dzieci. Wstęp kosztuje 8zł, a wypożyczenie łyżew 6zł.

6. Muzeum Miasta Malbork

Miasto z tak bogatą i wiekową historią musi mieć własne muzeum i nie inaczej jest w przypadku miasta Malbork. Otwarte zaledwie rok temu muzeum, gromadzie wszelkie przedmioty i zdjęcia związane z miastem, dlatego są tak wyjątkowe i unikalne. Większość z eksponatów i zbiorów pochodzi od aktualnych, lub dawnych mieszkańców miasta.

7. Twierdza Malbork

Pruski fort wzniesiony w okresie 1899-1903 i mocno rozbudowany po I Wojnie Światowej, to miejsce, które jest warte odwiedzenia. Cel z jakim postawiona została twierdza Malbork, był bardzo jasno określony. Miał on bronić mostów w Malborku i Tczewie. Miejsce jest dzisiaj opuszczone i niszczeje z roku na rok, nie mniej jednak twierdza potrafi zachwycić nawet dzisiaj.

8. Jumpy Park

Odskocznią od zwiedzania zabytków i atrakcji, może być wizyta w parku linowym, zwanym Jumpy Park. Jest to miejsce idealne do rozładowania dziecięcej, niekończącej się energii, dlatego też jest to miejsce gdzie dorośli mogą razem ze swoimi pociechami trochę poszaleć. Park znajduje się na świeżym powietrzu, dlatego zabawa powoduje porządne dotlenienie się.

9. Ratusz Staromiejski

Staromiejski ratusz w Malborku, jest dokładnie taki, jakim można by było wyobrażać sobie ratusz w miejscu tak historycznym, jakim jest Malbork. Budynek sprawia wielkie wrażenie i jest niebywale majestatyczny. Został on wzniesiony w 1380 i jest w stylu gotyckim. Doskonale widać to w strzelistości ratusza. Niestety widać, że budowla marnieje i jest w coraz gorszym stanie.

10. Brama Garncarska

Miasto tak charakterystyczne i ważne, jak Malbork, miało kilka wjazdów do środka. Jedną z takich dróg, jest brama garncarska, która w całości zachowała się do dzisiejszych czasów. Wybudowana została w XIV wieku w stylu gotyckim. Od roku 1962, brama jest wpisana do krajowego rejestru zabytków, dlatego warto zobaczyć tą wiekową budowlę.

11. Wieża Ciśnień

Wieża ciśnień w Malborku, wygląda, jakby była w takim samym wieku, jak pozostałe budynki i zabytki wybudowane z czerwonej, średniowiecznej cegły. Nie jest to prawda, ponieważ wieża ta, została wybudowana dopiero w roku 1905, w czasie zakładania miejskich wodociągów. Neogotycki styl, sprawia wrażenie, że jest ona o wiele starsza, niż w rzeczywistości.

12. Urząd Pocztowy

Budynek poczty zbudowany został w latach 1891-1893, dlatego też jest to bardzo ciekawy obiekt pod względem architektonicznym i historycznym. Zbudowany jest w stylu neogotyckim, a czerwona cegła idealnie pasuje do całego stylu miasta Malbork. Gmach jest warty zobaczenia, a na szczególną uwagę zasługuje wieża z zabytkowym zegarem zwieńczona balkonem. Cały budynek jest idealny do wszelkiego rodzaju sesji zdjęciowych, ponieważ pięknie prezentuje się w kadrze.

13. Cmentarz mennonicki w Stogach Malborskich

Cmentarz jest miejscem gdzie czci się osoby zmarłe. Zasadniczo cmentarze są bardzo powtarzalne i raczej nie stanowią szczególnie interesujących atrakcji turystycznych. Całkiem inaczej jest w przypadku cmentarza mennonickiego, znajdującego się we wsi Stogi, obok Malborka. Mennonici, byli holenderskimi osadnikami, którzy przybyli na tereny Polski by osuszać podmokłe tereny i to właśnie dlatego związali swoje losy z naszym krajem.

Czytaj dalej: atrakcje dla dzieci w Malborku