AzjaCiekawostki

Wielki Mur Chiński ciekawostki, informacje i fakty

wielki mur

Wielki Mur Chiński jest najdłuższym murem świata i największą starożytną architekturą. Jego kręta ścieżka nad krajem i stromymi górami prowadzi przez wspaniałe krajobrazy.

W czasach dynastii Qin (221-207 p.n.e.) przy budowie Wielkiego Muru, do produkcji materiału wiążącego cegły użyto mąki ryżowej glutynowej.

Budowa, konserwacja i nadzór Wielkiego muru była regularnym obowiązkiem skazanych przestępców w czasach dynastii Qin. Aby odróżnić robotników od swoich cywilów, władze ogoliły głowy pracujących skazanych, przyciemniły ich twarze i związały ich kończyny w łańcuchy. Przestępstwa, począwszy od zabójstw, a skończywszy na uchylaniu się od płacenia podatków, podlegały karze grzywny w postaci cła ściennego.

Przy tak wielu ofiarach śmiertelnych, członkowie rodziny, którzy stracili życie podczas budowy, obawiali się, że duchy ich bliskich zostaną na zawsze uwięzione w strukturze, która kosztowała ich życie. Aby zapewnić zmarłym robotnikom duchową emancypację, żałobnik przechodził przez mur z kogutem. Wierzono, że ta tradycja miała pomóc w wyprowadzeniu duszy z fortyfikacji.

Wielki Mur Chiński został nazwany najdłuższym cmentarzem na Ziemi. Ponad milion osób zginęło budując mur, a archeolodzy znaleźli ludzkie szczątki pochowane pod częściami muru.

Chociaż oficjalna długość Wielkiego Muru wynosi 8851,8 km, długość całego Wielkiego Muru zbudowanego przez tysiące lat szacuje się na 21196,18 km. Dla porównania obwód równika wynosi 40 075 km.

Oficjalna długość wynosi 21196,18 km

Średnia szerokość wynosi 6,5 metra.

Istnieje szerokie błędne przekonanie, że Wielki Mur został zbudowany na polecenie cesarza Qin Shi Huanga (259 – 210 p.n.e.). Faktem jest, że początkowa budowa miała miejsce 2700 lat temu w okresie wiosenno-jesiennym (770 – 276 p.n.e.). Fortyfikacje zbudowane przez państwo Chu w VII wieku p.n.e. okazały się najwcześniejszym Wielkim Murem.

Większość dzisiejszych reliktów to wielki mur dynastii Ming: długość 8851 km

Średnia wysokość Wielkiego Muru w Badaling i przełęczy Juyong wynosi 7,88 metra, a najwyższe miejsce ma 14 metrów wysokości.

Prawie 1/3 Wielkiego Muru zniknęła bez śladu.

Wielki Mur Chiński nie jest widziany z kosmosu przez ludzkie oko bez dodatkowych urządzeń.

Wielki Mur nie jest linią ciągłą. Istnieją odcinki bez muru. Zamiast tego wysokie góry lub rzeki tworzą barierę.

Sekcje Wielkiego Muru, które kojarzymy głównie z Wielkim Murem Chińskim, zostały zbudowane przez dynastię Ming. Była to ostatnia część muru, który został zbudowany i został wykonany z cegły i posiada wiele wysokich wież strażniczych.

Chińska nazwa: 长城 (Chángchéng /channg-chnng/ 'Długi Mur’)

Cesarz Qin Shi Huang jest często nazywany inicjatorem Wielkiego Muru. Właściwie to on jako pierwszy dowodził łączeniem poszczególnych sekcji zbudowanych przez poprzednie państwa.

Wielki Mur ma ponad 2300 lat.

Jest to sieć obronna składająca się z wielu murów i fortów zbudowanych w różnych okresach historycznych, z pewnymi segmentami rozpraszającymi się podczas gdy niektóre z nich biegną równolegle. W niektórych miejscach ściana podwaja się lub nawet potroi.

Wielki Mur Chiński jest zagrożony erozją. Północno-zachodnie odcinki (np. w prowincjach Gansu i Ningxia) Wielkiego Muru szybko niszczeją. Uważa się, że odcinki te mogą zniknąć w ciągu 20 lat, z powodu wyburzenia przez naturę i człowieka.

Decyzja o tym ogromnym projekcie została podjęta z powodu pogłosek. Po zjednoczeniu środkowych Chin i ustanowieniu dynastii Qin w 221 p.n.e., cesarz Qin Shi Huang chciał skonsolidować swoją władzę i na zawsze rządzić krajem. Wysłał nekromanty o imieniu Lu Sheng, aby szukać sposobu na nieśmiertelność. Po niezliczonych powrotach z pustymi rękami Lu w końcu puścił plotkę, że Qin zostanie obalony przez północnych nomadów. Słysząc to, cesarz był tak przestraszony, że natychmiast wydał rozkaz połączenia murów i rozbudowy nowych murów obronnych w celu ochrony północnej granicy.

Wielki Mur, który widzisz dzisiaj nie jest tak stary, jak myślisz. W ciągu 2.500 lat od VII w. p.n.e. do XIX w. n.e., ponad 20 dynastii i państw podjęło się budowy murów. Najbardziej znane i najlepiej zachowane dzisiejsze mury powstały w wyniku masywnej budowy dynastii Ming, która rozpoczęła się około 1381 roku.

Od 1644 roku, kiedy obalono dynastię Ming, nie wykonano dalszych prac dotyczących obrony Państwa na Wielkim Murze. Część została przywrócona dla celów turystycznych.

W grudniu 1987 roku Wielki Mur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Mur przecina 9 prowincji i gmin: Liaoning, Hebei, Tianjin, Pekin, Mongolia Wewnętrzna, Shanxi, Shaanxi, Ningxia, Gansu.

Przy wielkim Murze pracowali żołnierze, przymusowo zatrudnieni chłopi, skazańcy i jeńcy wojenni.

Najpopularniejszą legendą o Wielkim Murze jest legenda o Meng Jiangnv, której mąż zmarł budując Mur. Jej płacz był tak silny, że zawaliła się część muru, odsłaniając kości męża, tak by mogła je pochować.

Każdego roku ponad 10 milionów ludzi odwiedza Wielki Mur Chiński. Najsłynniejszy odcinek Wielkiego Wall-Badaling odwiedziło ponad 300 głów państw i VIP-ów z całego świata, z których pierwszym był radziecki.