Ciekawostki

10 Niesamowitych Ciekawostek o Perkozach

Perkozy

Perkozy bezapelacyjnie należą do tych najpiękniejszych ptaków, jakie człowiek mógł kiedykolwiek podziwiać. Dla pasjonatów fotografii ptaków to absolutny top ich fotograficznych kolekcji. A to nie tylko cudowny wygląd. Perkozy to przede wszystkim ogromna doza fascynujących ciekawostek na ich temat. Dlatego bezsprzecznie warto zapoznać się z tymi najlepszymi z nich, które jasno pokazują, skąd bierze się ich tak ogromny fenomen.

1. Nurkowanie

Pierwszą fascynującą ciekawostką jest fakt, że perkozy są doskonałymi pływakami i nurkami. Niektóre z nich potrafią przepłynąć pod wodą aż 40 metrów, co jest wyczynem niesamowitym.

2. Problemy z lataniem

Powyższa ich cecha ma również swoje duże minusy. Przez powyższe umiejętności perkozy średnio poruszają się na lądzie, jak i również mają duże problemy z lataniem na większe odległości.

3. Strefy okołobiegunowe

Biorąc pod uwagę kwestię ich występowania, to zdecydowanie nalezą one do grupy rozpowszechnionej na całym świecie. Jedynymi miejscami, gdzie nie można ich spotkać, są strefy okołobiegunowe i polarne.

4. Wody słodkie

Interesujący jest także fakt, że perkozy upodobały sobie jako główne środowisko naturalne wody słodkie. Zdecydowaną rzadkością jest ich obecność na terenie wolno płynących rzek.

5. Żywienie

Niezwykle ciekawy jest także fakt, że są to ptaki, które należą do grupy drapieżników. Najczęściej żywią się one różnorakimi rybami, skorupiakami i owadami. Rozbieżność jest spora, gdyż wszystko zależne jest od tego, do jakiego gatunku należą.

6. Gniazda

Ciekawy jest także fakt, że perkozy budują swoje pływające gniazda z różnorakich roślin wodnych, a ich jaja mają barwy brązowe bądź białe, gdyż owe barwy nadają im gnijące rośliny.

7. Ochrona jaj

Interesujące jest także to, że by chronić swoje jaja przed licznymi drapieżnikami, bardzo często przykrywają je roślinami. To sprawia, że owo gniazdo wydaje się opuszczone.

8. Umiejętność latania

Wyżej zostało wspomniane, że perkozy mają słabą umiejętność latania, ale okazuje się, że w Ameryce Południowej występują dwa gatunki, które całkowicie nie potrafią latać.

9. Upierzenie

Posiadają one niezwykle silnie natłuszczone upierzenie, co daje im ochronę pod wodą, jak i również stanowi termiczną izolację.

10. Dziób

W kwestii wizualnej ich najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu jest wąski i zarazem długi dziób.