Ciekawostki

10 Ciekawostek o Fordzie

Ford

Kiedy w 1908 z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy model samochodu Ford T i zapoczątkował tym samy rewolucję motoryzacyjną Stanów Zjednoczonych przylgnęła do niego legendarna historia. Historia nawiązuje do kolorystyki pierwszych Fordów T. Jako że pierwsze samochody produkowane były w kolorze czarnym według legendarnej historii „ każdy mógł wybrać sobie samochód w dowolnym kolorze byle nie był to kolor inny niż czarny.”

Do tego sloganu przylgnęło wiele legend i nie do końca wiadomo jak to z tym było. Jedno jest pewne, Fordy T były produkowane również w innych kolorach. Oto ciekawostki i zaskakujące informacje o marce Ford.

1. Ford T pierwszy model samochodu przy produkcji którego zastosowano taśmę montażową, dzięki której w krótkim czasie można było zmontować dużą ilość samochodów. Sukces związany był z tym, że do montażu używano gotowych podzespołów, a taśma była ruchoma.

2. Ford T był pierwszym rekordzistą jeśli uwzględnić ilość samochodów jednego modelu wyprodukowanych w określonym czasie. Łącznie wyprodukowano 15 milionów sztuk. Rekord ten został pobity przez Volkswagena z jego kultowym modelem „Garbus”.

3. Ford jako pierwszy wizjoner motoryzacji przewidział, że sukces wymaga dodatkowych starań. Jako pierwszy wprowadził produkcję i dystrybucję części zamiennych do naprawy swoich aut. Aby łatwiej było je rozpoznawać wszystkie części zostały odpowiednio skatalogowane.

4. W 1954 roku pojawia się luksusowy model sportowego samochodu Forda, jest to Ford Thunderbird. Samochód ten po całej drodze swojego istnienia przechodził cały szereg modyfikacji. Jego produkcja zakończona została w 2005 roku.

5. Kultowy Ford Mustang po raz pierwszy pojawił się na drogach w 1964 roku. Był to tani sportowy samochód skierowany do młodego odbiorcy. Model ten stanowił odpowiedź Forda na Chevroleta Corvette. Począwszy od 2014 roku produkowana jest 6 generacja Mustangów.

6. Ford walczy z pająkami. Pomimo dziwnie brzmiącego hasła, pająki z rodziny Cheiracanthium upodobały sobie przewody układu paliwowego do swojego zamieszkania. Doprowadzały one do częstych awarii w wielu samochodach. W odpowiedzi na to zjawisko inżynierowie spod znaku Forda opracowali specjalna osłonę blokującą zagnieżdżanie się tych stworzeń. Co prawda ta rodzina pająków występuje głównie w Stanach Zjednoczonych to osłony te montowane są we wszystkich modelach.

7. Ciekawe wydarzenie miało miejsce w 2012 roku. Holenderskie małżeństwo Dirk i Trudy Regter wyruszyło w liczącą 22 tysiące kilometrów trasę z Holenderskiego Edam do Kapsztadu. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że w drogę wybrali się odrestaurowanym 100 letnim Fordem T.

8. Kolejnym legendarnym samochodem na rynku amerykańskim jest produkowany od 1947 roku Ford F-Series. Bardzo charakterystyczny dla amerykańskich miast i miasteczek rodzaj połączenia samochodu spełniającego rolę ciężarówki i samochodu osobowego. Ten rodzaj pojazdów nosi określenie pick-up. Półciężarówka ze stajni Forda produkowana jest do dzisiaj i od 2014 roku stanowi jego wersję XIII.

9. W 1911 roku w Anglii powstała pierwsza zagraniczna fabryka Forda.

10. W 2001 roku Ford zagościł na rynku chińskim, otwierając w kooperatywie z Mazdą swoje działania w Państwie Środka.