Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Kartuzach

fot. Polimerek / Wikipedia

Kartuzy to miasto kaszubskie w województwie pomorskim, położone nad czterema jeziorami zwanymi kaszubskimi: Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe i Mielenko. To właśnie to położenie oraz kultura kaszubska przyciągają tu coraz większą liczbę turystów, ale o Kartuzach można powiedzieć znacznie więcej.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Kartuzach

1. Kartuzë

Kaszubska nazwa miejscowości brzmi Kartuzë. Pierwsze wzmianki o Kartuzach jako wsi pochodzą z dokumentów z 1391 roku, praw miejskie Kartuzy uzyskały 29 marca 1923 roku.

2. Zakon kartuzów

Nazwa miasta pochodzi od słowa „kartuzja”, którym to określano zakon kartuzów. Kartuzja na terenie miasta została założona przez Jana z Rusocina w XIV wieku.

3. Kolegiata

Jednym z najbardziej znanych obiektów w mieście jest XIV-wieczna kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zakonu Kartuzów. Na jej popularność wpłynęło to, iż jej dach przypomina wieko trumny.

4. Zabytki

Innymi zabytkami miasta, które warto zobaczyć, są między innymi: Erem „P” z około 1400 roku, piaskowcowa rzeźba Madonny z 1750 roku, średniowieczny refektarz klasztorny z XV wieku, dom Aleksandra Majkowskiego z początku XX wieku, gmach domu kultury z przełomu XIX/XX wieku. Zobacz inne ciekawostki o Kartuzach.

5. Muzeum Kaszubskie

W Kartuzach zlokalizowane jest Muzeum Kaszubskie imienia Franciszka Tredera – założone w 1947 roku. Zwiedzający mają możliwość zażycia tabaki czy też spróbowania gry na jednym z kaszubskim instrumentów.

6. Andrzej Wroński

Z Kartuz wywodzi się Andrzej Wroński – polski zapaśnik, dwukrotny mistrz olimpijski (z 1988 i 1996 roku), mistrz świata i wielokrotny mistrz Europy.

7. II wojna światowa

Kartuzy przed II wojną światową miały rozwinięty przemysł, istniały tu między innymi mleczarnia, browar, rzeźnia, młyny. Część z tych zakładów rozkradziona została przez żołnierzy Armii Czerwonej, pozostała stała się częścią skarbu państwa.

8. Las

Obojętnie, z której strony wjedzie się do Kartuz, zawsze zrobi się to przez las – możliwe, iż jest to ewenement na skalę europejską.

9. Jezioro Karczemne

Spacerując wokół jeziora Karczemne w Kartuzach, można chwilę odpocząć, przysiadając na Ławeczce Asesora. Znajduje się ona na wzniesieniu, które góruje nad jeziorem na wysokości 226,9 metra nad poziomem morza.

10. Aleja Filozofów

Aleja Filozofów w Kartuzach usytuowana jest nad jeziorem Klasztornym w kompleksie leśnym, który nazywany jest Gajem Świętopełka. Dawniej kontemplacji w tym miejscu oddawali się mnisi z zakonu kartuzów.

Długość Alei wynosi około jednego kilometra, prowadzi ona zachodnim brzegiem jeziora Klasztorne Małe.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje w Kartuzach