Ciekawostki

Jan Brzechwa – 15 Ciekawostek, Informacji i Faktów

Jan Brzechwa
źródło: teatry.art.pl / Wikipedia

Jan Brzechwa urodził się w dniu 15 sierpnia 1898 roku w Żmerynce na Podolu. Zapisał się w polskiej kulturze jako ceniony satyryk, poeta, autor wielu książek dla dzieci i tłumacz literacki.

Tłumaczył m.in. utwory Puszkina, Jesienina i Majakowskiego. Jan Brzechwa miał swój oficjalny debiut w 1926 roku za sprawą tomu poezji „Oblicza zmyślone”.

Pamiętamy go jako twórcę znanych nam wszystkich postaci takich jak Pan Kleks, Kaczka Dziwaczka i Pchła Szachrajka jednak niewielu z nas wie, że autor nie chciał być utożsamiany z literaturą dziecięcą. Przedstawiamy 15 ciekawostek, informacji i faktów z życia Jana Brzechwy.

1. Jan Brzechwa był z wykształcenia adwokatem, ukończył Prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie międzywojennym był specjalistą ds. praw autorskich w ZAiKS’ie i to z prawem wiązał swoją zawodową przyszłość.

2. Pisarz posiadał żydowskie korzenie. Z racji swojego pochodzenia musiał ukrywać się przez całą wojnę. Był na hitlerowskiej liście inteligencji przeznaczonej do eksterminacji.

3. Jan Brzechwa pisał wiersze propagandowe gloryfikując socjalizm w latach pięćdziesiątych.

4. Autor nie przepadał za dziećmi. Sięgnął po dziecięcą twórczość dla żartu, zmotywowany chęcią przypodobania się pewnej przedszkolance. Nigdy nie zaakceptował bycia odbieranym jako autor dla dzieci. Krytycy go nie doceniali za to uwielbiały go dzieci.

5. Rodziną Jana Brzechwy, bratem stryjecznym był Bolesław Leśmian, który też wymyślił pseudonim artystyczny „Brzechwa” dla pisarza twierdząc, że nie może być dwóch poetów o tym samym nazwisku.

6. Prawdziwym nazwiskiem Jana Brzechwy było Jan Wikror Lesman. Pseudonim zaczął stosować od 1946 roku z początku publikując pod pseudonimem artykuły prawnicze.

7. Pisarz podawał fałszywy rok urodzenia. Twierdził że urodził się w 1900 roku, a nie w 1898 roku. Robił to na tyle skutecznie, że rok 1900 pojawił się jako rok jego urodzenia w encyklopedii.

8. W słowniku języka polskiego słowo „brzechwa” oznacza opierzoną część strzały.

9. Psiarz miał swój debiut już jako nastolatek, pisać zaczął w wieku 17 lat. Pisanie wierszy było jego hobby i nie traktował tego wtedy na poważnie, bardziej zależało mu na karierze prawniczej. W jego nastoletnich latach opublikował swoje pierwsze wiersze w piotrogrodzkim „Sztandarze” i w kijowskich „Kłosach Ukraińskich.

10. Jan Brzechwa zasłużył się jako uczestnik wojny polsko – bolszewickiej.

11. Za życia autora nie ukazał się nawet jeden jego tomik literacki.

12. Podczas studiów prawniczych Jan Brzechwa dorabiał pisząc piosenki satyryczne i skecze dla takich kabaretów jak Morskie Oko, Czarny Kot czy Qui Pro Quo. Korzystał wtedy z pseudonimów „Szer-szeń” i „Inspicjent Brzeszczot”.

13. Krytycy literaccy zarzucali Janowi Brzechwie naśladowanie twórczości innych autorów takich jak Staff, Baudelaire czy Leśmian. Jego twórczość liryczna i opowiadania nie zostały docenione za jego życia.

14. Jan Brzechwa był pogodnym, ale zamkniętym w sobie ojcem dla swojej córki Krystyny.

15. Wiersze o miłości pisane przez autora były zawsze szczere, bo miały swoje konkretne adresatki, nawet w czasie kiedy autor był żonaty. Poza tym autor był żonaty aż 3 razy. Jan Brzechwa był kobieciarzem. Podobno kiedyś zakochał się w kobiecie, która jechała z nim pociągiem. Nakazał wtedy konduktorowi aby ten na każdej stacji wręczał jej kwiaty.

Utwory Jana Brzechwy zna prawie każde polskie dziecko z pokolenia lat 80-tych. Jego magiczna twórczość prowadziła nas przez perypetie szkoły Pana Kleksa, które warto przedstawić naszym dzieciom.

One thought on “Jan Brzechwa – 15 Ciekawostek, Informacji i Faktów

  • ale Bajki pisał ciekawe, życiowe i bardzo dobre dla psychiki dzieci!

Komentarze są wyłączone.