AzjaCiekawostki

Zaskakujące informacje i ciekawostki o Mumbaju (Bombaj)

Mumbaj

Przedstawiamy ciekawostki i ważne informacje o Mumbaju. Zapraszam do lektury.

1. Mumbaj, największe miasto Indii, liczy 13 milionów mieszkańców.

2. Każdego dnia w Bombaju ponad 200 pociągów kursuje codziennie ponad 2000 razy po 300 kilometrach torów, przewożących więcej pasażerów na kilometr niż jakakolwiek kolej na ziemi.

3. Same pociągi w Bombaju przewożą sześć milionów ludzi dziennie, co odpowiada liczbie ludności Izraela.

4. Pociągi w Bombaju zostały zbudowane, aby pomieścić 1700 pasażerów, ale często przewożą trzy razy więcej, co doprowadziło do tak sławnego zatłoczenia, że koleje nadały szczytowej godzinie specjalną nazwę: Super Dense Crush Load.

5. Aby nie dopuścić do tego, by kobiety nie znalazły się w Super Dense Crush, Mumbaj oferuje jedną z niewielu na świecie linii kolejowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet – Ladies Special.

6. Często nazywane Bollywood, Mumbai jest centrum przemysłu filmowego w Indiach.

7. Mumbaj, wcześniej znany jako Bombaj, jest komercyjną stolicą Indii. Mumbaj jest nazywany miastem, które nigdy nie śpi.

8. Nazwa Mumbai pochodzi od popularnej świątyni bogini Mumba Devi Mandir, która znajduje się w Bori Bunde w Mumbai.

9. Mumbaj to nazwa oznaczona przez 7 blisko położonych wysp, które do XVI wieku były terytoriami Portugalii. W 1961 roku Portugalczycy dali Anglii te 7 wysp.

10. Każdego roku w Bombaju na torach umiera 3500 osób – średnio dziesięć osób dziennie. Chociaż na każdej stacji są wiadukty dla pieszych, wielu pasażerów zdecydowało się zaoszczędzić kilka minut, przechodząc przez tory, co jest niebezpieczną decyzją.

11. W ciągu najbliższych lat w całych Indiach zainstalowanych zostanie 35 000 urządzeń antykolizyjnych (ACD), aby zapobiec zbliżaniu się pociągów do siebie w określonej odległości od siebie – nie tylko w celu zmniejszenia liczby wypadków, ale również zwiększenia przepustowości kolei.

12. To właśnie 15 lipca 1926 roku uruchomiono pierwszą w historii linię autobusową w Indiach. Pierwsza trasa została pokonana między afgańskim kościołem a rynkiem Crawford.

13. Antilia, 27-piętrowy wieżowiec Mukesza Ambaniego jest wymieniany jako najdroższy dom na świecie, wyceniony na prawie 1 miliard dolarów. Potentat biznesowy przeniósł się w 2012 roku z żoną i trojgiem dzieci do tej posiadłości.

14. Mumbaj jest jednym z najbardziej pomocnych miast Indii.

15. Według wielu podróżników, Mumbaj wielokrotnie okazywał pomocne nastawienie. Mumbai znosił wiele bólu poprzez ataki terrorystyczne i klęski żywiołowe, ale nawet w tych trudnych czasach nie zawiódł i nie podał pomocnej dłoni.

16. Linia kolejowa Mumbai – Pune została zbudowana przez kobietę.

17. W 1863 r. linię kolejową Mumbai-Pune wybudowała Alice Tredwell, żona Solomona Tredwella.

18. Mumbai połączenie morskie, oficjalnie znany jako Rajiv Gandhi Sea Link ma długość około 5,6 km, jest to architektoniczny cud wykonany z 90 tys ton cementu i drutu stalowego porównywalne do obwodu ziemi.

19. Rudyard Kipling, laureat Nagrody Nobla, który napisał Księgę Dżungli. Urodził się 30 grudnia 1865 roku w Bombaju. Dom urodzenia Kiplinga stoi do dziś na kampusie Szkoły Sztuki w Bombaju, który przez wiele lat służył jako rezydencja dziekana.

20. Mumbaj składał się kiedyś z siedmiu wysp. Nawet po początkowych wysiłkach rekultywacyjnych i osadniczych, duża część miasta i północne regiony za Mahimem pozostały w dużej mierze odłączone i niedostępne.

21. Pierwszą osobą, która posiadała samochód w Indiach był wielki Sir Jamshetji Tata, założyciel imperium Tata. To właśnie w 1901 roku Indie przywiozły samochód.

22. Uzyskując niezależność od Wielkiej Brytanii w XX wieku, Bombaj został niedawno przemianowany na starożytną boginię: Mumbaj.

23. Pierwsze indyjskie lotnisko Juhu Aerodrome, zostało tu założone w 1928 roku; pierwszy pięciogwiazdkowy hotel – Taj Mahal Hotel został otwarty w mieście w 1903 roku, pierwszy terminal kolejowy został wybudowany w południowym Bombaju i nosił nazwę Bori Bunder, obecnie siedziba Chhatrapati Shivaji Terminus.

24. W mieście jest nawet chińska świątynia. Świątynia znana jest jako „Świątynia Kwana Tai Sheka” i została założona w czasach East India Company.

25. Jest tylko 1,1 metra kwadratowego przestrzeni dla ludzi mieszkających w Bombaju. Mumbaj jest tak gęsto zaludniony, że znalezienie pustej przestrzeni jest prawie niemożliwe. Mumbaj jest jednym z najbardziej ruchliwych, ciasnych i zaludnionych miast świata.

26. Mumbaj jest domem dla pięknych Flamingów. Pojawiły się one magicznie w latach 90-tych na błotnistych błotach Sewri-Mahul na wschodnim nabrzeżu Mumbaju.

27. Znajduje się tam wzgórze o nazwie Gilbert Hill, które uważa się za wysuszoną formację lawy wyciśniętą z ziemi. Wiek tego wzgórza liczy około 66 milionów lat. Wzgórze znajduje się w Andheri.

28. Wszyscy wiemy, że wcześniej nazywano go Bombaj, ale wiesz dlaczego?
Kiedy miasto było w rękach Portugalczyków, zobaczyli, że jest to naturalna zatoka wodna. Dlatego też nazwali ją „Bom Bhaia”, która jest portugalskim terminem „dobra zatoka”. Później Bombaj został przekazany Brytyjczykom, gdy portugalska księżniczka poślubiła angielskiego księcia. Zmieniono nazwę miasta na Mumbaj .

29. Linia brzegowa Bombaju liczy około 150 kilometrów. Od Marine Drive do Aksa Beach, Mumbaj ma ogromną linię brzegową.

Bombaj