140+ najlepszych zdjęć z Azji i ciekawostki o Azji

budynek

Azja to największy kontynent na Ziemi. Ma 44 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni. Azja jest połączona z Europą. Rozdziela wielkie góry, które noszą nazwę Ural. W Azji spotykamy dużą ilość religii. Między innymi Buddyzm i Islam. W Azji możemy znaleźć wiele wspaniałych budowli takich jak Wielki Mur, który ma 6400 kilometrów długości i 6-10 metrów wysokości czy Taj Mahal.

Rozwój Azji jest nierównomierny. Obok państw wysoko uprzemysłowionych jak Malezja, Singapur, Tajwan, czy Izrael, znajdziemy tutaj strefy nędzy i zacofania takich jak Kambodża, czy Mongolia. Wysoki dochód narodowy wynika z olbrzymich zysków uzyskiwanych z eksportu ropy naftowej. Indie i Chiny uważane są za kraje macierzyste herbaty. Azję zamieszkuje około 3 i pół miliarda ludzi. Stanowi to około 60% ludności całego świata. Na tym kontynencie znajduje się tutaj najwyższy punkt na świecie – Mount Everest, 8848 m n.p.m. i najniższy punkt – depresja Morza Martwego; 422 m p.p.m. Największym państwem jest Rosja (wraz z częścią europejską), a najludniejszym krajem są Chiny. Kontynent zasiedlony jest od epoki starszego paleolitu, z której pochodzą ślady kultur homo pithecantropus erectus w Chinach, w Mezopotamii i na Cejlonie.

Jedna z ciekawszych rzeczy: W Iranie zakazane kobietom jest jeździć na rowerach, ponieważ mogło by to pobudzać mężczyzn. Nie mogą też tańczyć.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *