AfrykaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Durban

Durban

Durban, znany również jako eThekwini, jest uznawany za największe miasto w KwaZulu-Natal i słynie z tego, że jest najbardziej ruchliwym portem w RPA.

Znamy Durban z ciepłej, subtropikalnej pogody i rozległych plaż, co sprawia, że jest to tropikalny raj.

Jest jednak kilka rzeczy, których być może nie wiesz o trzecim co do wielkości mieście RPA.

Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Durban.

Informacje o Durban

1. Miasto Durban ma największą populację Hindusów poza Indiami.

2. Miasto Durban jest domem dla świata morskiego Ushaka. Jest to piąte co do wielkości akwarium na świecie. Ushaka znajduje się na końcu słynnego „Golden Mile” w mieście Durban. Golden Mile to odcinek plaży, który biegnie 6 kilometrów od Uhsaki do Błękitnej Laguny.

3. Ławica Aliwal Durban jest uważana za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.

4. Durban jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania surfingu w RPA

5. Durban został pierwotnie nazwany Rio de Natal przez Vasco da Gama, kiedy odwiedził miasto w 1497 roku. Natal w języku portugalskim oznacza „Boże Narodzenie”.

6. Brytyjczycy skolonizowali obszar Durbanu w 1824 roku. Osada ta pierwotnie nosiła nazwę Port Natal. W 1835 roku zmieniono nazwę miasta na Durban (nazwa pochodzi od nieco kontrowersyjnego gubernatora Cape Colony Sir Benjamina D’Urbana).

7. Durban ma najbardziej ruchliwy port kontenerowy w Afryce i jest 9. największym portem na świecie.

8. Miasto Durban było jednym z głównych miast-gospodarzy Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W Durbanie odbyło się wiele meczów, w tym półfinał. Miasto Durban wybudowało nowy stadion o nazwie Moses Mabhida Stadium (nazwany imieniem bojownika o wolność polityczną).

9. Stadion może pomieścić 70 tys. osób i jest uważany za jeden z najpiękniejszych stadionów na świecie. Sky Car zabiera pasażerów na szczyt łuku stadionu. Na górze można mieć 360 stopniowy widok na miasto.

10. W 1962 roku Nelson Mandela został schwytany i aresztowany w mieście Howick i w konsekwencji skazany na 27 lat więzienia. Mandela wrócił do KwaZulu-Natal, aby rozpocząć nową podróż, kiedy zdecydował się oddać swój pierwszy głos w Inandzie w Durbanie jako wolny człowiek w 1994 roku.

11. Centrum Handlowe Gateway posiada ponad 350 sklepów, 70 restauracji, 18 kin, kino IMAX, krytą skałę wspinaczkową, a nawet skate park zaprojektowany przez Tony’ego Hawka, co czyni z niego największe centrum handlowe w Afryce.

12. Pierwsza kolej parowa w RPA została otwarta w Durbanie w 1860 roku.

13. Miasto Durban ma wiele parków safari w pobliżu. Z miasta Durban w ciągu 40 minut można dojechać do parku safari i zbliżyć się do niektórych dzikich zwierząt Afryki.

14. Mahatma Ghandi, działacz polityczny i duchowy przywódca indyjskiego ruchu niepodległościowego, rozpoczął swoją karierę polityczną w Durbanie w 1893 roku.

15. CNN oceniła Durban jako „Najfajniejsze Miasto w RPA”.

16. Shaka Zulu, słynny król Zulu, rządził ziemiami otaczającymi Durban. Międzynarodowe lotnisko w Durbanie nosiło jego imię, znane jako międzynarodowe lotnisko króla Shaka. Każdego roku przez lotnisko przechodzi prawie siedem milionów pasażerów.

17. Każdego roku Durban znajduje się w centrum jednej z największych na świecie migracji zwierząt. „The Sardine Run”, jak wiadomo, odbywa się, gdy te małe sardynki zbierają się w swoich milionach i zabierają w podróż w górę wybrzeża, mijając Durban po drodze.

18. Odbywa się tu najstarszy i największy na świecie ultra-maraton, Maraton Towarzyszy.