AzjaCiekawostki

140+ niesamowitych zdjęć z Azji i ciekawostki o Azji

budynek

Azja to największy kontynent na Ziemi. Ma 44 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni. Azja jest połączona z Europą. Rozdziela wielkie góry, które noszą nazwę Ural. W Azji spotykamy dużą ilość religii. Między innymi Buddyzm i Islam. W Azji możemy znaleźć wiele wspaniałych budowli takich jak Wielki Mur, który ma 6400 kilometrów długości i 6-10 metrów wysokości czy Tadź Mahal.

Rozwój Azji jest nierównomierny. Obok państw wysoko uprzemysłowionych jak Malezja, Singapur, Tajwan, czy Izrael, znajdziemy tutaj strefy nędzy i zacofania takich jak Kambodża, czy Mongolia. Wysoki dochód narodowy wynika z olbrzymich zysków uzyskiwanych z eksportu ropy naftowej. Indie i Chiny uważane są za kraje macierzyste herbaty. Azję zamieszkuje około 3 i pół miliarda ludzi. Stanowi to około 60% ludności całego świata. Na tym kontynencie znajduje się tutaj najwyższy punkt na świecie – Mount Everest, 8848 m n.p.m. i najniższy punkt – depresja Morza Martwego; 422 m p.p.m. Największym państwem jest Rosja (wraz z częścią europejską), a najludniejszym krajem są Chiny. Kontynent zasiedlony jest od epoki starszego paleolitu, z której pochodzą ślady kultur homo pithecantropus erectus w Chinach, w Mezopotamii i na Cejlonie.

Jedna z ciekawszych rzeczy: W Iranie zakazane kobietom jest jeździć na rowerach, ponieważ mogło by to pobudzać mężczyzn. Nie mogą też tańczyć.

Od Afryki oddziela ją Kanał Sueski, cieśnina Bab al Mandab i Morze Czerwone. Od Ameryki Północnej – Cieśnina Beringa, od Australii cieśniny zamykające wsch. i pd – wsch. Archipelag Malajski. Największy kontynent na świecie jest najbardziej (po Europie) rozczłonkowanym kontynentem. Długość linii brzegowej osiąga około 62 tysięcy kilometrów. Półwyspy stanowią aż 18,4 % powierzchni, natomiast wyspy około 5% powierzchni kontynentu. Azja jest największą częścią świata, położona niemal w całości na półkuli Północnej i Wschodniej. Niewielkie obszary natomiast leżą na półkuli Zachodniej i Południowej tj. niektóre regiony Archipelagu Malajskiego.

Indie są prawdopodobnie najbardziej zróżnicowane językowo niż jakikolwiek inny duży kraj.

Dokładna liczba języków używanych w Indiach wynosi prawdopodobnie ponad 1000, ale często trudno jest określić, kiedy jeden język zaczyna się, a drugi kończy.

Spis powszechny Indii z 1961 r. wymieniał 1 652 języki, chociaż niektóre z nich mogły być faktycznie dialektami i od tamtej pory zniknęło kilka języków.

Jest 6 głównych języków – Hindi, Tamil, Marathi, Bengali, Telugu i Urdu. Każdy z nich używany przez ponad 50 milionów ludzi.

Indie szczycą się największą demokracją na świecie (chińscy wyborcy nie wybierają bezpośrednio władców swojego kraju), a dokładnie 417 037 606 osób głosowało podczas wyborów parlamentarnych w 2009 roku – frekwencja niecałe 60%.

W zachodnim stanie Gudżarat było 830.866 lokali wyborczych, w tym jeden w zachodnim regionie Gudżarat, w którym znajdował się jeden wyborca – strażnik świątynny.

Żaden wyborca nie powinien przejeżdżać więcej niż dwa kilometry do najbliższego lokalu wyborczego i w razie potrzeby można utworzyć oddzielny lokal wyborczy.

Indie są rekordzistą jeśli chodzi o ilość kandydatów jednego okręgu wyborczego – 1032 osób kandydowało w wyborach w 1996 r. w Modakurichi w Tamil Nadu.

88 kandydatów nie otrzymało ani jednego głosu.

Natomiast Eurazja to jeden wielki kontynent o powierzchni blisko 55 milionów kilometrów kwadratowych, czyli ponad jedna trzecia całego świata. Nazwa „Eurazja” to połączeniem dwóch nazw kontynentów: Europy i Azji. Przebieg granicy tych dwóch kontynentów wytyczono w XX wieku. Granica biegnie wzdłuż wschodnich wybrzeży gór Ural. Od południowych krańców gór Uralu, granica biegnie wzdłuż rzeki Elby. Przesmyk Sueski łączy największy kontynent na świecie z Czarnym Lądem. Biegnie ona do wybrzeży Morza Kaspijskiego, zaliczanego do Azji. Następnie wzdłuż północnych stoków gór Kaukazu, przez cieśniny Dardanele i Bosfor, przez Morze Czarne i Azowskie, po wschodnie wybrzeża Morza Egejskiego.

Bardzo silne monsuny pojawiły się na Wielkim Kontynencie już ponad 20 milionów lat temu. Wtedy właśnie powstały wspaniałe Himalaje i też Wyżyna Tybetańska. Po wybuchu wulkanu „Pinatubo” na Filipinach do atmosfery dostało się bardzo dużo okruchów wulkanicznych. Linie lotnicze na trasach pacyficznych miały wielkie problemy z porysowanymi szybami w swoich samolotach. Co ciekawe, ten pył był również odpowiedzialny za niesamowite zachody słońca na całym świecie przez ponad rok. Tsunami wywołane są najczęściej przed podwodne trzęsienia ziemi. Poruszają się one z prędkością dochodzącą nawet do 900 kilometrów na godzinę. Miasto położone w Północno-zachodnich Chinach „Ürümqi” jest najbardziej oddalone od jakiegokolwiek wybrzeża. Mieszkańcy miasta „Ürümqi” mają 2 i pół tysiąca kilometrów do najbliższego morza.

Co ciekawe, zdolność trawienia laktozy zanika u około 95% Chińczyków po za­koń­cze­niu okresu nie­mow­lę­ce­go. Jest to proces typowy dla wszystkich ssaków na świecie. Rasa biała jest tutaj wyjątkiem. Z rolnictwa utrzymuje się na kontynencie ponad 60% ludności. Gospodarka niektórych krajów rozwija się dynamicznie, m.in. Indii i Chin, które łącznie zamieszkuje aż 1/4 ludności całego świata. Rozwój gospodarczy państw Azji jest zróżnicowany. Na największym kontynencie leżą największe, jak i najbiedniejsze kraje świata. Znajdziemy tutaj potęgi gospodarcze takie jak Japonia i coraz lepiej prosperujące się „tygrysów gospodarczych” takich jak Korea Południowa, Singapur, czy Tajwan. Ale również na tym kontynencie są takie kraje bardzo zacofane i zaliczane do najbardziej ubogich na świecie takich jak Bangladesz czy Laos. Istnieje tutaj również problem głodu w Korei Północnej i kraje, które toczą wojny domowe tj. Afganistan.