Ciekawostki

105 Ciekawostek o Słońcu 🌞

gwiazda

Słońce jest istotnym składnikiem większości życia na Ziemi. Bez energii słonecznej, roślinność nie mogła by rosnąć, a bez roślinności, zwierzęta nie miałyby źródła pożywienia.

W miarę jak nasza wiedza naukowa się powiększyła, rozumiemy, że Ziemia jest tylko częścią większej struktury, którą znamy jako Układ Słoneczny. Odkryliśmy również, że choć inne planety w Układzie Słonecznym mogą nie posiadać życia, to Słońce ma na nie duży wpływ.

Słońce jest gwiazdą w centrum naszego systemu słonecznego i jest odpowiedzialne za klimat i pogodę na Ziemi. Przedstawiamy najlepsze ciekawostki, informacje oraz fakty o słońcu.

Ciekawostki o Słońcu

1. Słońce to wszystkie kolory zmieszane razem, dzięki czemu wydaje się być białe dla naszych oczu.

2. Co 230 milionów lat, słońce i układ słoneczny, który niesie ze sobą, tworzy jedną orbitę wokół centrum Drogi Mlecznej.

3. Słońce jest 109 razy szersze niż Ziemia.

4. Jest bliżej Ziemi niż wszystkie inne gwiazdy.

dmuchawiec

5. Powierzchnia Słońca jest 11990 razy większa niż powierzchni Ziemi.

6. Słońce najprawdopodobniej uformowało się ponad 4,5 miliarda lat temu.

7. Temperatura wewnątrz Słońca może osiągnąć 15 milionów stopni Celsjusza!

8. Słońce jest w centrum Układu Słonecznego i wszystkie planety orbitują wokół niego.

9. Słońce zawiera 99,86% masy Układu Słonecznego.

10. Kiedy Słońce spali cały swój wodór, będzie nadal spalać hel przez 130 milionów lat. W tym czasie rozszerzy się do tego stopnia, że pochłonie Merkury, Wenus i Ziemię. Na tym etapie stanie się czerwonym olbrzymem.

11. Pewnego dnia słońce będzie mniej więcej takie samo jak Ziemia.

12. Słońce składa się z wodoru w 70% i helu 28%. 2% stanowią inne gazy.

13. Wielkość Słońca w porównaniu z największymi znanymi gwiazdami nie jest zbyt duża. Jednak w porównaniu z najpopularniejszym typem gwiazdy we wszechświecie, czerwonym karłem, Słońce jest nieco większe.

14. Zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią.

zaćmienie słońca

15. 1,3 miliona planet Ziemia może zmieścić się w jednym Słońcu!

16. Energia jest wytwarzana w jądrze Słońca poprzez syntezę jądrową, kiedy wodór zamienia się w hel. Gorące obiekty rozszerzają się, a Słońce eksplodowałoby, gdyby nie jego ogromna siła grawitacyjna.

17. Temperatura na powierzchni Słońca wynosi 5600 stopni Celsjusza.

18. Światło słoneczne dociera do Ziemi w ciągu ośmiu minut.

19. Samo słońce przemierza 220 kilometrów w ciągu sekundy.

20. W jego wnętrzu znajdują się prądy elektryczne wytwarzające pole magnetyczne, które rozprzestrzenia się w całym układzie słonecznym.

21. Słońce jest jedną z ponad 100 miliardów gwiazd na Drodze Mlecznej.

22. Słońce jest kulą gazu i nie ma stałej powierzchni.

23. Słońce i jego atmosfera są podzielone na kilka warstw. Składa się z rdzenia, strefy promieniowania i strefy konwekcyjnej. Atmosfera słoneczna powyżej składa się z fotosfery, chromosfery, regionu przejściowego i korony. Poza tym znajduje się wiatr słoneczny i odpływ gazu z korony.

24. Reakcje jądrowe zachodzą wewnątrz rdzenia słońca, z powodu temperatury i ciśnienia.

25. Nasza gwiazda  to Żółty Karzeł, odmiana średniej wielkości, która jest dość powszechna w naszej galaktyce. Nazwa „Żółty karzeł” wprowadza właściwie w błąd, ponieważ słońce pali się w kolorze jaskrawo białym.

26. Słońce jest około 391 razy bardziej oddalone od Ziemi niż Ziemia od Księżyca.

27. Bańka otaczająca słońce i układ słoneczny nazywana jest heliosferą.

28. Słońce potrzebuje 225-250 milionów lat, aby pokonać orbitę wokół centrum Drogi Mlecznej.

29. Odległość od Słońca do Ziemi zmienia się w ciągu roku. Dzieje się tak, ponieważ Ziemia porusza się po eliptycznej orbicie wokół Słońca. Odległość pomiędzy tymi dwoma ciałami waha się od 147 do 152 milionów kilometrów.

kobieta

30. W wieku około 4,5 miliarda lat Słońce spaliło już około połowy swojego zasobu wodoru. Pozostało jej wystarczająco dużo, aby kontynuować spalanie wodoru przez około 5 miliardów lat.

31. Nasz współczesny kalendarz opiera się na ruchu Ziemi wokół Słońca.

32. Tlen, węgiel, żelazo, stanowią bardzo małą część masy Słońca. Mniej niż 2%.

33. Ze względu na ogromny wpływ Słońca na Ziemię, wiele wczesnych kultur postrzegało Słońce jako Boga. Starożytni Egipcjanie czcili boga słońca zwanego Ra, a w mitologii Azteków istniał Bóg słońca zwany Tonatiuh.

34. Siła pola magnetycznego Słońca jest zazwyczaj około dwa razy silniejsza niż pole magnetyczne ziemskie. Jednak, staje się wysoce skoncentrowane w małych obszarach, osiągając do 3000 razy silniejsze pole magnetyczne niż zwykle.

35. Odległość pomiędzy Ziemią a Słońcem jest jednostką astronomiczną (AU).

36. Naukowiec i filozof z dzisiejszej Turcji zwany Anaksagoras był pierwszym, który zasugerował, że słońce jest gwiazdą, około 450 r. p.n.e.

37. Proces, w którym energia przemieszcza się ze Słońca na Ziemię, znany jest jako promieniowanie.

38. Słońce emituje trzy różne rodzaje energii: promieniowanie podczerwienie, światło widzialne i światło ultrafioletowe.

39. Promienie słoneczne UV mają właściwości antyseptyczne, czyli odkaża, niszczy drobnoustroje na skórze, błonach śluzowych, w zakażonych ranach.

40. Burza geomagnetyczna to ogólnoświatowe zaburzenie pola magnetycznego Ziemi w wyniku aktywności słonecznej.

41. Słońce obraca się, choć nie tak samo jak Ziemia. Podobnie jak olbrzymy gazowe i lodowe, równik i bieguny Słońca dopełniają swoje obroty w różnym czasie. Równik Słońca potrzebuje 24 dni na dokończenie rotacji. Bieguny obracają się co 35 dni.

42. W plamach słonecznych linie magnetyczne wirują, podobnie jak tornado na Ziemi.

43. Słońce generuje wiatr słoneczny. Wiatr jest strumieniem naładowanych cząstek. Przemierzają one układ słoneczny z prędkością około 450 kilometrów na sekundę.

44. Każdego dnia rośliny zamieniają światło słoneczne na energię odpowiadającą sześciokrotnemu zużyciu energii przez cywilizację ludzką.

miasto

45. Heliosejsmologia to nauka dotycząca badania wnętrza słońca.

46. Słońce jest badane przy użyciu wielu satelitów, z których głównym jest SOHO (Obserwatorium Słoneczne i Heliosferyczne).

47. Na każdy milion atomów wodoru na Słońcu, przypada 35 atomów krzemu, 35 atomów żelaza, 40 atomów magnezu, 110 atomów azotu, 120 atomów neonu, 360 atomów węgla, 850 atomów tlenu.

48. Warstwa ozonowa na Ziemi pochłania większość szkodliwych promieni ultrafioletowych, które powodują oparzenia słoneczne.

49. Słońce jest 330 000 razy masywniejsze niż Ziemia.

50. Co ciekawe, ciepło i energia uwalniane z rdzenia Słońca docierają na powierzchnię Słońca przez miliony lat!

51. Słońce jest około 400 razy większe niż księżyc.

52. Atmosfera panująca na zewnątrz jest gorętsza niż na powierzchni. Chromosfera to część atmosfery tuż nad powierzchnią. Temperatury mogą osiągać 100000 Kelwinów. Dalej, w koronie, temperatury mogą sięgać nawet 1 miliona stopni Kelwina.

53. Słońce jest systemem pół-chaotycznym. Co około 100 lat Słońce wydaje się zasypiać, a przez dwie lub trzy dekady jego aktywność jest ograniczona. Kiedy się budzi, staje się znacznie bardziej aktywne i gwałtowne. Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak jest.

54. Słońce jest niemal idealną kulą z różnicą tylko 10 km średnicy pomiędzy biegunami, a równikiem.

55. Gdybyś ważył 68 kg na Ziemi, ważyłbyś 1905 kg na Słońcu.

kot i drzewo

56. Na Ziemi, słońce może przybierać cieplejsze odcienie, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca, ponieważ atmosfera naszej planety najbardziej rozprasza niebieskie i zielone światło.

57. Rdzeń Słońca stanowi około 2% całkowitej masy Słońca i rozciąga się tylko do jednej czwartej masy od środka do powierzchni. Rdzeń ten jest gęstszy niż ołów.

58. Kiedy energia magnetyczna gromadząca się w atmosferze słonecznej zostaje nagle uwolniona, powoduje to gwałtowne zmiany jasności znane jako rozbłysk słoneczny. Ilość energii uwalnianej podczas rozbłysku odpowiada jednoczesnej eksplozji milionów 100-megatonowych bomb wodorowych.

59. W przybliżeniu co 11 lat bieguny magnetyczne słońca odwracają swoją polaryzację. Magnetyczna północ staje się magnetycznym południem i odwrotnie.

60. Co około 11 lat aktywność słoneczna wzrasta w czasie zwanym „maksimum słonecznym”. Plamy słoneczne, które tworzyły się na powierzchni z ostatnich jedenastu lat eksplodują, wysyłając chmury gazu znane jako „CME” do układu słonecznego.

61. Średni promień Słońca wynosi 695508 km, z czego 20-25% stanowi rdzeń.

62. Około 30% promieniowania słonecznego odbija się z powrotem w przestrzeń kosmiczną, a reszta jest pochłaniana przez oceany, chmury i masy lądowe.

63. Gwiazda, która jest najbliżej naszego Słońca, Proxima Centauri, znajduje się o wiele dalej niż Pluton.

64. Pluton potrzebuje 248 lat, aby okrążyć Słońce.

65. Rdzeń ziemi jest tak gorący jak Słońce.

66. Słońce jest najdoskonalszym naturalnym obiektem znanym we wszechświecie.

67. Słońce jest około 13 miliardów razy jaśniejsze niż kolejna najjaśniejsza gwiazda, Syriusz.

68. Częściowe zaćmienia słońca są niebezpieczne dla wzroku, ponieważ źrenica oka nie jest przystosowana do niezwykle wysokiego kontrastu wizualnego.

fale

69. 4,5 miliarda lat temu, chmura pyłu i gazu zwana mgławicą zawaliła się pod własną grawitacją. Chmura obróciła się i spłaszczyła w dysk, z naszym słońcem tworzącym się w jego centrum. Dysk na obrzeżach później wleciał w nasz układ słoneczny, w tym Ziemię i inne planety. Naukowcom udało się nawet zobaczyć te rodzące się tarcze wokół naszych młodszych kuzynów.

70. Parker Solar Probe, w skrócie Parker, w końcu przejdzie w ósmą część odległości między Słońcem a Merkury, aby przeprowadzić bezpośrednie badanie korony, najbardziej oddalonego regionu Słońca. Posiada 4 instrumenty naukowe, które zbierają dane zza osłony termicznej, która utrzymuje statek kosmiczny w odpowiedniej temperaturze. Misja trwać ma 7 lat, do 2025 roku.

71. Podczas bliskiego zbliżenia, Słońce będzie 25 razy szerze dla Parkera niż dla Ziemi.

72. Przy bliskim zbliżeniu słońce będzie 625 razy jaśniejsze niż się wydaje z Ziemi. Aby sfotografować Słońce z Ziemi, trzeba użyć filtra podczerwieni i ultrafioletowego i zablokować wszystko oprócz 0,01% jego światła. Gdybyś chciał sfotografować Słońce z Parkera, musiałbyś zablokować wszystko oprócz 0,0000002% jego światła.

73. Amerykańskie flagi umieszczone na księżycu są teraz białe z powodu promieniowania słonecznego.

74. W 1666 roku Isaac Newton obserwował światło słoneczne za pomocą pryzmatu i pokazał, że składa się ono z światła o wielu kolorach.

75. Gdyby Słońce było wielkości piłki plażowej w kosmosie, to Jowisz byłby wielkości piłki golfowej, a Ziemia byłaby tak mała jak groch.

76. Gdyby nie było słońca, ziemia podróżowałaby w linii prostej.

77. Według wynalazcy Raya Kurzweila, wszystkie światowe zapotrzebowanie na energię można zaspokoić za pomocą 1/10 000 części światła Słońca, które codziennie opada na Ziemię.

78. Sześć dziesięciomiliardowych części Słońca to złoto.

79. Co sekundę Słońce wysyła na Ziemię 10 razy więcej neuronów niż liczba ludzi na Ziemi.

80. Uważa się, że Słońce ukończyło około 20 orbit w ciągu swojego życia i tylko 1/1250. orbity od początku istnienia człowieka.

gwiazda

81. Doświadczamy zaćmienia słońca, ponieważ słońce jest dokładnie 400 razy większe niż księżyc, a księżyc jest 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce.

82. Ziemia porusza się z prędkością 107 218 km/h (ok. 29,78 km/s).
wokół Słońca.

83. Kiedy Słońce wieje swoim potężnym wiatrem słonecznym, uderza w ziemską atmosferę i cząstki oddziałują na siebie. Rezultatem tych interakcji są kolorowe wiry na północnym niebie zwane zorzę polną.

84. Dzięki zmieniającej się orbicie księżyca, za około 50 milionów lat, księżyc nie będzie już doskonale zasłaniał słońce.

85. Światło, które widzimy od słońca jest rzeczywiście emitowane z fotosfery, która jest najniższą warstwą atmosfery słonecznej. Fotosfera ma prawie 500 kilometrów grubości. Temperatura tej warstwy wynosi 6125 stopni Celsjusza.

86. Następną warstwą jest chromosfera, która ma około 1000 km grubości. Ta warstwa jest cieplejsza i ma temperaturę 19725 stopni Celsjusza.

87. Po chromosfery jest region przejściowy, który rozciąga się kilka tysięcy kilometrów nad chromosferą. Ten region jest odpowiedzialny za tworzeni promieni UV.

88. Powyżej regionu przejściowego znajduje się korona. Składa się on ze strumieni i pętli zjonizowanych gazów. Korona ma średnią temperaturę od 500000 stopni Celsjusza do 6 milionów stopni Celsjusza. Podczas rozbłysków słonecznych temperatura korony może przekraczać 10 milionów stopni Celsjusza.

89. Ilość energii, którą Ziemia otrzymuje ze słońca w ciągu 1 godziny, przewyższa energię zużywaną przez całą ludzkość w ciągu jednego roku.

90. Energia słoneczna jest najobfitszym dostępnym źródłem energii. Ziemia stale otrzymuje 173 000 terawatów energii słonecznej. Odpowiada to 10000 razy większemu całkowitemu zużyciu energii na świecie.

91. Światło porusza się z prędkością około 300000 km na sekundę.

92. Średnio jest nie mniej niż 2 i nie więcej niż 5 zaćmień słońca rocznie.

93. Większość zaćmień słońca jest częściowa, a całkowite zaćmienie słońca występuje raz na półtora roku.

94. Całkowite zaćmienie słońca może trwać nawet 7 i pół minuty.

95. Jeśli jesteś na biegunie północnym lub południowym, nie możesz zobaczyć całkowitego zaćmienia słońca.

96. Całkowite zaćmienie słońca powoduje spadek temperatury do 20 stopni.

97. W czasach starożytnych, ludzie myśleli, że zaćmienie było znakiem, że Bogowie byli źli lub że złe rzeczy miały się wydarzyć.

98. W roku 1859 miała miejsce burza magnetyczna. Zaburzenia ziemskiego magnetyzmu spowodowały awarie sieci telegraficznych w Europie i Ameryce Północnej.

99. Podczas wyrzutu masy korony podczas burzy magnetycznej, miliard ton materiału plazmowego może być wydmuchiwany od Słońca. Erupcje przenoszą około 300 petawatów energii, czyli 50000 razy więcej energii zużywanej przez ludzi w ciągu jednego roku. W miarę jak struktury przemieszczają się ze Słońca, rozszerzają się, a kiedy trafiają na Ziemię, przekazywana jest pewna część ich energii. Te oddziaływania mogą powodować spustoszenie. Uszkodzone zostaną statki kosmiczne, samoloty otrzymają fale promieniowania rentgenowskiego, a sieć energetyczna może zostać zakłócona – pewnego dnia, być może w katastrofalny sposób.

100. Energia słoneczna, na którą składa się promieniowanie cieplne i światło słoneczne, może być wykorzystana przy użyciu nowoczesnych technologii, takich jak fotowoltaika, sztuczna fotosynteza, architektura solarna i energia elektryczności słonecznej.

101. Technologię słoneczną można podzielić na aktywną i pasywną. Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne wykorzystujące energię słoneczną to przykłady aktywnej technologii solarnej. Technologia pasywna obejmuje konstruowanie pomieszczeń w celu poprawy cyrkulacji powietrza, orientację przestrzeni w taki sposób, aby korzystnie wykorzystywać światło słoneczne.

102. Dzięki fotosyntezie energia słoneczna jest przekształcana przez zielone rośliny w energię chemiczną, która tworzy masę biologiczną tworzącą paliwa kopalne.

103. Każda uncja ropy naftowej, każda bryła węgla i każda stopa sześcienna gazu ziemnego mogłaby pozostać w ziemi, gdybyśmy tylko mogli przechwycić jedną godzinę energii słonecznej każdego roku.

104. Koszty paneli słonecznych spadły o 99% od 1977 roku.

105. Słońce powoli się nagrzewa i co miliard lat świeci o 10% mocniej. Prognozy szacują, że za mniej niż kolejny miliard lat, słońce będzie tak gorące, że życie, jakie znamy, nie będzie mogło istnieć na Ziemi.