140+ niesamowitych zdjęć z Azji i ciekawostki o Azji

budynek

Azja to największy kontynent na Ziemi. Ma 44 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni. Azja jest połączona z Europą. Rozdziela wielkie góry, które noszą nazwę Ural. W Azji spotykamy dużą ilość religii. Między innymi Buddyzm i Islam. W Azji możemy znaleźć wiele wspaniałych budowli takich jak Wielki Mur, który ma 6400 kilometrów długości i 6-10 metrów wysokości czy Taj Mahal.

Rozwój Azji jest nierównomierny. Obok państw wysoko uprzemysłowionych jak Malezja, Singapur, Tajwan, czy Izrael, znajdziemy tutaj strefy nędzy i zacofania takich jak Kambodża, czy Mongolia. Wysoki dochód narodowy wynika z olbrzymich zysków uzyskiwanych z eksportu ropy naftowej. Indie i Chiny uważane są za kraje macierzyste herbaty. Azję zamieszkuje około 3 i pół miliarda ludzi. Stanowi to około 60% ludności całego świata. Na tym kontynencie znajduje się tutaj najwyższy punkt na świecie – Mount Everest, 8848 m n.p.m. i najniższy punkt – depresja Morza Martwego; 422 m p.p.m. Największym państwem jest Rosja (wraz z częścią europejską), a najludniejszym krajem są Chiny. Kontynent zasiedlony jest od epoki starszego paleolitu, z której pochodzą ślady kultur homo pithecantropus erectus w Chinach, w Mezopotamii i na Cejlonie.

Jedna z ciekawszych rzeczy: W Iranie zakazane kobietom jest jeździć na rowerach, ponieważ mogło by to pobudzać mężczyzn. Nie mogą też tańczyć.

4.9/5 - (liczba ocen: 603)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.