AzjaCiekawostki

Ciekawostki o krajach azjatyckich

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć uczyć się o kontynentach Ziemi. Zebraliśmy tutaj niesamowite fakty na temat kontynentu azjatyckiego, z których wszystkie będą odpowiednie dla dzieci, które dopiero uczą się geografii.

Istnieje wiele faktów odnoszących się do starożytnych kultur i religii. Przykładem może być cywilizacja w Mezopotamii, która żyła 7000 lat temu, oraz cywilizacja w Indiach 6000 lat temu. Nic dziwnego, że region w Mezopotamii wokół rzek Tygrys i Eufrat jest powszechnie nazywany kolebką cywilizacji.

panda

1. Pandy, Tygrysy i inne ciekawe zwierzęta występują w Azji. Jest wiele fascynujących zwierząt, które pochodzą z tego kontynentu. Do zwierząt, które nazywają Azję domem, należą panda wielka, słoń azjatycki, tygrys, wielbłąd, kobra królewska, jak i nosorożec indyjski.

2. 7 spośród 10 najgęściej zaludnionych miast świata znajduje się w Azji według liczby ludności. Są to miasta: Szanghaj, Pekin, Stambuł, Karaczi, Bombaj, Guangzhou i Delhi.

3. Azja pokrywa 30% całej powierzchni ziemi i ma ponad 4 miliardy mieszkańców. To czyni z Azji największy i najbardziej zaludniony kontynent.

4. 90% ryżu z całej ziemi spożywa się w krajach azjatyckich

5. Prawie 50% Azjatów cierpi na zaburzenia trawienia alkoholu z powodu braku enzymu w ich organizmie.

6. W niektórych częściach Chin, Azji Południowej i Afryki mózg małp jest spożywany jako pokarm.

tygrys

7. Wbrew powszechnemu przekonaniu większość tygrysów żyje w Azji, a nie w Afryce.

8. Dziewięć na dziesięć najwyższych budynków na świecie znajduje się w Azji. Najwyższym, oczywiście, jest Burj Khalifa w Dubaju. Drugą pod względem wysokości jest wieża Shanghai.

9. Korea Północna, być może najbardziej politycznie odizolowanym krajem na świecie. Kultywuje dziwny kult osobowości wokół dyktatorskiej rodziny Kimów.

10. Pod względem rocznej produkcji mango Indie wygrają. Są one wiodącym producentem mango, dostarczającym 14 milionów ton tych pysznych owoców każdego roku.

11. Tylko dwa kraje na tej planecie mają ponad miliard mieszkańców. I oba te kraje (Chiny i Indie) znajdują się w Azji.

12. Wszystkie 10 największych centrów handlowych na świecie znajduje się w Azji. Największe centrum handlowe New South China Mall w Dongguan (Chiny) o łącznej powierzchni najmu 659 612 km2. W 2005 roku chiński miliarder zbudował największe na świecie centrum handlowe. Co ciekawe, 99% centrum było przez jakiś czas niewykorzystane.

13. Dzikie Orangutany znajdują się tylko w dwóch miejscach na naszej planecie – na Sumatrze w Indonezji i na wyspie Borneo. Oba kraje są częścią Azji.

słonce nad Japonią

14. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, Japonia ma najwyższy wskaźnik średniej długości życia. Kobiety mają wyższy wskaźnik (87,3) niż mężczyźni (85).

15. Kiedy większość ludzi myśli o faktach dotyczących Azji, zwykle myślą o ludziach mieszkających w Chinach, Japonii i Korei. Jest to jednak ograniczone postrzeganie Azji.

16. W przeciwieństwie do innych narodów, Korea Północna nie świętuje Świąt Bożego Narodzenia na narodziny Jezusa Chrystusa. Zamiast tego obchodzą urodziny matki Kima Jonga II 24 grudnia.

17. Prawdą jest, że Azja jest znacznie bardziej zróżnicowana pod względem ludności. Być może twój pogląd na Azję ulegnie zmianie, gdy weźmiesz pod uwagę fakt, że w Azji znajdują się między innymi Rosyjscy Syberyjczycy, Arabowie czy Hindusi w Azji Południowo-Wschodniej.

18. W Korei Północnej stosunek liczby telefonów komórkowych do osób wynosi 1:12. Oznacza to, że na każde 10 osób tylko 1 osoba ma telefon komórkowy.

19. Jedne z największych gospodarek świata znajdują się w Azji. Są to Chiny i Japonia.

20. Zarówno najniższy punkt, Morze Martwe (-395 metrów), jak i najwyższy, Mt. Everest (8 848 metrów) znajduje się w Azji.

Czytaj dalej: najlepsze zdjęcia z Azji i ciekawostki o Azji