10 Intrygujących Ciekawostek o Genetyce dla Dzieci
Genetyka jest dziedzina biologii, która zajmuje się prawami dziedziczenia oraz zjawiskiem zmienności organizmów. Nie każdy jest w stanie ją zrozumieć, wiele osób zna jej postawy, dobrze jest jednak wiedzieć, że genetyka zawiera w sobie kilka ciekawych informacji, których znajomość może odrobinę poszerzyć spojrzenie na świat.
Oto ciekawostki genetyczne, które pozwolą zabłysnąć w towarzystwie nietypową wiedzą.
1. Futro dwukolorowe
Dwukolorowe futro w przypadku kotów występuje u kotek — dzieje się tak, ponieważ gen odpowiadający u kotów za umaszczenie znajduje się chromosomie X (żeńskim). Kotki mają dwa chromosomy XX, więc może wystąpić u nich kolorowe ubarwienie. W przypadku samców jest to zjawisko bardzo rzadkie wynikające z posiadania chromosomów XXY.
2. Daltonizm
Daltonizm jest częściej spotykany u mężczyzn niż u kobiet. Wynika z genu recesywnego chromosomu X. Kobiety — posiadaczki dwóch chromosomów X — chorują wtedy, gdy oba są recesywne, mężczyźni ze względu na posiadanie genu XY z pewnością będą cierpieć na daltonizm w przypadku recesywnego chromosomu X.
3. 63 chromosomy u muła
Muł jest potomkiem samca osła i samicy konia, ma 63 chromosomy. Koń ma 64, a osioł 62 chromosomy.
4. Chromosomy u roślin
Rośliny uprawne posiadają chromosomy nie w parach, jak ludzie, ale szóstkami.
5. Ludzki genom
Odczytanie ludzkiego genomu zajęło 13 lat, kosztowało 13 miliardów dolarów i wymagało badań 600 laboratoriów.
6. DNA
Długość łańcucha DNA wynosi kilka milionów kilometrów. Gdyby go rozwinąć, to miałby tyle, ile wynosi odległość od Ziemi do Słońca i z powrotem… 70 razy. A gdyby zapisać go niczym encyklopedię, liczyłby sobie ponad 400 tomów.
7. 2% DNA
Na ten moment naukowcom udało się poznać zaledwie 2% DNA, nie mają pojęcia, co znajduje się w pozostałych 98%. Uznaje się, iż jego część to pozostałość ewolucyjna.
8. Szympans
Najbliższym stworzeniem spokrewnionym z człowiekiem jest szympans — w 98% nasze DNA i DNA szympansa jest podobne.
9. Światowy dzień DNA
Światowy dzień DNA przypada na 25 kwietnia. Święto to jest pamiątką po odkryciu 25 kwietnia 1953 roku struktury cząsteczki DNA, w której zapisana jest instrukcja działania i budowy komórki. Dokonali tego Francis H. C. Crick i James D. Watson.
10. Grzegorz Mendel
Ojcem genetyki, jaką znamy współcześnie, jest czeski zakonnik Grzegorz Mendel — badając dziedziczenie u grochu zwyczajnego, sformułował dwa podstawowe prawa dziedziczenia.