Ciekawostki

20 Ciekawostek o Janie Pawle II

Papież

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku, a zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i wiarę, która nigdy go nie opuszczała nawet w najtrudniejszych momentach życia. Zobacz też biografię Jana Pawła II i poczytaj o pielgrzymkach papieża Jana Pawła II do Polski 

Od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku, był Papieżem, głową Watykanu. Przyszedł on na świat w Wadowicach, tam uczęszczał do gimnazjum, a następnie udał się na studia do uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na wydziale Filozoficznym.

Jan Paweł ii

W 1942 roku podjął studia teologiczne w Krakowskim Metropolitarnym Seminarium Duchownym. W 1946 roku przyjął święcenia i został duszpasterzem. Następnie w 1958 roku został biskupem, a następnie arcybiskupem.

Później stał się Papieżem świata, całego świata. W 1981 roku miał miejsce zamach na jego życie, jednak cudem udało się go uratować. Warto również wspomnieć, że uwielbiał podróżować i pielgrzymować. Sam odbył 104 pielgrzymki w tym 8 do Polski.

Ciekawostki o Janie Pawle II

statua Jana Pawła

1. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem nie Włochem od 1522 roku i oczywiście pierwszym Polakiem sprawującym urząd Papieża.

2. Papież odwiedził aż 132 kraje świata, 900 miejscowości i w drodze łącznie spędził ponad półtorej roku. Znane jest również wyliczenie, że aż 2, 4 tys. Razy przemówił on do wiernych w tym czasie.

3. Jan Paweł II jako pierwszy odwiedził on meczet, synagogę i kościół luterański, był to niezwykły pontyfikat Papieża Polaka.

4. Papież był również niezwykle oryginalną osobą, nosił on na ręku zegarek i czytał bez okularów, uprawiał on również takie sporty jak jazda na nartach i spływ kajakiem, uwielbiał on także wspinaczkę górską. Był on aktywny fizycznie i uwielbiał sport.

Zobacz też -> Ile znał języków Jan Paweł II

5. Był to pierwszy Papież, który wziął udział w koncercie rockowym, który miał miejsce w Bolonii. Jan Paweł II łamał wszelkie stereotypy.

6. Papież niezwykle mocno kochał dzieci, zawsze chciał aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie.

7. Był to pierwszy Papież, który napisał list do dzieci.

8. Karol Wojtyła był to pierwszy Papież, który znał biegle aż 7 języków obcych. W ich skład wchodził angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, łacina, ukraiński, czeski i węgierski. Porozumiewanie z innymi przychodziło mu z dużą łatwością.

statua Jana Pawła 2

9. Jan Paweł II zasłynął w Watykanie tym, że wprowadził on Internet. Było to niesamowite przedsięwzięcie, ponieważ wcześniej było to kompletnie nieosiągalne dla mieszkańców Watykanu.

10. Nasz Papież Jan Paweł II również łamał schematy. Jako pierwszą zmianą było zrezygnowanie z lektyki, na której dotąd noszono papieży uważał, że jest to kompletnie niepotrzebne i nie chce być noszony.

11. W pierwszym roku swojego pontyfikatu, poprosił władze o wybudowanie basenu oraz o renowację kortu tenisowego. Uwielbiał on sport dlatego też dbał o to by ludzie mogli jak najwięcej korzystać z dobrodziejstw miejsc, które stawiają na rekreację sportową.

Zobacz też -> Ile żył i kiedy zmarł Jan Paweł II

12. Karol Wojtyła był pierwszym Papieżem, który udzielał audiencji w mediach. Rozmawiał on swobodnie i spokojnie na tematy, o które go pytano. Później audiencje dla mediów zostały przekształcone w konferencje prasowe.

13. Jan Paweł II podczas konklawe był bardzo małomówny i wycofany, może to dać wiele do myślenia mianowicie np. to, że Karol Wojtyła przeczuwał co się wydarzy już za niedługo.

noszenie krzyża

14. Czy wiesz, że Karol Wojtyła na styk zdążył na konklawe, na którym wybrano go na papieża? Do kaplicy Sykstyńskiej wszedł jako ostatni, należy wspomnieć, że po zamknięciu bram nie wpuszcza się tam już nikogo, nawet kardynałów.

15. Postać nowego papieża w świecie wzbudziła wiele emocji, zaś osoby, które znały Karola Wojtyłę osobiście udzielały nieskończenie wiele wywiadów na jego temat. Byli oni przepytywani z życiorysu papieża.

16. Papież Polak przybywając na konklawe miał niesamowicie ubogie kieszonkowe, było to zaledwie 125 franków szwajcarskich.

17. Jan Paweł II miał siostrę lecz zmarła ona na wskutek uduszenia się, 16 godzin po porodzie Olga Maria odeszła. Karola Wojtyły nie było jeszcze na świecie, kiedy doszło do tej tragedii.

18. Matka Karola Wojtyły osierociła go gdy Karol miał 9 lat, najprawdopodobniej zmarła ona na niedowład nóg, lecz nie jest to do końca wiadome. Wszystkie informacje pozyskane są tylko ze źródeł sąsiedztwa, w którym mieszkał Wojtyła.

19. Karol Wojtyła urodził się o tej samej godzinie, o której został wybrany na Papieża. 58 lat później został on o tej samej godzinie wybrany na papieża.

20. Karol Wojtyła nie dowiedział się o śmierci matki od ojca, lecz od nauczycielki. Jego tata był w bardzo złym stanie w chwili, kiedy mama zmarła, dlatego poinformowała go o tym nauczycielka.

Czytaj dalej: Najpiękniejsze cytaty św. Jana Pawła II