Polska

20 Najlepsze Atrakcje na Kaszubach w 2024 roku

jezioro na Kaszubach

Kaszuby to region kulturowy, który położony jest na północy Polski, na terenie obecnego województwa pomorskiego, zamieszkiwany między innymi przez Kaszubów, czyli autochtoniczni mieszkańcy Pomorza, którzy mówią językiem kaszubskim.

Co warto zobaczyć na Kaszubach

Geograficznie Kaszuby zlokalizowane są pomiędzy Borami Tucholskimi, a Morzem Bałtyckim. Język kaszubski od 2005 roku uznawany jest oficjalnie za język regionalny. Szacuje się, że obecnie jest ok. 250 tysięcy Kaszubów w Polsce.

Jakie są zatem atrakcje warte odwiedzenia i co warto zwiedzić na Kaszubach?

1. Mini Zoo – Zwierzaki Nad Potokiem

lamy

Interaktywne Zoo „Zwierzaki Nad Potokiem” znajduje się w Żukczynie koło Gdańska. To miejsce, w którym dzieci mają okazję poznać, dotknąć, nakarmić i pogłaskać wiele gatunków oswojonych zwierzaków. Dzieci uwielbiają karmienie, głaskanie i przytulanie się do zwierząt. Mini zoo otwarte jest od czwartku do niedzieli od 10 do 17.

Warto tutaj przyjechać całą rodziną. Obiekt oferuje również możliwość organizacji imprez plenerowych i okolicznościowych: zabaw, festynów, biesiad, czy organizacji urodzin, ognisk.

W soboty i niedziele rozpalane jest ognisko dla wszystkich gości. Na miejsce można przywieźć własny prowiant lub zakupić kawę i kiełbaski z pieczywem w Food Trucku.

alpaki

Dzieci po prostu uwielbiają karmienie zwierząt. Są tutaj bardzo dobre warunki do wypoczynku dla całych rodzin.

Wiele mieszkańców Mini Zoo urodziło się i wychowało wśród ludzi. Lubią kontakt z dziećmi, uwielbiają się przytulać i być głaskane.

Mini Zoo jest świetną atrakcją dla dzieci. Są tutaj: kucyki, emu, egzotyczne ptaki, daniele, kozy, świnki, owieczki, pawie i wiele innych. Emu – Nandi i Tośka skradną Wasze serce.

Zaletą tego obiektu jest parking pośrodku mini zoo, dzięki czemu mamy stały dostęp do rzeczy z samochodu.

Na wyspie pośrodku stawu znajduje się altana gdzie w razie czego można schować się przed deszczem.

Na miejscu atrakcje:

  • Doświadczenie karmienia różnorodnych zwierząt takich jak alpaki, kucyki, imponujące strusie, sympatyczne krówki, daniele, emu, lamy oraz wiele innych gatunków.
  • Jazdy na kucyku w soboty i niedziele pomiędzy 11 a 15.
  • Spotkanie z egzotycznymi ptakami, w tym jaskrawymi papugami i pięknymi pawiami.
  • Możliwość potrzymania króliczka lub świnki morskiej po uprzednim zapytaniu personelu.
  • Obserwowanie codziennego życia takich zwierząt jak nutrie, świnki wietnamskie, kangurki i chińskie mundżaki.
  • Klasyczny ciągnik dostępny dla dzieci do siedzenia.
  • Szeroki wybór zabawek dla najmłodszych, takich jak koparki, samochodziki i mini ciągniki.
  • Rozległy, otwarty teren, idealny do organizacji pikników.
  • Leżaczki dostępne dla komfortowego wypoczynku.

Jeśli chodzi o alpaki, to są one bardzo spokojne. Na życzenie można dostać za darmo kubek do karmienia zwierząt. Można alpaki nakarmić przysmakiem z ręki. Fajnie jest alpaki przytulać i robić sobie z nimi zdjęcia.

świnki wietnamskie i owce

Dojazd autobusami z Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego: 400, 401, 443, 445, 447, 884, 850. Do najbliższego przystanku autobusowego 4 minuty pieszo. Adres: Nad Potokiem 5, Żukczyn

1. Kaszubski Park Krajobrazowy

jezioro na Kaszubach

Dopiero w tym roku odkryliśmy Szwajcarię Kaszubską i bardzo się ona nam spodobała. Malownicze jeziora o wysokich brzegach, czego w Polsce często się nie widzi. Piękne tereny które przypominają mi Bieszczady. Dobra infrastruktura dla turystów, fantastyczne widoki, sporo atrakcji krajobrazowych. Warto odwiedzić tutejsze punkty widokowe, trasy rowerowe i udać się na kajaki. Atrakcyjne są również same Kartuzy.

Adres: Kartuzy i okolice

2. Kaszubski Park Miniatur

Kaszubski Park Miniatur
źródło: Topory / Wikipedia

Dobrze utrzymany park. Wspaniałe miejsce dla całej rodziny. Znakomite miejsce dla tych, którzy lubią makiety, dioramy itp. Dużo atrakcji dla dzieci i nie tylko. Dorośli również znajdą coś dla siebie.

Adres: Kartuska 30, Strysza Buda

3. Kaszubski Park Etnograficzny

Kaszuby

Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich istnieje od 1906 roku. Jest najstarszym skansenem zlokalizowanym w Polsce. Znajduje się on w miejscowości Wdzydze Kiszewskie. Obecnie w skład skansenu wchodzi XVII wieczny kościół przeniesiony ze Swornychgaci, karczma, tartak, zagrody chłopskie, dworki, kuźnia czy szkoła. Zbiory są systematycznie powiększane. Każdy tutaj może poznać jak wyglądało dawne życie na Kaszubach oraz poznać lokalne zwyczaje. Organizowane są również zajęcia praktyczne, takie jak pieczenie chleba, wypalania cegieł oraz torfu czy tłoczenie glinianych naczyń.

Adres: T. i I, Gulgowskich 68, Wdzydze Kiszewskie

4. Świat Labiryntów Bliziny

świat labiryntów
źródło: Almondox / Wikipedia

Zaskakująco fajna miejscówka. Alternatywa dla Szymbarku. Dzieci w każdym wieku i dorośli są wciągnięcido zabawy, bo można w obu labiryntach obrać przeróżne strategie. Ciekawie spedzone 3 godziny. Super miejsce dla dużych i dla małych.

Adres: Zwierzyniecka 10, Bliziny

5. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Domek do góry nogami Szymbark

Świetnie spędzone południe. Warto zwiedzić. Można zobaczyć najdłuższą deskę na świecie i największy fortepian. Jest tutaj dom Sybiraka przywieziony z Rosji. Miejsce pięknie wpasowane w otaczający je krajobraz.

Adres: Szymbarskich Zakładników 12, Szymbark

6. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera

muzeum kaszubskie
źródło: M_H.DE / Wikipedia

Muzeum mieści się w XIX wiecznej willi. Zwiedzający mogą zapoznać się tutaj z eksponatami związanymi z dawną pracą, kulturą, tradycją oraz życiem Kaszubów. Muzeum posiada bogatą kolekcje ceramiki oraz haftu kaszubskiego. Dla turystów przewidziano również praktyczne atrakcje, takie jak na przykład grę na najstarszym kaszubskim instrumencie, czyli diabelskich skrzypcach.

Adres: Kościerska 1, Kartuzy

7. Wieża widokowa Kaszubskie Oko

Wieża widokowa
źródło: Allgau / Wikipedia

Miejsce, które dobrze jest odwiedzić i do którego chętnie się wraca. Świetne miejsce z pięknymi widokami i placem zabaw dla dzieci. Miły przystanek „po drodze” na krótki odpoczynek.

Adres: Gniewino

8. Pracownia ceramiki kaszubskiej

ceramika kaszubska
źródło: Wanda Cyculeńko / Wikipedia

Rewelacyjne wielopokoleniowe dziedzictwo rzemiosła ceramiki. Świetne miejsce w świetnej okolicy. Można tutaj poznać cały proces wytwarzania ceramiki czy zobaczyć ceramikę sprzed wielu lat. Warto tutaj spróbować swoich sił w garncarstwie. Co ciekawe, po całym procesie tworzenia, naczynie trafia do nas. Warte zwiedzenia.

Adres: Gryfa Pomorskiego 65, Chmielno

9. Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy
źródło: Przykuta / Wikipedia

Serce Kaszub, dosłownie. Fantastyczne okoliczności przyrody i piękne lasy. Rewelacyjne miejsce do wypoczynku i turystyki. Jest to miejsce stworzone do uprawiania wszelakich sportów. Można naprawdę odpocząć. Spokój i cisza, polecamy.

Adres: Wdzydze Tucholskie

10. Punkt widokowy – Złota Góra/ Brodnica Górna

Złota Góra
źródło: Przemysław Jahr / Wikipedia

Miejsce upamiętniające Partyzantów. Punkt widokowy z dobrym podejściem. Warto się zatrzymać, chociaż na chwilę. Piękny widok rozpościera się z tego punktu widokowego.

Adres: okolice Kartuz

11. Kamienne Kręgi – Węsiory

Kamienne Kręgi Węsiory
źródło: Sebasoul / Wikipedia

Miejsce przepełnione mistycyzmem. Miejsce pochówku Gotow i Gepidow miedzy I a III w. Robi ogromne wrażenie. Co niektórzy odczuwają tam przepływ energii. Na każdym kroku widać pradawne runy ,dla dusz tam pochowanych, zostawione przez odwiedzających. Miejsce unikatowe i na pewno warte zobaczenia.

Adres: Węsiory

12. Muzeum Kolejnictwa

Kościerzyna muzeum kolejnictwa
źródło: Travelarz / Wikipedia

Ciekawe miejsce nie tylko dla miłośników kolei, ale i mechaniki. Dzieci będą zachwycone. Udostępniona do zwiedzania jest część parowozów. Ciekawy kawałek historii kolejnictwa, zwłaszcza dla osób z chociaż minimalnym zacięciem technicznym. Ciekawe eksponaty.

Adres: Towarowa 7, Kościerzyna

13. Osada Średniowieczna Sławutowo

Osada średniowieczna Sławutowo
źródło: slawutowo.pl

Ciekawe miejsce, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Przewodnik opowiada historię pierwszych osadników wraz z prezentacją broni, narzędzi i sposobów radzenia z problemami 1000 lat temu. Są tutaj również zorganizowane warsztaty. Można zaczerpnąć trochę historii, polecam. Osada może i niezbyt duża, jednakże jest co obejrzeć i co posłuchać.

Adres: Wejherowska 76, 84-100 Sławutowo

14. Słowiński Park Narodowy

wydmy

Niewątpliwie jest to największa pod względem powierzchni atrakcja zlokalizowana na Kaszubach. Słowiński Park Narodowy utworzony został 1 stycznia 1967 roku. Jest to trzeci, co do wielkości park narodowy w Polsce. Największymi jego atrakcjami są przede wszystkim ruchome, wysokie na ponad 40 metrów n. p. m. wydmy oraz pozostałości po niemieckiej bazie wojskowej z okresu II Wojny Światowej. Unikalny, jak na Europę, pustynny krajobraz zaimponuje każdemu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – dziecko, historyk czy miłośnik przyrody.

Adres: Bohaterów Warszawy 1A, Smołdzino

15. Muzeum Obrony Wybrzeża

Stanowisko ogniowe
źródło: Marek and Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Całość eksponatów, jakie możemy znaleźć pochodzą z okresu II Wojny Światowej. W 2008 roku odrestaurowano i oddano do zwiedzania stanowisko nr 4 bat. Laskowskiego wraz z powojenną armatą B-13. W zbiorach muzeum znajdziemy również torpedy, armaty, łodzie czy szalupy.

Adres: Helska 16, 84-150 Hel

16. Wieża widokowa Wieżyca

Wieżyca

Wieża wybudowana została w 1997 roku na Wieżycy, będącej najwyższym szczytem moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Wieżyca liczy prawie 330 metrów wysokości. Wokół góry znajduje się ogromny, ponad stu pięćdziesięcioletni las bukowy. Z wieży możemy podziwiać piękną panoramę rozciągającą się na całe Kaszuby. Dojście do wieży z parkingu zajmuje około 20 minut.

Adres: Wieżyca

17. Fokarium

Foka

Jedna z najsłynniejszych atrakcji półwyspu helskiego. W jego basenach możemy obserwować każde stadium życia fok szarych. Największą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest pora karmienia fok.

Adres: Morska 2, Hel

18. Muzeum Volkswagena

Muzeum Volkswagena
źródło: Borys Kozielski / Wikipedia

Bardzo ciekawe miejsce. Każdy prawdziwy fan motoryzacji powinien odwiedzić to miejsce. Zobaczymy tutaj wiele modeli aut, głównie Volkswagena, ale również Audi czy Porsche. Jest tutaj również sklep, gdzie fan motoryzacji znajdzie coś dla siebie. Polecam dla fanów vw.

Adres: Armii Krajowej 50, Pępowo

19. Muzeum Rybołówstwa

Muzeum Rybołówstwa
źródło: Dawid Galus / Wikipedia

Muzeum to mieści się w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Można tutaj zapoznać się z historią rybołówstwa oraz dziejami regionu kaszubskiego i pomorza. Zobaczymy tutaj historyczne łodzie rybackie oraz zrekonstruowany budynek dawnej kostnicy.

Adres: Bulwar Nadmorski 2, Hel

20. Gołubieński Ogród Botaniczny

ogród botaniczny Gołubie
źródło: Gdaniec / Wikipedia

Jeden z moich ulubionych ogrodów. Jest on magiczny o każdej porze roku. Warto przyjść gdy nie ma tłumów i wypocząć. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem kolekcji prywatnego ogrodu, który jako jeden w Polsce ma największą ilość gatunków chronionych.

Adres: Botaniczna 21, Gołubie