Ciekawostki

16 Ciekawostek o komputerach dla dzieci

macbook pro

Komputery na dobre zagościły w życiu codziennym. Ich powszechność sprawiła, że używamy ich nawet nieświadomie. Obecne są w czasie naszej pracy, edukacji, a także w życiu codziennym. W dzisiejszych czasach część rodzin w Polsce ma więcej komputerów niż osób w danym gospodarstwie domowym.

Te nowoczesne supermaszyny potrafią dokonywać szybkich obliczeń, dysponują też bardzo dużymi pojemnościami do przechowywania danych. Poniżej przedstawiono kilka ciekawostek o komputerach przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników.

1. Początki komputerów pochodzą z czasów II Wojny Światowej. Państwa, które uczestniczyły w wyścigu zbrojeń starały się pokonać także w obszarze technologii.

2. Pierwszy na świecie komputer firmy IBM ważył ponad tonę. Dzisiejsze urządzania są wręcz mikroskopijnych rozmiarów jak na przykład najnowsze zegarki i telefony.

3. Internet powstał w Stanach Zjednoczonych. Dziś jest powszechny na całym świecie. Ma wiele nazw jak WWW czy sieć ogólnoświatowa.

4. Uważa się, że najprostszym językiem programowania jest Python. Jego nazwa pochodzi od brytyjskiej grupy komików monty python, a w logo ma symbol węża.

5. W Internecie jest co godzinę rejestrowanych ponad 5 tysięcy stron internetowych. Duża ich część ma charakter reklam marketingowych. Każdego dnia powstają setki tysięcy nowych stron internetowych.

6. Dla dzieci istnieją darmowe strony i programy do nauki programowania takie jak: code.org, scratch, code combat. Obecnie nawet uczelnie prowadzą zajęcia dla najmłodszych w zakresie programowania. Im wcześniej zaczniesz, tym będzie Ci łatwiej.

7. Gra Roblox jest idealną na rozpoczęcie przygody z tworzeniem gier. Skierowana jest do użytkowników w wieku 8-18 lat. Dzięki niej można zarabiać rzeczywiste pieniądze.

8. Komputery mają różne zastosowania i parametry. Inny będzie potrzebny dla gracza, a jeszcze inny do pracy i edukacji. Komputery te będą się różniły mocą procesora, ilością potrzebnej pamięci, a także jakością karty graficznej i dźwiękowej. Dla dzieci lepszym wyborem są komputery stacjonarne niż laptopy ze względu na swoją solidność obudowy. Zazwyczaj za tą samą cenę dostaniemy lepszy komputer stacjonarny. Dodatkowo komputer stacjonarny łatwo rozbudować o niezbędne akcesoria i gadżety takie jak kamerka, głośniki, klawiatura.

9. Najpopularniejszym i najbardziej dochodowym dla programistów językiem programowania jest Java. Zaraz potem plasują się C# i JavaScript. Zarobki programistów należą do jednych z najlepszych na świecie.

10. Pierwsza myszka komputerowa powstała ponad 50 lat temu, około 1963 roku. Myszka ta wykonana była prawie całkowicie z drewna i w ogóle nie przypominała tej współczesnej. W środku myszki zamontowane były koła zębate, które pozwalały na odpowiednie jej ruchy.

11. W 1979 roku stworzono pierwszy na świecie laptop, którego od razu nie przyjął się na rynku komputerów.

12. Ponad 3 miliardy użytkowników Internetu odnotowano już w 2017 roku. W kolejnych latach liczba ta znacznie się zwiększyła.

13. Założycielami popularnej strony wideo YouTube byli byli pracownicy popularnej platformy płatniczej PayPal.

14. Zielona kłódka przy stronie nie gwarantuje jej bezpieczeństwa. Strona taka może także być podrobiona.

15. Podstawową zasadą bezpieczeństwa w Internecie jest nie klikanie nieznanych linków i maili. Wirusy tak szybko się zmieniają, że nawet najnowocześniejsze programy antywirusowe nie nadążają za nimi.

16. Bardzo dużo wiedzy potrzebnej do odrabiania prac domowych można znaleźć na słynnej Wikipedii, która jest darmową i ogólno dostępną encyklopedią.