Ciekawostki

20 Interesujących Ciekawostek Wisławie Szymborskiej

Wisława Szymborska
źródło: Mariusz Kubik / Wikipedia

Wisława Szymborska to laureatka literackiej nagrody Nobla. Polska poetka i eseistka, osoba bardzo skromna i ceniąca przede wszystkim spokój. Była to wspaniała kobieta, która nie przepadała za wywiadami, celebracją i dużymi imprezami, w których musiała uczestniczyć.

Źle znosiła wszelkie ostentacje, którym musiała stawić czoła. Gdy została laureatką nagrody Nobla, mówiła, że podczas miesiąca musiała udzielić tyle wywiadów ile nie udzieliła przez całe swoje życie. Zyskała Ona światową popularność, lecz nigdy nie obnosiła się z tym, opublikowała ona 350 wierszy. Czego jeszcze nie wiesz o tej cudownej Poetce?

1. Czy wiesz, że między Ojcem Poetki Wincentym Szymborskim, a jej matką Anną Marią Rottermund była bardzo duża różnica wieku, ojciec w dniu ślubu miał 49 lat, a matka 28 lat.

2. Wisława Szymborska nienawidziła mówić o swym życiu prywatnym, uważała, że taka wiedza jest kompletnie niepotrzebna innym, obcym dla niej osobom. Trzymała się tej decyzji do ostatnich chwil życia i tylko nieliczni mogli wejść do jej życia.

3. Czy wiesz, że Wisława Szymborska, tak naprawdę miała na imię Maria Wisława Anna Szymborska? Wisława to jej drugie imię, jednak posługiwała się nim na co dzień.

4. Wisława Szymborska miała niebanalną propozycję od znanej nam artystki Edyty Górniak, o napisanie dla niej tekstu piosenki, jednak poetka odmówiła i współpraca nigdy nie doszła do skutku.

5. Jej pasją było również kolekcjonowanie pocztówek, które zdobywała na licznych wyjazdach.

6. Czy wiesz, że Poetka nigdy nie ukończyła studiów? Związane to było z bardzo złą sytuacją finansową Wisławy Szymborskiej. Mówiąc wprost, nie miała na to pieniędzy.

7. Ulubionym serialem Noblistki była „Niewolnica Izaura”.

8. Wisława Szymborska bardzo ceniła Andrzeja Gołotę, jednak nigdy nie udało się jej, jego poznać. Niestety nie wystarczyło na to czasu, bądź możliwości.

9. Poetka w 1943 roku pracowała na kolei, dlatego nie została ona wywieziona na roboty przymusowe do III Rzeszy. W innym przypadku, byłaby również obozie pracy.

10. Wisława Szymborska była nałogową palaczką, zmarła ona na skutek raka płuc, którego dostała przez wieloletnie palenie. Zmarła w 2012 roku w wieku 89 lat.

11. Dzieła Poetki zostały przetłumaczone na 42 języki. Dzięki czemu nie tylko Polacy mogą podziwiać jej niezwykła i nietuzinkową twórczość.

12. Wisława Szymborska była wielką fanką kiczu. Zawsze była obdarowywana przez swoich fanów przedmiotami, które kolekcjonowała. Najlepsze i najbardziej kiczowate prezenty, lądowały na jej reprezentacyjnej półce, która była usytuowana w miejscu gdzie można było ją swobodnie podziwiać.

13. Poetka nie dbała o swoje zdrowe odżywianie. Często zamawiała ona jedzenie na telefon w tym, jedzenie z KFC. Zamawiała ona głównie pikantne skrzydełka, których była fanką. Cześć ich zjadała jednak, drugą część mroziła, a następnie odmrażała w odpowiednim momencie i smażyła. Dzięki jej rozpoznawalności Fast foody wysyłały do niej podziękowania oraz miała ona możliwość darmowego odżywiania się w tych miejscach.

14. Wisława Szymborska nie tylko zasłynęła ze swych pięknych wierszy, ale zajmowała się ona również graficzną stroną swoich dzieł. Stworzyła ona rysunki do podręcznika do nauki języka angielskiego, oraz wysyłała ona wyklejanki do najbliższych znajomych. Dużą liczbę wyklejanek można podziwiać w znanej szufladzie Szymborskiej.

15. Szymborska była zapaloną czytelniczką, uwielbiała czytać książki i pochłaniała je w mgnieniu oka. Od lat 80 do 2002 roku pisała ona felietony, czyli lektury nieobowiązkowe. W 2015 roku ukazał się 800 stronnicowy zbiór wszystkich lektur nieobowiązkowych.

16. Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku. Testament przez nią zostawiony nakazywał założenie fundacji, która zostanie nazwana jej imieniem. W jej zarządzie, zgodnie z wolą Pisarki zasiadają Teresa Walas, Michał Rusinek oraz Marek Bukowski.

17. Małżeństwo dziadka Wisławy, Antoniego Szymborskiego nie było zbyt udane, jego teściowa należała do dość specyficznych osób, pewnego dnia zajechała ona bryczką pod ich dom i zabrała Żonę Stanisławę, oraz dziecko do swojego domostwa w Czartkach.

18. Szymborska w okresie stalinizmu należała do zwolenników realizmu socjalistycznego.

19. Szymborska nienawidziła rozgłosu medialnego, kiedy otrzymała nagrodę Nobla i udzielała zatrważająco dużo różnych wywiadów, zamknęła się w sobie i przez ponad dwa lata od otrzymania tej prestiżowej nagrody nie napisała ani jednego wiersza. Wywiady były dla niej uciążliwą sprawą, a jeśli chodzi o płaszczyznę życia prywatnego, w ogóle nie należało tego tematu poruszać, ponieważ nie godziła się ona na jakiekolwiek rozmowy o jej prywatnym życiu.

20. Poetka bardzo ceniła odziedziczony po Dziadku pamiętnik, który w 2000 roku został wydany i nazwany „Burzliwe fortuny obroty. Pamiętnik 1831-1888.