Ciekawostki

10 Interesujących Faktów i Ciekawostek w Kętrzynie

Kętrzyn – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego. Zajmuje powierzchnię 10,35 km2 a liczba ludności wynosi ok. 27,5 tys. Przez Kętrzyn przepływa rzeka Guber.

1. Plemię Bartów

Tereny te były dawniej zamieszkiwane przez pruskie plemię Bartów. Istniał tu gród o nazwie Rast. W XIII w. został podbity przez zakon krzyżacki. W 1329 r. powstała strażnica, wokół której zaczęła się rozrastać osada.

2. Prawa miejskie

Prawa miejskie Kętrzyn uzyskał 11 listopada 1357 r. z nadania komtura bałgijskiego Henninga Schindekopfa, a pierwszym wójtem został Henryk Padeluche. Powstała wówczas warownia z 13 basztami, murami obronnymi, bramami Wysoką i Młyńską, furtą Wodną, kościołem św. Jerzego i zamkiem krzyżackim. Mieściła się tu siedziba prokuratorów krzyżackich.

3. Bunt mieszczan

W 1440 r. nastąpił bunt mieszczan, którzy przystąpili do Związku Pruskiego. W 1454 r. wypowiedzieli posłuszeństwo wielkiemu mistrzowi i złożyli hołd królowi pruskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi. Opanowali również zamek i utopili w Stawie Młyńskim prokuratora zakonnego Wolfganga Sauera.

4. Cesarstwo Niemieckie

W 1871 r. Kętrzyn znalazł się w granicach nowo utworzonego Cesarstwa Niemieckiego. Powstał wówczas nowy rynek miejski i ratusz.

5. II wojna światowa

Podczas II wojny światowej miasto ucierpiało znacznie w wyniku bombardowań, a zamek i Stare Miasto zostały spalone przez Armię Czerwoną. Na terenie miasta po wojnie istniał obóz NKWD.

6.Przyłączone do Polski

Miasto zostało włączone do Polski w 1946 r. Nazwa Kętrzyn została nadana 7 maja 1946 r. Wywodzi się od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego, historyka, dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. Uczęszczał on w latach 1855-1859 do tutejszego gimnazjum.

Nazwa została nadana miastu przez pomyłkę, gdyż Kętrzyński urodził się w obecnym Giżycku i to ta miejscowość miała nazywać się Kętrzyn.

7. Rastembork

Wcześniej miasto nosiło nazwę Rastembork (niem. Rastenburg). W związku z tym przy nadawaniu nazwy rozważano Raściborz i Raścibórz.

8.Zabytki

Wśród kętrzyńskich zabytków warto wymienić bazylikę św. Jerzego, która powstała w XIV w. w miejscu dawnej strażnicy, kościół św. Jana z XVI w., Szkołę Wielką, zrekonstruowany zamek krzyżacki, eklektyczny ratusz z 1885 r. czy też podziemia kętrzyńskie.

9.Słynne osoby

Z Kętrzyna pochodzi wiele słynnych osób, m. in. profesor prawa na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney Adam Czarnota, aktor i kompozytor Krzysztof Dzierma, dziennikarka i prezenterka Jolanta Fajkowska, historyk i profesor Uniwersytetu w Lipsku Felix-Heinrich Gentzen, artysta grafik Leszek Goliński, artystka fotograf Janina Hobgarska, niemiecki poeta i dramaturg Arno Holz, aktywista polityczny Krzysztof Kononowicz, muzyk Jarosław „China” Łabieniec, mistrz świata z 2011 r. w układaniu kostki Rubika na czas Michał Pleskowicz czy też muzyk Krzysztof Raczkowski.

10. Konsulat Świętego Mikołaja

W Kętrzynie funkcjonuje Konsulat Świętego Mikołaja. Ulokowany został na terenie Firmy Doroszko, która zajmuje się produkcją ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Można tu zobaczyć jak produkuje się szklane ozdoby, spróbować swoich sił w ozdabianiu czy też skorzystać z Poczty Świętego Mikołaja.