Kartuzy – ciekawostki, informacje i fakty

Kartuzy

Kartuzy – miasto na prawach powiatu, położone w województwie pomorskim. Pierwsze wzmianki o osadzie, pojawiły się w dokumentach już w 1391 roku.

1. Miasto położone nad czterema jeziorami kartuskimi. Są to jeziora: Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe oraz Mielenko.

2. W Kartuzach znajduje się wyjątkowy Kościół. Dlaczego wyjątkowy? Otóż chodzi o kształt jego dachu. Mianowicie ma on kształt…trumny. To kolegiata kartuska, wybudowana przez zakon kartuzów już w XIV wieku.

3. Kartuzy to prawdopodobnie jedyne miasto w Europie, do którego z każdej strony wjeżdża się przez las. Wyjątkowo okazałe położenie miasta, w samym centrum tzw. Szwajcarii Kaszubskiej.

4. w 2023 roku, Kartuzy będą obchodzić swoje setne urodziny. Są wyjątkowo młodym miastem, ale warto już teraz zaśpiewać im z okazji zbliżających się urodzin 200 lat a nie sto.

5. Również Kartuzy, mogę poszczycić się kilkoma legendami na swój temat. Chyba najsłynniejszą legendą jest ta, o jeziorze Klasztornym. Mianowicie na jego dnie ma spoczywać ogromna bryła bursztynu. Kiedy już ludzie rozpętają tak okropne wojny, że trzecia część ludzi na świecie zginie – ci źli, pozostali żyć będą w biedzie i głodzie, ale wtedy bursztyn wypłynie i pomoże przetrwać najgorsze czasy.

6. Mało kto wie, ale miejscowość ma nawet swoją rasę kota. Mowa o kocie Kartuskim. Rasa ta jest wyjątkowo inteligentna i z chęcią uczy się nowych sztuczek. Są one wyjątkowo skutecznymi łowcami gryzoni.

7. W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, zwiedzający maja możliwość zażycia tabaki oraz spróbować wydobyć dźwięk z instrumentu zwanego…burczybasem. Ale to nie jedyny ciekawie brzmiący instrument Kartuz. Innym są diabelskie skrzypce.

8. W lipcu i w sierpniu, w Kartuzach odbywa się Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert ten ma miejsce w poklasztornej kolegiacie.

9. Spośród wielu tras rowerowych i pieszych, chyba najsłynniejszą jest tzw. gaj Świętopełka. To trasa, biegnąca obok Jeziora Klasztornego. Wg legend, niegdyś sąsiednia aleja Filozofów, była miejscem rozmyślań braci zakonnych.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *