AzjaCiekawostki

Zaskakujące informacje i ciekawostki o Szanghaju

shanghaj ciekawostki

Zanim wyruszysz do tej tętniącej życiem metropolii Chin, jesteśmy tutaj, aby poinformować Cię o kilku ciekawych faktach dotyczących jednego z naszych wielkich globalnych miast – Szanghaju. Znany jest jako „Perła Azji” i „Paryż Wschodu”.

1. Szanghaj jest największym miastem na świecie. Chiny są znane z tłumów, a Szanghaj jest prawdopodobnie najlepszym tego przykładem. Właściwe miasto Szanghaju liczyło w 2017 roku 24 miliony mieszkańców.

2. Szanghaj znajduje się na czele listy miast świata pod względem liczby ludności w obrębie obszaru administracyjnego – miasto właściwe- i zajmuje trzecie miejsce na świecie również pod względem liczby ludności w strefie dojazdów do pracy -obszar metropolitalny 35 milionów osób.

3. Rozległe metro w Szanghaju jest niezbędne do pokrycia wielu dzielnic i umożliwieniu sprawnego transportu ludności. Najdłuższy system metra na świecie rozciąga się pod miastem Szanghaj z 644 kilometrami tuneli. Metro w Szanghaju posiada 393 stacje rozsiane po całym mieście i łączące główne atrakcje miasta.

4. Szanghaj szczyci się najszybszym na świecie pociągiem, Shanghai Maglev, który łączy międzynarodowe lotnisko Pudong z centrum Szanghaju.

5. Pociąg osiąga prędkość 350 km/h w 2 minuty, a maksymalnie w normalnej eksploatacji – 431 km/h. 12 listopada 2003 w czasie testu pociąg osiągnął maksymalną prędkość 501 km/h. Budowa tej linii kolejowej pochłonęła 10 mld juanów (czyli 2 mld Euro) i zajęła 2,5 roku.

6. Cena biletu w jedną stronę wynosi 50 ¥ (czyli ok. 15 zł) dla pasażerów lotniska, po okazaniu biletu lotniczego.

7. Bezpośrednim znaczeniem dla Szanghaju jest „Powyżej/Ponad Morzem”, co nawiązuje do położenia miasta wzdłuż delty rzeki Jangcy w pobliżu Morza Południowochińskiego.

8. Szanghaj jest światowym centrum finansowym i kulturalnym. W ciągu ostatnich dwóch dekad miasto przeżywało rozkwit, ponieważ Chiny pragną, aby miasto stało się międzynarodowym centrum finansowym i kulturalnym.

9. Znajduje się w tutaj najbardziej ruchliwy port kontenerowy na świecie, który wysyła towary na całym świecie.

10. Międzynarodowe lotniska Pudong i Hongkong w Szanghaju są potęgami transportu, obsługującymi łącznie ponad 110 milionów pasażerów rocznie.

11. Ponieważ miasto położone jest tuż nad wodą, miasto dotykają liczne opady deszczu. W rzeczywistości około jedna trzecia roku składa się z dni z opadami atmosferycznymi. Najgorętszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym miesiącem jest styczeń.

12. Największym i najbardziej aktywnym meczetem w Szanghaju jest meczet Fuyou Lu. Posiada dwie oddzielne sale modlitewne dla płci męskiej i żeńskiej.

13. W 2016 roku Szanghaj po raz czwarty od sześciu lat został uznany przez International Talent Magazine za najbardziej atrakcyjne miasto dla emigrantów.

14. Szacuje się, że w latach 1937-1939 do Szanghaju przyjechało 20 tys. Żydów, aby uciec przed nazistami. Niektórzy przeszli jedynie drogą do Ameryki, Palestyny czy Australii, ale około 90% z nich pozostało.

15. Szanghaj jest jednym z największych centrów finansowych na świecie, jednak nie zawsze tak było. Przed Traktatem Nankingowym z 1842 roku miasto było miastem rybackim i tekstylnym.

16. Będąc miastem o stabilności gospodarczej, system edukacji w Szanghaju jest uważany za jeden z najlepszych w Chinach. Fakt, że było to pierwsze miasto w kraju, które zastosowało 9-letni system edukacji obowiązkowej pokazuje wartość systemu dla postępu.

17. W mieście jest ponad 930 przedszkoli, 1200 szkół podstawowych i 850 gimnazjów.

18. Ratusz i główne jednostki administracyjne znajdują się w dystrykcie Huangpu, który służy również jako obszar handlowy, w tym słynna droga Nanjing Road.

19. Wieża Szanghajska jest drugim najwyższym budynkiem na świecie. Shanghai World Financial Center jest również jednym z najwyższych budynków na świecie.

20. Most Waibaidu został nazwany ze względu na fakt, że wybudowany tam oryginalny most (most Walii z 1856 r.) pobierał od Chińczyków opłatę za przejazd, ale pozwalał obcokrajowcom na przejazd za darmo. Nazwa ta oznacza „przejście dla cudzoziemców”.

21. Szanghaj leży na wschodnim wybrzeżu Chin, mniej więcej równo oddalony od Pekinu i Guangzhou.

22. Szanghaj znajduje się obecnie w centrum rozrastającego się półwyspu pomiędzy zatoką Hangzhou na południu i Deltą rzeki Jangcy na północy, powstałą w wyniku naturalnego osadzania się Yangtze i nowoczesnych projektów rekultywacji terenów.

23. Gmina prowincjonalna Szanghaju zarządza zarówno wschodnią częścią tego półwyspu, jak i wieloma otaczającymi go wyspami.

24. Żywność z Szanghaju jest zazwyczaj słodsza od innych potraw w Chinach.

25. Szanghaj, najbogatsze miasto Chin i wiodący trendsetter mody, designu i sztuki, jest najlepszym miastem w kraju pod względem gastronomii i zakupów.

26. W 2004 roku był gospodarzem inauguracyjnych Mistrzostw Świata w sportach motorowych A1GP, a w tym samym roku magazyn Time nazwał Szanghaj „najbardziej ruchliwym miastem na świecie”. W październiku 2007 roku miasto było gospodarzem pierwszych w Azji Specjalnych Igrzysk Olimpijskich.

27. Głównym językiem miasta jest język szanghajski, który jest jednym z wielu (około 250) dialektów chińskich używanych na całym świecie.

28. KFC jest popularna w Szanghaju. Franczyza usmażyła swoją pierwszą partię kurczaka w Szanghaju w 1989 roku, czyli pięć lat przed przyjazdem pierwszego McDonalda’s.

29. Shanghai, jako jedno z najbardziej znanych miast historycznych i kulturalnych w kraju, posiada ponad 70 zabytków historycznych i zabytków kultury, które najlepiej reprezentują charakterystyczną cechę kultury regionalnej Szanghaju.

30. Angielski jest bardzo powszechny w Szanghaju, częściowo dlatego, że jest to globalne centrum, ale także dlatego, że język jest nauczany bardzo wcześnie w systemie szkolnictwa w Szanghaju.

31. Park na północ od świątyni Longhua był wcześniej miejscem tajnego więzienia Kuomintang, gdzie setki lewicowych pisarzy i działaczy politycznych było torturowanych i mordowanych.

32. W Szanghaju istnieje profesjonalna drużyna baseballa, która gra w Lidze Baseballa Chin. Drużyna nosi nazwę Shanghai Golden Eagles i gra w Jiangwan Sports Centre, które ma pojemność 40.000 osób.

33. Szanghaj otrzymał również nazwę „Wystawa Architektury Światowej”, miasto posiada kolekcję budynków o różnych stylach architektonicznych wzdłuż Bundu i innych miejscach w mieście.

34. W każdy weekend setki szanghajskich rodziców przychodzą na Rynek Małżeństwa na Placu Ludowym, aby szukać odpowiednich kolegów dla swoich dzieci.

35. Nie tylko Ty nie rozumiesz swojego taksówkarza: Szanghajski jest dialektem Wu, starożytnej gałęzi chińskiego, który jest językiem innym niż mandaryński. W rzeczywistości Shanghainese jest tylko w około 50 procentach zrozumiały dla osób mówiących po mandaryńsku.