CiekawostkiPolska

Zamek w Gniewie – ciekawostki, informacje i fakty

Gniew Zamek
źródło: Polimerek / Wikipedia

1. Już sam kształt Zamku Krzyżackiego w Gniewnie, jest spora ciekawostką Chodzi tutaj o idealny kształt kwadratu, którzy tworzy zamek. Kwadrat ten ma długość 47 metrów każdej ze ścian bocznych. Wrogach tych zabudowań znajdują się wysokie, również kwadratowe wieże, a w środku okazały dziedziniec.

2. W XIV wieku, zamek Krzyżacki w Gniewnie konkurował o miano największego zamku na lewym brzegu Wisły wraz z innymi zamkami. Z zamkiem W Człuchowie, będącym już w ruinie, oraz z zamkiem w Gdański, niestety już nieistniejącym. Na prawym brzegu Wisły prym wiedzie zamek w Malborku, który pod względem wielkości nie ma sobie równych.

3. W zamku w Gniewnie, podczas potopu szwedzkiego, przetrzymywano jeńców szwedzkich. a podczas wojny z Niemcami pod rządem Hitlera, również więźniów polskich. W 1845 roku, w części zamku zorganizowano pruskie więzienie.

4. W 1657 roku, miała tu miejsce niezwykle śmieszna sytuacja. Przetrzymywani tutaj Szwedzi, zdołali przebić się do sąsiedniego lochu, gdzie znajdował się magazyn wina. Po opróżnieniu przez nich kilku beczek, zostali przyłapani. Ale dzięki swym tłumaczeniom, o rzekomym piciu za zdrowie szefa tego więzienia Hetmana Lubomirskiego, nie tylko nie zostali ukarani, ale polepszyły się ich warunki odsiadki.

5. W 1921 roku, zamek dość mocno ucierpiał pod wpływem pożaru. Pomimo starań strażaków z Gniewa i Gdańska, ogień strawił co tylko się dało. Na szczęście nie zdołał uszkodzić magazynu amunicji, bo wtedy zamek z pewnością zostałby zrównany z ziemią. Przyczyna pożaru było najprawdopodobniej podpalenie.

6. Zamek odbudowana o latach 70 za sprawą Zakładów Mechanizmów Okrętowych a następnie w latach 90 tych, przez urząd miasta i gminy Gniew.

7. W 2013 roku, na zamku umożliwiono lądowanie helikopterom, dzięki specjalnie specjalnie w tym celu utworzonemu lądowisku. Daje ono możliwość lądowania zarówno w dzień jak i w nocy.

8. Codziennie w sezonie oprócz poniedziałków, na Anioł Pański wystrzeliwana jest salwa armatnia.

9. Co roku, w maju na podzamczu, odbywa się coroczny Konny Turniej Rycerski.