Ciekawostki

Pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski

statua Jan Paweł

Odwiedził wszystkie kontynenty

Ojciec Święty- Jan Paweł II w trakcie ponad 26 letniego pontyfikatu zdążył odwiedzić wszystkie kontynenty. Był wszędzie tam, gdzie ludzie go potrzebowali i zapraszali. Jako pierwszy papież w historii przestąpił próg synagogi.

Papież pielgrzym-czyli z wiarą w sercu na każdy kraniec świata

Nasz wielki rodak, za jedną z głównych działań swojej posługi kapłańskiej, wyznaczył sobie głoszenie nauk Chrystusa nawet w najdalszych krańcach świata. Nie bez przyczyny zatem nadano mu przydomek papież-pielgrzym. W ciągu lat zdążył przybyć do aż 104 krajów!

Jan Paweł II-ile pielgrzymek do Polski wykonał w trakcie trwania swojego pontyfikatu?

Na liście miejsc, które nawiedził, nie mogło również zabraknąć ukochanej ojczyzny. Jan Paweł II łącznie odbył aż osiem pielgrzymek do Polski! Oczywiście na przestrzeni wielu lat. Każda z nich był niezwykle wyjątkowa i podniosła.

Tłumy na ulicach i zmiany, które zaczynały się w ludzkich sercach

Wizyty Ojca Świętego w ojczyźnie, nie tylko niosły ze sobą duży ładunek emocjonalny, głoszenie słowa Bożego, ale i były kolosalne dla historii Polski i…świata. Nie bez powodu historycy, ze szczególnym naciskiem wspominają zwłaszcza pierwsze trzy pielgrzymki papieskie. To właśnie dzięki nim rodacy mieli odwagę oraz wiarę, aby dokonać całkowitej zmiany ustroju, a co więcej stać się inspiracją dla całej Europy, by jednoznacznie przekreślić wpływy Związku Radzieckiego na losy państw europejskich.

Jan Paweł II nie bał się głosić odważnie słów, które bezpośrednio uderzały we władzę komunistyczną. Co więcej, jego słowa sprawiały, że nawet w czasie wprowadzonego stanu wojennego, rodacy czuli, że mają papieskie, boskie, ale i światowe wsparcie.

Pielgrzymki Ojca Świętego również po upadku komunizmu w Polsce niosły ze sobą uniwersalne przesłania. Papież przestrzegał rodaków, że wolność należy pielęgnować i opierać na dobrych, chrześcijańskich wzorcach.

Wizyty papieża Polaka w ojczyźnie:

• I: 2-10 czerwca 1979
• II: 16-23 czerwca 1983
• III: 8-14 czerwca 1987
• IV: 1-9 czerwca i 13-20 sierpnia 1991
• V: 22 maja 1995
• VI: 31 maja-10 czerwca 1997
• VII: 5-17 czerwca 1999
• VIII: 16-19 sierpnia 2002