20 największych atrakcji na Kaszubach

jezioro na Kaszubach

Kaszuby to region kulturowy, który położony jest na północy Polski, na terenie obecnego województwa pomorskiego, zamieszkiwany między innymi przez Kaszubów, czyli autochtoniczni mieszkańcy Pomorza, którzy mówią językiem kaszubskim.

Geograficznie Kaszuby zlokalizowane są pomiędzy Borami Tucholskimi, a Morzem Bałtyckim. Język kaszubski od 2005 roku uznawany jest oficjalnie za język regionalny. Szacuje się, że obecnie jest ok. 250 tysięcy Kaszubów w Polsce.

szczere pole

Jakie są zatem atrakcje warte odwiedzenia i co warto zwiedzić na Kaszubach?

1. Kaszubski Park Krajobrazowy

Dopiero w tym roku odkryliśmy Szwajcarię Kaszubską i bardzo się ona nam spodobała. Malownicze jeziora o wysokich brzegach, czego w Polsce często się nie widzi. Piękne tereny które przypominają mi Bieszczady. Dobra infrastruktura dla turystów, fantastyczne widoki, sporo atrakcji krajobrazowych. Warto odwiedzić tutejsze punkty widokowe, trasy rowerowe i udać się na kajaki.

Adres: Kartuzy i okolice

2. Kaszubski Park Miniatur

Dobrze utrzymany park. Wspaniałe miejsce dla całej rodziny. Znakomite miejsce dla tych, którzy lubią makiety, dioramy itp. Dużo atrakcji dla dzieci i nie tylko. Dorośli również znajdą coś dla siebie.

Adres: Kartuska 30, Strysza Buda

3. Kaszubski Park Etnograficzny

Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich istnieje od 1906 roku. Jest najstarszym skansenem zlokalizowanym w Polsce. Znajduje się on w miejscowości Wdzydze Kiszewskie. Obecnie w skład skansenu wchodzi XVII wieczny kościół przeniesiony ze Swornychgaci, karczma, tartak, zagrody chłopskie, dworki, kuźnia czy szkoła. Zbiory są systematycznie powiększane. Każdy tutaj może poznać jak wyglądało dawne życie na Kaszubach oraz poznać lokalne zwyczaje. Organizowane są również zajęcia praktyczne, takie jak pieczenie chleba, wypalania cegieł oraz torfu czy tłoczenie glinianych naczyń.

Adres: T. i I, Gulgowskich 68, Wdzydze Kiszewskie

4. Wieża widokowa Kaszubskie Oko

Miejsce, które dobrze jest odwiedzić i do którego chętnie się wraca. Świetne miejsce z pięknymi widokami i placem zabaw dla dzieci. Miły przystanek „po drodze” na krótki odpoczynek.

Adres: Gniewino

5. Wdzydzki Park Krajobrazowy

Serce Kaszub, dosłownie. Fantastyczne okoliczności przyrody i piękne lasy. Rewelacyjne miejsce do wypoczynku i turystyki. Jest to miejsce stworzone do uprawiania wszelakich sportów. Można naprawdę odpocząć. Spokój i cisza, polecamy.

Adres: Wdzydze Tucholskie

6. Centrum Edukacji i Promocji Regionu

Świetnie spędzone południe. Warto zwiedzić. Można zobaczyć najdłuższą deskę na świecie i największy fortepian. Jest tutaj dom Sybiraka przywieziony z Rosji. Miejsce pięknie wpasowane w otaczający je krajobraz.

Adres: Szymbarskich Zakładników 12, Szymbark

7. Muzeum Kolejnictwa

Ciekawe miejsce nie tylko dla miłośników kolei, ale i mechaniki. Dzieci będą zachwycone. Udostępniona do zwiedzania jest część parowozów. Ciekawy kawałek historii kolejnictwa, zwłaszcza dla osób z chociaż minimalnym zacięciem technicznym. Ciekawe eksponaty.

Adres: Towarowa 7, Kościerzyna

8. Kamienne Kręgi – Węsiory

Miejsce przepełnione mistycyzmem. Miejsce pochówku Gotow i Gepidow miedzy I a III w. Robi ogromne wrażenie. Co niektórzy odczuwają tam przepływ energii. Na każdym kroku widać pradawne runy ,dla dusz tam pochowanych, zostawione przez odwiedzających. Miejsce unikatowe i na pewno warte zobaczenia.

Adres: Węsiory

9. Osada Średniowieczna

Ciekawe miejsce, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Przewodnik opowiada historię pierwszych osadników wraz z prezentacją broni, narzędzi i sposobów radzenia z problemami 1000 lat temu. Są tutaj również zorganizowane warsztaty. Można zaczerpnąć trochę historii, polecam. Osada może i niezbyt duża, jednakże jest co obejrzeć i co posłuchać.

Adres: Wejherowska 76, 84-100 Sławutowo

10. Słowiński Park Narodowy

Niewątpliwie jest to największa pod względem powierzchni atrakcja zlokalizowana na Kaszubach. Słowiński Park Narodowy utworzony został 1 stycznia 1967 roku. Jest to trzeci, co do wielkości park narodowy w Polsce. Największymi jego atrakcjami są przede wszystkim ruchome, wysokie na ponad 40 metrów n. p. m. wydmy oraz pozostałości po niemieckiej bazie wojskowej z okresu II Wojny Światowej. Unikalny, jak na Europę, pustynny krajobraz zaimponuje każdemu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – dziecko, historyk czy miłośnik przyrody.

Adres: Bohaterów Warszawy 1A, Smołdzino

11. Park Wodny

Jeden z najpopularniejszych obiektów w Chojnicach i zarazem największy tego typu obiekt na Kaszubach. Posiada basen olimpijski (25 metrów x 12,5 metra, głębokość od 1,5 metra do 1,8 metra) oraz dwa baseny rekreacyjne. Pływalnia poza basenami oferuje również sauny fińskie i łaźnie tureckie. Dodatkowo jest możliwość skorzystania tutaj z tzw. rwącej rzeki.

Adres: Huberta Wagnera 1, Chojnice

12. Muzeum Obrony Wybrzeża

Całość eksponatów, jakie możemy znaleźć pochodzą z okresu II Wojny Światowej. W 2008 roku odrestaurowano i oddano do zwiedzania stanowisko nr 4 bat. Laskowskiego wraz z powojenną armatą B-13. W zbiorach muzeum znajdziemy również torpedy, armaty, łodzie czy szalupy.

Adres: Helska 16, 84-150 Hel

13. Zamek Krzyżacki

Wzniesiony w XV wieku w stylu gotyckim zamek jest niewątpliwie największą atrakcją Bytowa. Osiedlili się tam zakonnicy z Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, potocznie zwanych Krzyżakami. Zakonnicy Zakonu Krzyżackiego jednakże długo tam nie mieszkali, ponieważ Władysław Jagiełło, na fali wygranej pod Grunwaldem, w 1410 roku zdobył i odebrał Krzyżakom zamek w Bytowie. Jednym z postanowień I pokoju toruńskiego, pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Zakonu Krzyżackiego było pozostawienie zamku w rękach Polski. Obecnie na terenie zamku znajduje się Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel oraz restauracja.

Adres: Zamkowa 2

14. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera

Muzeum mieści się w XIX wiecznej willi. Zwiedzający mogą zapoznać się tutaj z eksponatami związanymi z dawną pracą, kulturą, tradycją oraz życiem Kaszubów. Muzeum posiada bogatą kolekcje ceramiki oraz haftu kaszubskiego. Dla turystów przewidziano również praktyczne atrakcje, takie jak na przykład grę na najstarszym kaszubskim instrumencie, czyli diabelskich skrzypcach.

Adres: Kościerska 1, Kartuzy

15. Wieża widokowa

Wieża wybudowana została w 1997 roku na Wieżycy, będącej najwyższym szczytem moreny czołowej na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Wieżyca liczy prawie 330 metrów wysokości. Wokół góry znajduje się ogromny, ponad stu pięćdziesięcioletni las bukowy. Z wieży możemy podziwiać piękną panoramę rozciągającą się na całe Kaszuby. Dojście do wieży z parkingu zajmuje około 20 minut.

Adres: Wieżyca

16. Fokarium

Jedna z najsłynniejszych atrakcji półwyspu helskiego. W jego basenach możemy obserwować każde stadium życia fok szarych. Największą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest pora karmienia fok.

Adres: Morska 2, Hel

17. Muzeum Volkswagena

Bardzo ciekawe miejsce. Każdy prawdziwy fan motoryzacji powinien odwiedzić to miejsce. Zobaczymy tutaj wiele modeli aut, głównie Volkswagena, ale również Audi czy Porsche. Jest tutaj również sklep, gdzie fan motoryzacji znajdzie coś dla siebie. Polecam dla fanów vw.

Adres: Armii Krajowej 50, Pępowo

18. Muzeum Rybołówstwa

Muzeum to mieści się w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Można tutaj zapoznać się z historią rybołówstwa oraz dziejami regionu kaszubskiego i pomorza. Zobaczymy tutaj historyczne łodzie rybackie oraz zrekonstruowany budynek dawnej kostnicy.

Adres: Bulwar Nadmorski 2, Hel

19. Pracownia ceramiki kaszubskiej

Rewelacyjne wielopokoleniowe dziedzictwo rzemiosła ceramiki. Świetne miejsce w świetnej okolicy. Można tutaj poznać cały proces wytwarzania ceramiki czy zobaczyć ceramikę sprzed wielu lat. Warto tutaj spróbować swoich sił w garncarstwie. Co ciekawe, po całym procesie tworzenia, naczynie trafia do nas. Warte zwiedzenia.

Adres: Gryfa Pomorskiego 65, Chmielno

20. Gołubieński Ogród Botaniczny

Jeden z moich ulubionych ogrodów. Jest on magiczny o każdej porze roku. Warto przyjść gdy nie ma tłumów i wypocząć. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem kolekcji prywatnego ogrodu, który jako jeden w Polsce ma największą ilość gatunków chronionych.

Adres: Botaniczna 21, Gołubie
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *