10 największych atrakcji na Kaszubach

szczere pole

Kaszuby to region kulturowy, który położony jest na północy Polski, na terenie obecnego województwa pomorskiego, zamieszkiwany w większości przez Kaszubów, czyli autochtoniczni mieszkańcy Pomorza, którzy posługują się językiem kaszubskim.

Geograficznie Kaszuby zlokalizowane są pomiędzy Borami Tucholskimi a Morzem Bałtyckim. Język kaszubski od 2005 roku uznawany jest oficjalnie za język regionalny. Szacuje się, że obecnie jest ok. 250 000 tysięcy Kaszubów w Polsce.

Jakie są zatem atrakcje warte odwiedzenia i co warto zwiedzić na Kaszubach?

1. Słowiński Park Narodowy

Niewątpliwie jest to największa (czy to pod względem powierzchni czy też popularności) atrakcja zlokalizowana na Kaszubach. Utworzony został 1 stycznia 1967 roku. Jest to trzeci, co do wielkości park narodowy w Polsce. Największymi jego atrakcjami są przede wszystkim ruchome, wysokie na ponad 40 metrów n. p. m. wydmy oraz pozostałości po niemieckiej bazie wojskowej z okresu II Wojny Światowej. Unikalny, jak na Europę, pustynny krajobraz zaimponuje każdemu. Właśnie to przez swoje ukształtowanie i mikroklimat trenowały tutaj nazistowskie pustynne wojska – Africa Korps, zanim zostały przerzucone do Afryki. Znajduje się tutaj również były poligon testowy pocisków rakietowych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – dziecko, historyk czy miłośnik przyrody.

2. Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich istnieje od 1906 roku przez Teodorę i Izydora Gulgowskich. W związku z tym jest najstarszym skansenem zlokalizowanym w Polsce. Znajduje się on w miejscowości Wdzydze Kiszewskie, wejście natomiast przy ul. Teodory i Izydora Gulgowskich. Pierwotnie, Kaszubskie Muzeum we Wdzydzach mieściło się w XVIII wiecznej chałupie wraz z przyległymi terenami, gdzie gromadzone były wszelkie zabytkowe obiekty związane z Kaszubami. Obecnie w skład skansenu wchodzi XVII wieczny kościół przeniesiony ze Swornychgaci, karczma, tartak, zagrody chłopskie, dworki, kuźnia czy szkoła. Zbiory są systematycznie powiększane. Każdy tutaj może poznać jak wyglądało dawne życie na Kaszubach oraz poznać lokalne zwyczaje. Organizowane są również zajęcia praktyczne, takie jak pieczenie chleba, wypalania cegieł oraz torfu czy tłoczenie glinianych naczyń. Ceny biletów zaczynają się już od 10 złotych.

3. Rynek w Chojnicach

Stary rynek w Chojnicach wybudowany został w XIV wieku. Od tego czasu przechodził mniejsze oraz większe modernizacje oraz renowacje. Przy rynku znajduje się jedna z większych atrakcji w Chojnicach, mianowicie ratusz. Wokół rynku znajduje się wiele lokali gastronomicznych, gdzie możemy zasmakować lokalnej kuchni. Ponadto w okolicy zlokalizowanych jest sporo innych atrakcji, między innymi: Brama Człuchowska, Muzeum Historyczne w Chojnicach czy Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Warto przejść się wąskimi uliczkami, nawet w upalny dzień aby się ochłodzić.

4. Park Wodny w Chojnicach

Jeden z najpopularniejszych obiektów w Chojnicach i zarazem największy tego typu obiekt na Kaszubach. Zlokalizowany jest przy ul. Huberta Wagnera. Posiada basen olimpijski (25 metrów x 12, 5 metra, głębokość od 1, 5 metra do 1, 8 metra) oraz dwa baseny rekreacyjne. Pływalnia poza basenami oferuje również sauny fińskie, łaźnie tureckie oraz łaźnie łagodne. Dodatkowo jest możliwość skorzystania tutaj z tzw. rwącej rzeki.

5. Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu

Muzeum zlokalizowane jest niedaleko Pucka. Całość eksponatów, jakie możemy znaleźć pochodzą z okresu II Wojny Światowej. Znajduje się tutaj między innymi najpotężniejsza bateria jaką posiadała przed wojną polska armia, tj. baterię Laskowskiego. Dla prawdziwych fanatyków historycznych warto zaznaczyć, że znajduje się tutaj również m. in. wieża kierowania ogniem z pancernika Schelswig – Holsten, która ma aż 9 poziomów. W zbiorach muzeum znajdziemy również torpedy, armaty, łodzie czy szalupy. Ceny biletów zaczynają się już od 2 zł.

6. Zamek Krzyżacki w Bytowie

Wzniesiony w XV wieku w stylu gotyckim zamek jest niewątpliwie największą atrakcją Bytowa. Osiedlili się tam zakonnicy z Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwanych Krzyżakami. Zakonnicy Zakonu Krzyżackiego jednakże długo tam nie mieszkali, ponieważ Władysław Jagiełło, na fali wygranej pod Grunwaldem, w 1410 roku zdobył i odebrał Krzyżakom zamek w Bytowie. Jednym z postanowień I pokoju toruńskiego, pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Zakonu Krzyżackiego było pozostawienie zamku w rękach Polski. Obecnie na terenie zamku znajduje się Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel oraz restauracja. Ceny biletów wstępu do zamku oraz Muzeum zaczynają się już od 2 zł, przy czym poniedziałki są dniem darmowym dla każdego.

7. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Muzeum mieści się w XIX wiecznej willi położonej przy ul. Kościerskiej 1C w Kartuzach. Zwiedzający mogą zapoznać się tutaj z eksponatami związanymi z dawną pracą, kulturą, tradycją oraz życiem Kaszubów. Muzeum posiada bardzo bogatą kolekcje ceramiki oraz haftu kaszubskiego. Dla turystów przewidziano również praktyczne atrakcje, takie jak na przykład grę na najstarszym kaszubskim instrumencie, czyli diabelskich skrzypach.

8. Wieża widokowa im. św. Jana Pawła II w Wieżycy

Obecna wieża wybudowana została w 1997 roku na Wieżycy, będącej najwyższym szczytem moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Wieżyca liczy prawie 330 metrów wysokości. Wokół góry rozrasta się ogromny, ponad stu pięćdziesięcioletni las bukowy. Z wieży możemy podziwiać przepiękną panoramę rozciągającą się na całe Kaszuby. Dojście do wieży z parkingu zajmuje ok. 20 minut piechota. Bilety wstępu już od 6 zł, przy czym dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny.

9. Fokarium

Chyba jedna z najsłynniejszych atrakcji półwyspu helskiego. Fokarium należy do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W jego basenach możemy obserwować każde stadium życia fok szarych. Największą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest pora karmienia fok.

10. Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum to mieści się w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Można tutaj zapoznać się z historią rybołówstwa oraz dziejami regionu kaszubskiego i pomorza gdańskiego. Zobaczymy tutaj również historyczne łodzie rybackie oraz zrekonstruowany budynek dawnej kostnicy. Ceny biletów wstępu już od 6 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *