AzjaCiekawostki

Ciekawostki o Pekinie

Pekin

Historia Pekinu sięga 3000 lat wstecz. Jest tak stary jak Londyn, sześć razy starszy niż Nowy Jork i dziesięć razy starszy niż Sydney. Miasto zachowuje bogactwo historycznych miejsc, takich jak Wielki Mur i Zakazane Miasto. oto najlepsze ciekawostki, informacje i fakty o Pekinie.

Zakazane Miasto jest jedną z najważniejszych atrakcji historycznych Pekinu.

Pekin jest również jednym z najstarszych zamieszkanych obszarów na świecie. Skamieniałości wskazują, że Pekin Man (Homo erectus) mieszkał tam od 770 tys. do 230 tys. lat temu.

Miasto jest stolicą sześciu znaczących chińskich rządów. Chiny rządzone są z Pekinu od ponad 700 lat, dlatego też istnieje tak wiele historycznych miejsc do zwiedzania.

Pekin jest drugim co do wielkości chińskim miastem pod względem liczby ludności miejskiej po Szanghaju.

Miasto jest głównym węzłem dla krajowych sieci autostrad, dróg ekspresowych, kolei.

Pekin przez wieki nosił wiele nazw. Obecną nazwę Pekin uzyskał w 1403 roku. Władcy dynastii Ming nazywali miasto „północną stolicą”, aby odróżnić je od Nanjing lub „południowej stolicy”.

Językiem urzędowym Chin jest mandaryński. Pochodzi z dialektu pekińskiego.

Pekin ma dwa oficjalne kwiaty: różę chińską i chryzantemę.

Międzynarodowy port lotniczy w Pekinie jest drugim najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem ruchu pasażerskiego od 2010 roku, a od 2016 roku sieć metra w mieście jest najbardziej ruchliwa.

Pekin jest siedzibą siedmiu obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

Wielki Mur jest jednym z największych zabytków na świecie – najdłuższym murem na świecie, budzącym respekt wyczynem starożytnej architektury obronnej.

Zakazane Miasto jest największym pałacem na świecie. Jest to również najlepiej zachowany pałac cesarski w Chinach.

Pekin

Pekin jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej, trzecim pod względem liczby ludności miastem na świecie i najbardziej zaludnioną stolicą. Miasto, położone w północnych Chinach, zarządzane jest jako gmina podlegająca bezpośrednio administracji centralnej z 16 dzielnicami miejskimi, podmiejskimi i wiejskimi.

Opera pekińska, tradycyjna forma chińskiego teatru, jest ważną częścią chińskiej kultury. Ta forma sztuki składa się z połączenia pieśni, dialogu i akcji. Ludzie ćwiczą swój śpiew operowy w parkach wokół miasta, jak również w operach.

Pekin ma obecnie trzy lotniska. Wojskowe lotnisko, Beijing Nanyuan Airport, zostało założone w 1910 roku, co czyni je najstarszym lotniskiem w Chinach.

W 2015 r. 90,1 mln osób korzystało z pekińskiego lotniska stolicy. To uczyniło z niego drugie co do wielkości lotnisko na świecie.

W latach 2000-2007 w Zakazanym Mieście znajdował się Starbucks. Został on usunięty po protestach chińskich krytyków, którzy twierdzili, że zniszczył ważny historyczny obiekt. Kierownicy Zakazanego Miasta zdecydowali, że chcą, aby wszystkie sklepy na jego terenie działały pod marką pałacu.

Pekin jest ważną światową stolicą i globalnym potęgą, a także jednym z wiodących na świecie ośrodków polityki, gospodarki i biznesu, finansów, edukacji, kultury, innowacji i technologii, architektury, języka i dyplomacji.

Pekin jest kulturalnym centrum Chin. Dzięki swojej długiej historii i głębokim korzeniom kulturowym, Pekin posiada unikalną kolekcję architektury, sztuki, kuchni i innych aspektów kulturalnych.

Zakazane Miasto, położone w centrum Pekinu, jest największą na świecie strukturą pałacową. Zawiera 980 budynków, w tym 90 pałaców i dziedzińców oraz ponad 8700 pokoi.

Aktorka Zhang Ziyi, która zagrała w filmach takich jak „Przyczajony tygrys, ukryty smok, „Wspomnienia gejszy” i „Dom latających sztyletów”, urodziła się w 1979 roku w Pekinie.

Wiele osób uważa Amsterdam za stolicę rowerową świata. Pekin jest prawdziwą stolicą rowerową świata. Istnieje ogromna ilość pekińskich nieruchomości przeznaczonych na ścieżki rowerowe i parkingi, więc nie musisz się martwić o to, gdzie zaparkować rower podczas poruszania się po stolicy. W godzinach szczytu podróżowanie rowerem jest znacznie szybsze niż samochodem.

Ważne daty:

  • 221 p.n.e.: Yan State Capital, Warring States Period
  • 1271: pierwszy kapitał krajowy dla dynastii Yuan
  • 1402: dynastia Became Ming (1368-1644) kapitał
  • 1644: Kapitał dynastii Qing
  • 1912: Kapitał Republiki Chińskiej
  • 1 października 1949 r: Chińska Republika Ludowa zainaugurowana przez Mao Zedong