Ciekawostki

10 Ciekawostek o Transporcie Lotniczym

Lot samolotem to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na przemieszczanie się człowieka między innymi miastami i państwami.

Przez te wszystkie lata zyskał tak ogromną popularność, że wiele osób nie wyobraża sobie innego środka transportu niż latanie.

Warty uwagi jest również fakt, że z transportem lotniczym wiąże się wiele niezwykle interesujących ciekawostek, z którymi bezapelacyjnie warto się zapoznać, by w pełni zrozumieć, skąd wziął się jego tak duży fenomen. Oto ciekawostki o transporcie lotniczym.

1. Koninklijke Luchtvaart Maatschappij

Pierwsza ciekawostka dotyczy najstarszych linii lotniczych. W tej kwestii zdecydowanym liderem jest Koninklijke Luchtvaart Maatschappij (KLM). Linia ta swoją działalność rozpoczęła już w 1919 roku.

2. Lot samolotem

Udowodniono, że lot samolotem to obecnie najbezpieczniejsza forma podróży ze wszystkich możliwych. Obliczono, że prawdopodobieństwo katastrofy lotniczej wynosi 1:11 000 000.

3. Wypadki lotnicze

Ciekawy jest w tej kwestii również fakt, iż najbardziej ryzykowne etapy, podczas których występuje najwięcej wypadków lotniczych, to pierwsze 3 minuty tuż po starcie, jak i również 8 minut tuż przed lądowaniem.

4. Śmierć

W latach 1983-2000 przeprowadzono badania, które dowodzą, że nie każda katastrofa lotnicza kończy się śmiercią. Dane z tego okresu pokazują, że liczba ocalałych wynosi ponad 85 procent.

5. Najkrótszy lot samolotem

Kolejna ciekawostka dotyczy najkrótszego lotu samolotem, z jakim mamy do czynienia. Otóż wynosi on jedynie około 2 minut, a sama trasa wynosi 2,73 kilometra. Jest to lot między dwoma szkockimi wyspami Papa Westray i Westray.

6. Najwygodniejsze miejsca

Ciekawostką jest również fakt, że udowodniono, iż najwygodniejszymi miejscami w samolocie są te, które znajdują się na skrzydłach, ponieważ to właśnie tam w najmniejszym stopniu odczuwane są wszelakie turbulencje.

7. Najbezpieczniejsze miejsca

Z drugiej strony patrząc najbezpieczniejsze miejsca w samolocie, znajdują się na tyłach samolotów. Udowodniono, że liczba ofiar śmiertelnych, które zajmują miejsca właśnie tam wynosi 32 %, gdzie w przedniej trzeciej wynosi 38%, a w środkowej trzeciej 39%.

8. Największa ilość katastrof

Ciekawostką jest także fakt, iż okazuje się, że największa ilość katastrof lotniczych zdecydowanie miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Ich liczba to ponad 788 takich katastrof.

9. Język angielski

Warto zwrócić uwagę na fakt, że międzynarodowym językiem lotniczym jest tu język angielski.

10. Tlen

Ciekawy jest także fakt, że tlen znajdujący się w awaryjnych maskach tlenowych wystarcza na około 15 minut.