Ciekawostki

14 ciekawostek o wodzie dla dzieci

ciekawostki o wodzie dla dzieci

Woda jest podstawową cząsteczką składającą się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Kiedy te trzy atomy łączą się razem, tworzą bardzo silne wiązanie, które jest trudne do rozerwania. Siła tego połączenia utrzymuje cząsteczkę wody razem przez miliony, a nawet miliardy lat. Zebraliśmy kilka fascynujących ciekawostek i faktów na temat wody specjalnie przygotowanych dla dzieci. Sprawdź też inne nasz teksty na temat ciekawostek o wodzie w ciele człowieka i też ciekawostki o wodzie mineralnej.

1. Woda w zasadzie decyduje o tym, gdzie mieszkają ludzie, gdzie rozwijają się miasta. Od czasów starożytnych odkrywcy „podążają za wodą”. Przed wynalezieniem samochodów i samolotów, woda była głównym korytarzem, przez który ludzie mogli się poruszać.

2. Woda znajduje się prawie wszędzie na ziemi i jest niezbędna do życia. Bez wody, komórki w naszych ciałach umarłyby. Około 70% ludzkiego ciała składa się z wody.

3. Co ciekawe, około 70% powierzchni ziemi pokryta jest wodą.

4. Woda ma trzy różne stany: ciekły, stały i gazowy. Słowo woda zazwyczaj odnosi się do wody w stanie ciekłym. Stan stały wody znany jest jako lód, podczas gdy stan gazowy wody znany jest jako para wodna.

5. Trzy największe oceany na Ziemi to Ocean Spokojny (największy), Ocean Atlantycki (drugi co do wielkości) i Ocean Indyjski (trzeci co do wielkości).

6. Znaleziony na Oceanie Spokojnym, Rów Mariany jest najgłębszym znanym punktem na oceanach świata.

7. Najdłuższą rzeką na świecie jest rzeka Nil, która osiąga długość 6650 kilometrów. Drugą najdłuższą rzeką na świecie jest rzeka Amazonka o długości 6400 kilometrów.

8. 3 procent wody na Ziemi to woda słodka, a 2,4 procent tej wody jest trwale zamrożone w lodowcach i pokrywach lodowych. Tylko pół procenta słodkiej wody na Ziemi znajduje się w wodach gruntowych, a jeszcze mniej w naszych rzekach i jeziorach.

9. Niektóre miasta muszą kupować lub importować wodę z innych miejsc.

10. 30% słodkiej wody znajduje się w ziemi.

11. 1,7% wody na świecie jest zamarznięte i dlatego nie nadaje się do użytku.

12. Prawie połowa wody zużywanej przez Amerykanów jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej.

13. Meduza i ogórek składają się w 95% z wody.

14. 70% ludzkiego mózgu to woda.

Czytaj dalej: Interesujące Ciekawostki o wodzie