CiekawostkiPolska

Katowice – ciekawostki o mieście

kopalnia w Katowicach

Katowice są stolicą województwa śląskiego, którą zamieszkuje około trzystu tysięcy ludzi. Miasto to w ciągu ostatnich dwudziestu lat przeszło ogromną metamorfozę, stając się ośrodkiem bogatym pod względem kulturalnym. Katowice są podzielone na dwadzieścia dwie części, które stanowiły niegdyś osady, a w centrum znajduje się sporo charakterystycznych obiektów architektonicznych kojarzonych z miastem, takich jak Spodek czy NOSPR.

1. Katowicki Spodek został zbudowany na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Jest to hala widowiskowo-sportowa, w której odbywają się koncerty, targi i inne wydarzenia. W środku może pomieścić się ponad jedenaście tysięcy widzów, a sam obiekt przypomina latający obiekt z filmów o istotach pozaziemskich. Kopuła budowli waży sto ton.

2. W Muzeum Śląskim znajduje się wiele dzieł najznakomitszych polskich malarzy, na przykład prace Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka Malczewskiego. Można tam również zobaczyć słynną „Żydówkę z cytrynami” Aleksandra Gierymskiego oraz wystawę interaktywną o Górnym Śląsku.

3. W Katowicach znajduje się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Budynek powstał na terenach poprzemysłowych i stanowi ozdobę tej części miasta. Odbywają się w nim koncerty gwiazd z całego świata, a sama orkiestra gra koncerty na wszystkich kontynentach.

4. W 1906 roku w Katowicach urodziła się Maria Göppert-Mayer, która była drugą kobietą wyróżnioną nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwszą była, oczywiście, Maria Curie-Skłodowska. W swojej karierze Maria Göppert-Mayer skupiała się na energii nuklearnej.

5. Z Katowic pochodzi spora część śląskiej sceny hip-hopowej, która ukształtowała polskich artystów w tej dziedzinie. Urodzili się tam Abradab i Joka z legendarnego zespołu Kaliber 44, Fokus z zespołu Paktofonika, oraz Magik, który tworzył w obu zespołach.

6. Kopalnia węgla kamiennego „Wujek” w Katowicach zasłynęła jako miejsce pacyfikacji górników podczas stanu wojennego. Zginęło wówczas dziewięciu mężczyzn.

7. Nikiszowiec to zabytkowe osiedle w Katowicach, które należało kiedyś do rodzin górniczych. Niska zabudowa z czerwonej cegły, pomalowane na czerwono okna i charakterystyczny układ domów stanowią pamiątkę po dawnych czasach. Dziś osiedla wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO i miejscem, w którym odbywają się różne koncerty i kiermasze rękodzieła.

8. Dolina Trzech Stawów to kompleks rekreacyjno-sportowy to płuca miasta. Można tu odpocząć i zaobserwować mnóstwo gatunków chronionych roślin i zwierząt.

9. W pobliżu Spodka, przy Alei Korfantego, znajduje się Pomnik Powstańców Śląskich, stworzony przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego. Trzy orle skrzydła symbolizują powstania śląskie w latach 1919, 1920 i 1921.

10. Sztuczna Rawa na katowickim rynku to projekt fontanny, który przypomina o rzece płynącej dokładnie pod rynkiem.