Ciekawostki

100 Niezwykłych Ciekawostek o Koniach

Przedstawiamy fascynujące ciekawostki o koniach. Konie nazywane są najszlachetniejszymi stworzeniami i łatwo zrozumieć, dlaczego. W zależności od tekstów naukowych, są one „oryginalnymi” najlepszymi przyjaciółmi człowieka od około 4000 do 2000 roku p. n.e. Zabierały ludzi na polowania, m]pomagały transportować dobytek, chorych, starszych czy dzieci a także towarzyszyły walczącym na polu bitwy.

W 21 wieku wciąż jest wiele tych szlachetnych stworzeń, o których niektórzy z nas wiedzą naprawdę mało. Chcesz dowód? Oto nasza lista najbardziej przypadkowych, niesamowitych i dziwacznych faktów na temat koni, które udało nam się zebrać. Który jest twoim ulubionym?

Ciekawostki o koniach

1. Konie mogą spać zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej.

2. Konie mogą biegać krótko po urodzeniu.

3. Konie domowe mają żywotność około 25 lat.

4. Mówi się, że XIX-wieczny koń „Stary Billy” żył 62 lata.

5. Konie mają około 205 kości w szkielecie.

6. W przypadku koni wyścigowych, które są specjalnie hodowane do biegania na krótkich dystansach, maksymalna prędkość może osiągnąć nawet 70 km/h.

7. Kucyki są mniejsze od koni, ale mają ciekawą osobowość i są bardziej charakterne od zwykłych koni.

8. Konie można krzyżować z osiołkami.

9. Samica i samiec mają różną ilość zębów.

10. Konie są udomowione od ponad 5000 lat.

11. Konie to zwierzęta roślinożerne (zjadacze roślin).

12. Konie mają większe oczy niż jakikolwiek inny ssak żyjący na lądzie.

13. Ponieważ oczy konia są z boku głowy, są one w stanie zobaczyć prawie 360 ​​stopni jednocześnie.

14. Konie galopują z prędkością około 44 km/h.

15. Najszybsza zarejestrowana prędkość sprintu konia wynosiła 88 km/h.

16. Szacunki sugerują, że na świecie jest około 60 milionów koni.

17. Naukowcy uważają, że konie ewoluowały w ciągu ostatnich 50 milionów lat ze znacznie mniejszych stworzeń.

18. Samiec to ogier. Precyzując: samiec konia powyżej trzeciego roku życia, zazwyczaj hodowany dla rozrodu.

19. Samica konia ta klacz.

20. Młody samiec płci męskiej nazywa się źrebakiem.

21. Młoda suczka nazywa się klaczką.

22. Kucyki to małe konie.

23. Kucyki mają grubsze grzywy i ogony niż konie.

24. Mają także proporcjonalnie krótsze nogi, grubsze szyje i krótsze głowy.

25. Dobrze wyszkolone kucyki są dobre dla dzieci podczas nauki jazdy.

26. Oprócz jazdy konnej, kucyki są używane w rolach kierowniczych i roboczych.

27. Młode kucyki nazywane są źrebiętami.

28. Kucyki szetlandzkie są małe, ale bardzo silne.

29. Funt za funt, kucyki są silniejsze niż konie.

30. Miniaturowe konie są jeszcze mniejsze niż kucyki.

31. Najpierw hodowano kucyki Hackney do ciągnięcia powozów.

charakter

32. Kucyki są łatwe w utrzymaniu i wymagają połowy jedzenia, które koń miałby, gdyby miał taką samą wagę.

33. Kiedy konie wyglądają, jakby się śmiały, w rzeczywistości angażują się w specjalną technikę wzmacniającą nos, znaną jako „flehmen”, w celu ustalenia, czy zapach jest dobry czy zły.

34. Kiedyś ludzie myśleli, że konie są ślepe na kolory. Nie są, chociaż lepiej widzą żółcienie i zielenie niż fioletowe i fiołkowe.

35. Zęby konia zajmują w głowie więcej miejsca niż mózg.

36. Zasadniczo możesz odróżnić konie płci męskiej i żeńskiej wg liczby zębów: samce mają 40, a samice 36 (ale szczerze mówiąc, większość z nas będzie korzystać z dużo „łatwiejszego” sposobu)

37. Kopyta końskie są wykonane z tego samego białka, które składa się z ludzkich włosów i paznokci.

38. Przyczepa na konie („boks dla koni”) została wynaleziona przez Lorda George’a Bentincka, człowieka z Wielkiej Brytanii, który potrzebował bardziej skutecznego transportu, aby przenieść swoje sześć koni z jednego toru wyścigowego na drugi.

39. W 1872 r. Leland Stanford (1824–1893) postawił zakład, że w pewnym momencie galopu wszystkie cztery nogi konia spadają jednocześnie z ziemi. Eadweard Muybridge (1830–1904) udowodnił, że ma rację, używając serii 24 kamer i fotografując konia wyścigowego o imieniu Sallie Gardner.

40. Konie są bezpieczniejsze i wygodniejsze podczas chodzenia, jeśli mogą być skierowane do tyłu, ale wolą otwory.

41. W latach 1867–1920 liczba koni wystrzeliła z 7,8 miliona do 25 milionów. Eksperci uważają, że było to spowodowane rozwojem samochodu.

42. Najszybsza zarejestrowana prędkość sprintu konia wynosiła 88 km/h.

43. Koń Przewalskiego jest jedynym naprawdę dzikim gatunkiem koni, który nadal istnieje. Jedyną dziką populacją jest Mongolia. Na świecie występuje jednak wiele populacji dzikich koni, np. Mustangi w Ameryce Północnej.

44. Konie używają uszu, oczu i nozdrzy do wyrażania nastroju. Przekazują również swoje uczucia za pomocą wyrazu twarzy.

45. Konie wszystkie razem nie będą się jednocześnie kłaść, ponieważ przynajmniej jeden będzie uważał, aby ostrzec towarzyszy przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

46. Wokalizacje są bardzo ważne dla koni. Przykłady: Odgłosy ryczenia i rżenia są wywoływane, gdy konie się spotykają lub odchodzą. Ogiery (dorosłe samce) wykonują głośne ryki jako połączenia godowe, a wszystkie konie będą prychać, aby ostrzec innych o potencjalnym niebezpieczeństwie.

47. W przybliżeniu 4, 6 miliona Amerykanów pracuje w branży koni w taki czy inny sposób. Przemysł koni w USA ma wpływ ekonomiczny w wysokości 39 miliardów dolarów rocznie na zaledwie 9 milionów koni amerykańskich. Na świecie jest około 58 milionów koni, a ogromna większość jest pod opieką ludzi.

48. Mózg dorosłego konia waży 22 uncje, mniej więcej połowę tego, co ludzkie.

49. Konie nadal zajmują honorowe miejsce w wielu kulturach, często związane są z heroicznymi wyczynami wojennymi, a Chiny są jednym z tych krajów.

50. Konie nie mogą wymiotować.

51. Istnieje tylko jeden gatunek konia domowego, ale około 400 różnych ras, które specjalizują się we wszystkim, od ciągnięcia wagonów po wyścigi. Wszystkie konie są pasące się.

52. Koń widzi lepiej w nocy niż człowiek. Jednak końskie oczy potrzebują więcej czasu na dostosowanie się ze światła do ciemności i z ciemności na światło niż u człowieka.

53. Pierwszym sklonowanym koniem była klacz Haflinger we Włoszech w 2003 roku.

54. Konie lubią słodkie smaki i zwykle odrzucają wszystko, co jest kwaśne lub gorzkie.

55. Dzikie konie zwykle gromadzą się w grupach od 3 do 20 zwierząt. Klacz prowadzi grupę, która składa się z ogiera i młodych źrebiąt. Ogier pilnuje i płodzi potomstwo. Kiedy młode samce stają się źrebakami, w wieku około dwóch lat ogier je wypędza. Źrebaki wędrują następnie z innymi młodymi samcami, aż będą w stanie zebrać własną grupę samic.

56. W większości przypadków, gdziekolwiek wskazuje końskie ucho, koń patrzy okiem po tej samej stronie. Jeśli uszy są skierowane w różnych kierunkach, koń patrzy jednocześnie na dwie różne rzeczy.

57.. Konie produkują około 10 galonów śliny dziennie.

58. Na spodzie kopyta konia znajduje się trójkątny obszar zwany „żabą”, który działa jak amortyzator nogi konia, a także pomaga pompować krew z powrotem do nogi.

59. Wysokość koni mierzy się w jednostkach zwanych „rękami”. Jedna ręka to cztery cale. Najwyższym zarejestrowanym koniem był Shire o imieniu Sampson. Miał 21, 2 dłoni (7 stóp, 2 cale) wysokości. Urodził się w 1846 roku w Toddington Mills w Anglii.

60. Średnie serce konia waży około 9 lub 10 funtów.

61. Rekord najdłuższego skoku nad wodą jest koń o imieniu Coś, który skoczył 27 stóp, 6 i 3/4 cali 25 kwietnia 1975 r. W Johannesburgu w Południowej Afryce. Jeździł nim Andre Ferreira.

62. Rekordem najwyższego skoku dokonanego przez konia jest koń o imieniu Huaso, który skoczył 8 stóp, 1 i 1/4 cala 5 lutego 1949 r. W Vina del Mar w Chile. Jeździł nim kapitan Alberto Larraguibel

63. Naukowcy uważają, że pierwszy znany przodek konia żył około 50 milionów lat temu. Ten prehistoryczny koń nazywa się Eohippus i miał cztery wyściełane palce u nóg z przodu i trzy wyściełane palce u nóg z tyłu.

64. Konie o typowej anatomii „oddychają przez nos”, co oznacza, że ​​muszą oddychać przez nozdrza i nie mogą oddychać przez usta.

65. Konie piją co najmniej 25 galonów wody dziennie (więcej w cieplejszym klimacie).

66. Ponowne wyhodowanie całego kopyta zajmuje 9-12 miesięcy.

67. Konie o różowej skórze są bardziej podatne na oparzenia słoneczne niż konie o ciemniejszej skórze, ponieważ mają mniej pigmentu melaniny, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

68. Zebroid to krzyżówka zebry i dowolnego innego członka rodziny koniowatych (który oprócz zebr obejmuje osły, kucyki i konie).

69. „Zonky” to krzyżówka zebry i osła

70. „Zony” to skrzyżowanie zebry i kucyka.

71. „Zorse” to krzyżówka zebry i konia.

72. Możesz stwierdzić, czy koń jest zimny, sprawdzając za uszami. Jeśli w tym obszarze jest zimno, koń też odczuwa chłód.

73. Konie mają 16 mięśni w każdym uchu, co pozwala im obracać uszami o 180 stopni.

74. Jeśli koń ma czerwoną wstążkę na ogonie, kopie.

75. Konie są zwierzętami społecznymi i poczują się samotne, jeśli będą trzymane same i będą opłakiwać odejście towarzysza.

76. Konie występują w prawie każdym kraju na świecie i na każdym kontynencie oprócz Antarktydy.

77. Udomowienie koni doprowadziło do szerokiego zróżnicowania cech ras koni.

78. Na świecie istnieje obecnie ponad 300 ras koni, opracowanych do wielu różnych zastosowań.

79. Średnia długość życia konia domowego wynosi od 25 do 30 lat. Niezbyt często kilka zwierząt dożywa 40 lat, a czasem nawet więcej. Najstarszym weryfikowalnym zapisem był „Stary Billy”, dziewiętnastowieczny koń, który dożył wieku 62 lat.

80. Konie komunikują się na różne sposoby, w tym wokalizacje, takie jak szarpanie, piszczenie lub skomlenie; dotyk, poprzez wzajemne pielęgnowanie się lub nozdrza; zapach; i język ciała.

81. Konie mają kości i wiązadła (elastyczne pasy łączące kości w stawach) w nogach, które mogą blokować się w specjalny sposób. Dzięki temu zwierzęta mogą być całkowicie zrelaksowane podczas stania.

82. Konie kładą się, gdy wymagają snu REM. Zazwyczaj wymagana ilość snu REM jest bardzo mała (około 30 minut dziennie), więc nie muszą się często kłaść spać.

83. Konie są inteligentne, chociaż niektóre są niewątpliwie bardziej inteligentne niż inne. Mają umiejętność uczenia się, ale także umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów, takich jak otwieranie stabilnych śrub, uwalnianie się od wypadków w terenie itp.

84. Jako zwierzęta roślinożerne konie ewoluowały, aby spożywać dietę roślinną. W ciągu tysiącleci ich partnerska współpraca z ludźmi zaowocowała różnymi rodzajami karmy dla koni, zwłaszcza rozwojem karmienia zbóż w celach energetycznych. Podczas gdy współczesny właściciel koni ma większy wybór niż kiedykolwiek w zakresie komercyjnych pasz dla koni, siano i pastwiska nadal pozostają podstawami diety koni.

85. Smakołyki takie jak jabłka i marchewki smakują koniom i są również dobre dla konia. Zawsze podaj przekąski płasko na dłoni, aby przypadkowo nie złapał palca. Ze względu na ryzyko zadławienia pokrój jabłka i marchewki przed karmieniem.

86. Wszystkie konie poruszają się naturalnie za pomocą czterech podstawowych chodów:

  • Kłus jest jednym z najwolniejszych chodów konia i polega na przesuwaniu kolejno przednich i tylnych nóg. Podczas kłusa, koń zawsze ma co najmniej dwie nogi w kontakcie z ziemią.
  • Stęp to chód szybszy niż kłus, w którym koń przesuwa kolejno swoje nogi boczne po przeciwległych stronach ciała. Podczas stępu koń również ma co najmniej dwie nogi w kontakcie z ziemią.
  • Trucht jest jeszcze szybszym chodem, w którym koń przesuwa nogi boczne w parze, ale na przemian. Podczas truchtu koń ma krótki moment zawieszenia w powietrzu, kiedy wszystkie jego nogi są uniesione.
  • Galop jest najszybszym chodem konia i polega na przesuwaniu nóg w sekwencji trójnożnej. Podczas galopu koń unosi na zmianę jedną przednią i tylną nogę, a drugą przednią i tylną nogę, co sprawia, że przez krótki moment wszystkie jego nogi są uniesione w powietrzu.

87. Po 11-miesięcznej ciąży klacz rodzi źrebię. Kilka miesięcy spędzi u boku swojej matki. Klacze i ich źrebaki powinny spędzać większość czasu, jeśli nie cały czas na pastwisku z innymi matkami i dziećmi. Źrebięta mogą ćwiczyć, budować kości i mięśnie, jednocześnie ucząc się, jak działa społeczeństwo koni. Odsadzanie ma miejsce w wieku od czterech do sześciu miesięcy.

88. Przodków koni znaleziono w północnej Afryce, w całej Europie kontynentalnej i na wschodzie przez Azję. W okresie późnego lodowca znaleziono je również w całej Ameryce Północnej, ale wymarły tam między 8 000 a 10 000 lat temu.

89. Większość dzisiejszych „dzikich” koni, takich jak amerykański mustang lub australijski brumby, to tak naprawdę dzikie konie pochodzące od udomowionych zwierząt, które uciekły i przystosowały się do życia na wolności.

90. Etymologia słowa koń jest niejasna. Wiadomo, że jest to wyraz rodzimy, ogólnosłowiański (por. np. czes. kůň, białoruskie koń, bułg. kon), kontynuujący prasłowiańską formę *kobnjь, ale dalsza rekonstrukcja jest już niepewna. Przyjmuje się różne warianty, m. in. *kobnjь (por. kobyła), *komnjь lub *komonjь (por. komonica ‘koniczyna’).

91. W 2000 r. Zwycięzca Kentucky Derby, Fusaichi Pegasus, został sprzedany Ashford Stud, północnoamerykańskiej dywizji globalnej operacji ogierowej Coolmore Stud, za kwotę, która według szacunków wynosi od 60 do 70 milionów dolarów, łatwo przekraczając rekordową cenę 40 milionów dolarów.

92. Arabskie konie są uważane za jednych z najsilniejszych biegaczy wytrzymałościowych w królestwie zwierząt, zdolne do przejechania ponad 160 kilometrów (100 mil) bez odpoczynku.

93. Konie o różnych kolorach sierści mają różne nazwy. Oto niektóre z głównych kolorów:

  • Gniady – koń o jasnym czerwonawo-brązowym do ciemnobrązowym kolorze sierści z czarną grzywą, ogonem i dolnymi nogami.
  • Kasztan – koń o czerwonawym kolorze sierści bez czerni.
  • Siwy – koń o czarnej skórze, ale mieszanej sierści białych i czarnych włosów.
  • Czarny – koń o całkowicie czarnym kolorze sierści.
  • Szczaw – koń o bardzo czerwonawym kolorze sierści, podobnym do kasztana.
  • Dun – koń o żółtawym lub jasnobrązowym kolorze sierści, często z charakterystycznymi pręgami na nogach i grzywie.

Warto jednak zauważyć, że istnieje wiele różnych odcieni i kombinacji kolorów sierści u koni, a każda rasa i region może mieć swoje własne nazwy dla określonych kolorów. Np. są różne odmiany maści gniadej, np. jasnogniady, ciemnogniady, skarogniady.

94. Jazda konna jest często stosowana jako forma terapii dla osób niepełnosprawnych.

95. Kopyto konia rośnie i musi zostać obcięte. Kowalami są ludzie specjalizujący się w opiece nad kopytami koni i w zakładaniu podków.

96. Konie często pełnią „służbę” w policji czy innych mundurówkach. Konie policyjne zawsze były czymś więcej niż zwykłą metodą transportu. Korzyści z policjanta na koniu są oczywiste – w końcu policjant na ogromnym zwierzęciu ma zupełnie inny szacunek niż pieszy. Dlatego konie wybrane do pracy to zwykle duże wałachy (kastrowane konie), które są zarówno imponujące, jak i zrównoważone, by poradzić sobie z potencjalnie stresującą pracą.

97. Pomimo niedawnych skandali, które wskazują inaczej, mięso końskie jest uważane za przysmak w wielu krajach. W szczególności Francja jest wyjątkowo stronnicza nie tylko w odniesieniu do mięsa końskiego, ale także mózgów i serc koni. Francuzi też nie są sami. W rzeczywistości konie były zjadane tak długo, jak były w pobliżu. W czasie wojny konie stanowiły ważne – i stosunkowo tanie – źródło białka. W czasach pokoju jest on spożywany, ponieważ po prostu smakuje dobrze.

98. Badanie z 2010 r. ujawniło bardzo zaskakujące wyniki dotyczące inteligencji koni, zwłaszcza pamięci. Jeśli koń jest traktowany uprzejmie, będzie pamiętał osobę jako przyjaciela tak długo, jak żyje. Koń natychmiast wznowi przyjaźń, gdy zobaczy go ponownie, bez względu na to, jak długo byli osobno. Bardzo dobrze pamiętają też miejsca – większość koni denerwuje się, gdy zabiera się je do miejsca, w którym miały zaskakujące wrażenia.

99. Hindusi kojarzą konia z kosmosem, a białego konia uważano za ostatnie wcielenie Wisznu

100. Słowo „rycerskość” pochodzi od francuskiego chewala, co oznacza konia.

Zaskakujący, niesamowity, ale i dziwaczny – to koń w pigułce, a to czyni go tak pięknym i szlachetnym stworzeniem.