CiekawostkiPolska

Kartuzy – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Kartuzy

Kartuzy – miasto na prawach powiatu, położone w województwie pomorskim. Pierwsze wzmianki o osadzie, pojawiły się w dokumentach już w 1391 roku. Zobacz też -> Najlepsze atrakcje dla dzieci w Kartuzach

1. Miasto położone nad czterema jeziorami kartuskimi. Są to jeziora: Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe oraz Mielenko.

2. W Kartuzach znajduje się wyjątkowy Kościół. Dlaczego wyjątkowy? Otóż chodzi o kształt jego dachu. Mianowicie ma on kształt…trumny. To kolegiata kartuska, wybudowana przez zakon kartuzów już w XIV wieku.

3. Kartuzy to prawdopodobnie jedyne miasto w Europie, do którego z każdej strony wjeżdża się przez las. Wyjątkowo okazałe położenie miasta, w samym centrum tzw. Szwajcarii Kaszubskiej.

4. w 2023 roku, Kartuzy obchodzą swoje setne urodziny. Są wyjątkowo młodym miastem, ale warto już teraz zaśpiewać im z okazji zbliżających się urodzin 200 lat a nie sto.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje w Kartuzach

5. Również Kartuzy, mogę poszczycić się kilkoma legendami na swój temat. Chyba najsłynniejszą legendą jest ta, o jeziorze Klasztornym. Mianowicie na jego dnie ma spoczywać ogromna bryła bursztynu. Kiedy już ludzie rozpętają tak okropne wojny, że trzecia część ludzi na świecie zginie – ci źli, pozostali żyć będą w biedzie i głodzie, ale wtedy bursztyn wypłynie i pomoże przetrwać najgorsze czasy.

6. W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, zwiedzający maja możliwość zażycia tabaki oraz spróbować wydobyć dźwięk z instrumentu zwanego…burczybasem. Ale to nie jedyny ciekawie brzmiący instrument Kartuz. Innym są diabelskie skrzypce.

7. W lipcu i w sierpniu, w Kartuzach odbywa się Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert ten ma miejsce w poklasztornej kolegiacie.

8. Spośród wielu tras rowerowych i pieszych, chyba najsłynniejszą jest tzw. gaj Świętopełka. To trasa, biegnąca obok Jeziora Klasztornego. Wg legend, niegdyś sąsiednia aleja Filozofów, była miejscem rozmyślań braci zakonnych.

Zobacz: inne ciekawostki o Kartuzach