Najlepsze atrakcje w Kartuzach i okolicy

Kartuzy

Kartuzy to miasteczko oferujące turystom nie lada atrakcje. Ta miejscowość pośrodku tzw. Szwajcarii kaszubskiej to wyjątkowe miejsce do zwiedzania.

1. Kolegiata Kartuzka, to Kościół Klasztorny wybudowany przez zakon kartuzów już w XIV wieku. Klasztor ten wyróżnia się specyficznym kształtem swego dachu przypominającym nieco wieko trumny. Przez niektórych Kolegiata nazywana jest upiorną, właśnie przez wzgląd na słynny dach Najcenniejszym, gotyckim zabytkiem wyposażenia świątyni jest wykonany w 1444 roku ołtarz w formie tryptyku.

2. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera. Miejsce to pełne jest eksponatów obrazujących dzieje Kaszubów oraz związanych z nimi działalność. w tym eksponatów garncarskich. Otwarcie muzeum nastąpiło 1 maja 1947 roku. Znaleźć tu można bogate zbiory ludowych instrumentów kaszubskich takich jak burczybas czy diabelskie skrzypce.

3. Jezioro Kłodno. To jedno z czterech jezior sąsiadujących z miasteczkiem. Jezioro to znajduje się w urokliwym miejscu w obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wzdłuż jeziora, usytuowane są szlaki piesze oraz rowerowe, sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi.

4. Wielki Kompleks Kartuzów rządzony przez Kartuzów zwany był Rajem Błogosławionej Maryi. W skład kompleksu wchodzi browar, stajnia, spichlerz, młyn, piekarnia oraz winnice. Wszystko to ukazuje makieta, którą można spotkać w drodze z rynku w kierunku kolegiaty.

5. Jezioro Klasztorne dzieli się na Małe i Duże. To typowe miejskie jezioro do którego dojść można wprost z traktów spacerowych. Wzdłuż tego jeziora, wyznaczono tzw. Aleję Filozofów. Jest to malownicza ścieżka dydaktyczna, nazwana tak dzięki temu, że niegdyś przechadzali się tędy mnisi z pobliskiego zakonu Kartuzów.

6. Gaj Świętopełka w Kartuzach to warta zwiedzenia ścieżka spacerowa, biegnąca nad Jeziorem Klasztornym. Częścią tej trasy jest właśnie Aleja Filozofów.

7. Ławka Asesora to niezwykle popularny wśród turystów punkt widokowy Kartuz. Można z niego obserwować zapierający dech w piersiach widok na panoramę Kartuz. Wyżej wymieniony Asesor to potomek francuskiego oficera, który pracował w Kartuzach jako asesor sądowy w ostatnich latach XIX wieku. Już po przyjściu na emeryturę, asesor ów, wydał bogaty przewodnik po Kartuzach i jego okolicach.

4.3/5 - (liczba ocen: 21)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.