Ciekawostki

9 ciekawostek o papieżach

ciekawostki o papieżach

Jan Paweł II to jedyny Polak, który stał się głową Kościoła katolickiego, jednak instytucja papiestwa istnieje od wielu wieków, a z tą rolą wiąże się wiele obowiązków, zaś w historii często udział papieży miał znaczenie.

Oto ciekawostki o papieżach, które mogą przybliżyć odrobinę istotę piastowanego przez nich stanowiska.

1. Jeden z papieży był stuprocentowym przypadkiem. W średniowieczu kardynałowie często głosowali na losowego kandydata w pierwszym głosowaniu papieskim, aby zobaczyć, jak inni kardynałowie skłaniają się ku temu, ale w 1334 roku sytuacja ta przyniosła odwrotny skutek, gdy wszyscy głosowali na tę samą osobę. Wybrano bardzo zdziwionego papieża Benedykta XII.

2. Dwa dni przed Bożym Narodzeniem w 1967 roku prezydent Lyndon B. Johnson złożył wizytę papieżowi Pawłowi VI, gdzie wymienili wyjątkowe prezenty. Podczas gdy LBJ otrzymał wspaniały obraz z XV wieku od papieża Pawła VI, sam papież otrzymał wysokie na stopę, brązowe popiersie głowy Johnsona.

3. Niektórzy katolicy wezwali papieża Klemensa VII do zakazania kawy, nazywając ją „diabelskim napojem”. Mówi się, że po skosztowaniu napoju papież zauważył, że napój był „…tak pyszny, że grzechem byłoby pozwolić pić go tylko niewiernym”.

4. W 1950 papież Pius XII potwierdził, że nie ma konfliktu między chrześcijaństwem a teorią ewolucji i że Kościół popiera ideę ewolucji teistycznej.

5. Papież Paweł VI spędził noc z 20 na 21 lipca 1969 roku, obserwując Księżyc przez teleskop Watykańskiego Obserwatorium podczas pierwszego lądowania na nim. Następnie pochwalił osiągnięcie, pisząc obszernie o wydarzeniu.

6. Średniowieczny papież Grzegorz IX uważał koty za „wcielenie szatana”. Prowadziło to do masowego zabijania kotów, powodując puchnięcie populacji szczurów, a tym samym przyspieszyło rozprzestrzenianie się czarnej śmierci.

7. W 1269 roku wybór papieża trwał tak długo (3 lata), że miasto, w którym odbywało się konklawe, Viterbo, odmówiło przysłania czegokolwiek oprócz chleba i wody. Kiedy nawet to nie udało się wybrać papieża, wieśniacy usunęli dach pałacu, w którym przebywali kardynałowie, aby przyspieszyć wybory.

8. Papież czasami mianuje nowego kardynała, nie mówiąc nikomu, nawet kardynałowi; czasami papież zabiera sekret do grobu.

9. Otrzymanie przez papieża jednego z pięciu orderów rycerskich umożliwia wejście konno do Bazyliki św. Piotra w Rzymie.