AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Pune

Pune

Pune to ósma co do wielkości indyjska metropolia i jeden z najważniejszych centrów informatycznych w Indiach. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Pune.

Nie będzie zaskoczeniem, że takie miasto jak to byłoby pełne tajemnic i ciekawych faktów. Historyczne transakcje nie powiodły się, zaskakujące wynalazki, humorystyczne wydarzenia, historia miasta ma do zaoferowania wszystko.

Ciekawostki o Pune

Pune ma historię sięgającą około 1000 lat. Dowody archeologiczne wskazują, że dynastia Rashtrkootas rządziła Punem około 758-768 roku n.e. Później rządziła nią Yadav. Wydma wysunęła się na pierwszy plan wraz z pojawieniem się wielkiego króla wojennego Marathi – Shivaji. To właśnie Shivaji zbudował swoje imperium z Pune.

Pune ma największą liczbę firm programistycznych w Indiach – 212, następnie Bangalore – 208, Hydrabad – 97.

Pune odnotował najwyższy wzrost w ciągu 20 lat.

Gra Badminton pochodzi z Pune. Jest to gra wymyślona przez brytyjskich żołnierzy, którzy zostali tam wysłani, nazwana na cześć urzędnika, który zapewnił im miejsce wymagane do gry. W rzeczywistości gra nosiła nazwę „Poona”.

W Pune mieści się Akademia Obrony Narodowej (NDA) w Khadakvasla.

Pune jest kulturalną stolicą stanu Maharasztra. Historia trzyma się kamieni fundamentów, przesącza się przez każde okno budhwaru i podróżuje z każdym podmuchiem gorącego wiatru, który wieje przez jej ulice.

Pune jest uważana za stolicę mody na wschodzie.

Pune jest również znane z natężenia ruchu w Indiach.

Policja Pune zyskała reputację drugiej co do wielkości po Bombaju w Indiach.

Około początku lat trzydziestych XX wieku Pune było również uważane za jednego z czołowych producentów filmowych Indii, ponieważ Prabhat Studio, jedno z najbardziej wyrafinowanych i zaawansowanych studiów w Indiach w tym czasie, właśnie przeniosło swoją bazę z Kolhapur do Pune.

Pune słynie z trzech rzeczy: Programiści, dziewczęta i psy.

Pune ma również największą liczbę organizacji rządowych i sektorów publicznych w Indiach.

Pune ma największą liczbę pubów w Azji.

Pune ma również największą liczbę palaczy papierosów w Indiach.

Pune jest dziś jednym z wiodących miast w Indiach. Jest mieszanką bogatego dziedzictwa i modernizacji. Pune szczyci się wieloma instytucjami edukacyjnymi w Indiach, takimi jak Akademia Obrony Narodowej, IUCAA, NCL, FTII.

Pune – Fakty geograficzne

Obszar: Około 140 km2
Liczba ludności: Ponad 3,8 mln
Wysokość: 559 m nad poziomem morza
Transport: Łatwo dostępny.
Festiwale: Festiwal Pune, Festiwal Tańca Shaniwarwada, Ganesh Chaturti.
Języki mówione: Marathi, Hindi, angielski.