140+ najlepszych zdjęć z Azji i ciekawostki o Azji

Od Afryki oddziela ją Kanał Sueski, cieśnina Bab al Mandab i Morze Czerwone. Od Ameryki Północnej – Cieśnina Beringa, od Australii cieśniny zamykające wsch. i pd – wsch. Archipelag Malajski. Największy kontynent na świecie jest najbardziej (po Europie) rozczłonkowanym kontynentem. Długość linii brzegowej osiąga około 62 tysięcy kilometrów. Półwyspy stanowią aż 18,4 % powierzchni, natomiast wyspy około 5% powierzchni kontynentu. Azja jest największą częścią świata, położona niemal w całości na półkuli Północnej i Wschodniej. Niewielkie obszary natomiast leżą na półkuli Zachodniej i Południowej tj. niektóre regiony Archipelagu Malajskiego.

Indie są prawdopodobnie najbardziej zróżnicowane językowo niż jakikolwiek inny duży kraj.

Dokładna liczba języków używanych w Indiach wynosi prawdopodobnie ponad 1000, ale często trudno jest określić, kiedy jeden język zaczyna się, a drugi kończy.

Spis powszechny Indii z 1961 r. wymieniał 1 652 języki, chociaż niektóre z nich mogły być faktycznie dialektami i od tamtej pory zniknęło kilka języków.

Jest 6 głównych języków – Hindi, Tamil, Marathi, Bengali, Telugu i Urdu. Każdy z nich używany przez ponad 50 milionów ludzi.

Indie szczycą się największą demokracją na świecie (chińscy wyborcy nie wybierają bezpośrednio władców swojego kraju), a dokładnie 417 037 606 osób głosowało podczas wyborów parlamentarnych w 2009 roku – frekwencja niecałe 60%.

W zachodnim stanie Gudżarat było 830.866 lokali wyborczych, w tym jeden w zachodnim regionie Gudżarat, w którym znajdował się jeden wyborca – strażnik świątynny.

Żaden wyborca nie powinien przejeżdżać więcej niż dwa kilometry do najbliższego lokalu wyborczego i w razie potrzeby można utworzyć oddzielny lokal wyborczy.

Indie są rekordzistą jeśli chodzi o ilość kandydatów jednego okręgu wyborczego – 1032 osób kandydowało w wyborach w 1996 r. w Modakurichi w Tamil Nadu.

88 kandydatów nie otrzymało ani jednego głosu.

140+ najlepszych zdjęć z Azji i ciekawostki o Azji
4.9 (97.48%) 603 głosówSprawdź też:
Poznaj zbiór wybranych zdjęć z Afryki i ciekawostki o tym…