AzjaCiekawostki

Tadź Mahal – Informacje, Ciekawostki i Zaskakujące Fakty

Tadź Mahal

Jeden z najczęściej odwiedzanych punktów na świecie. 22 lat trwała budowa, a ponad 20000 robotników pracowało nad Tadź Mahal. Poznajcie faszynujące informacje i ciekawostki o Tadź Mahal.

1. Tadź Mahal został zbudowany jako ostatnie miejsce spoczynku Mumtaz Mahal, trzeciej żony cesarza Mughal Shah Jahan.

2. W ostatnich latach Tadź Mahal został poddany znacznym pracom porządkowym, aby przywrócić mu blask jasnego białego marmuru, a w celu zmniejszenia przepełnienia nałożono ograniczenia czasowe.

3. Tam, gdzie są miliony turystów, są przekręty, a Tadź Mahal nie jest wyjątkiem. Zarówno wewnątrz kompleksu, jak i na ulicy, mężczyźni agresywnie reklamują swoje usługi jako przewodnik. Jednak informacje, które podają, nie zawsze są poprawne.

4. Mauzoleum to budynek, w którym znajdują się komory pochówku zmarłych, mogą one być duże lub małe i często są tworzone na cześć wpływowych ludzi.

5. Tradycja islamska zabrania dekorowania grobów, więc Shah Jahan i jego żona są w rzeczywistości pochowani w zwykłej krypcie pod główną komnatą wewnętrzną Tadź Mahala.

6. Łącznie w marmurze umieszczono 28 rodzajów klejnotów szlachetnych i półszlachetnych. Turkus pochodzi z Tybetu, a jadeit z Chin. Ciężki biały marmur, czyli główny materiał budowlany został przewieziony z Radżastanu.

7. Po ukończeniu Tadź Mahal, Shah Jahan został umieszczony w areszcie domowym w 1658 roku przez swojego syna, Aurangzeba. Shah Jahan mógł oglądać Tadź Mahal przez ostatnie osiem lat swojego życia tylko przez okno, zanim został tam pochowany.

Agra

8. Fałszywe konstrukcje i rusztowania były budowane wokół Tadź Mahal w trakcie różnych konfliktów, aby zdezorientować niemieckich, japońskich i pakistańskich pilotów bombowców.

9. W kompleksie Tadź Mahal znajduje się duży ogród, basen, meczet i inne mauzolea.

10. Legenda głosi, że cesarz Shah Jahan zamierzał zbudować kolejny Tadź Mahal z czarnego marmuru po drugiej stronie rzeki, ale wojna z jego synami przerwała te plany.

11. Zmieniające się nastroje żony cesarza są dobrze uchwycone przez zmieniające się barwy Mauzoleum w różnych porach dnia. Rano barwa jest różowa, wieczorem mlecznobiała, a w nocy złotawa, oświetlona światłem księżyca.

12. Ustad Ahmad Lahauri, powszechnie uważany za głównego architekta Tadź Mahala, nie był Hindusem, a człowiekiem pochodzącym z miejsca gdzie współcześnie leży Iran.

13. Biały marmur Tadź Mahala szybko żółknie z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Agrze. Tylko pojazdy elektryczne są dopuszczone do ruchu w pobliżu konstrukcji. Zwiedzający muszą przejść pieszo lub skorzystać z elektrycznych autobusów z parkingu skąd dojadą do Tadź Mahal.

14. Tadź Mahal zajmował szczególne miejsce w umysłach Indian i obcokrajowców jako symbol miłości.

15. Cztery minarety otaczające Tadź Mahal zostały zbudowane w większej odległości od głównej konstrukcji niż zwykle. Minarety również pochylają się nieco na zewnątrz, a nie stoją prosto. Zrobiono to w celu zapewnienia bezpieczeństwa, aby w razie zawalenia któregokolwiek z nich, spadały na ziemię niż rozbijały się o centralną strukturę.

16. Cesarz Mughal Shah Jahan kazał zbudować Tadź Mahal na pamiątkę swojej trzeciej żony, Mumtaz Mahal, którą cenił. Mumtaz Mahal urodziła czternaste dziecko cesarza, a ona zmarła w trakcie tego procesu.

17. Z południowej sali wejściowej prowadzą schody pokryte spiczastym sklepieniem w dół do dolnej komory grobowej. Prostokątna sala jest w całości wyłożona marmurem i posiada nieudekorowany sufit. W środku stoją dwa cenotapety, które przykrywają rzeczywiste groby.

18. W 2008 roku filmowiec z Bangladeszu zbudował replikę Tadź Mahal za 56 milionów dolarów, aby jego rodacy w Bangladeszu mogli cieszyć się słynnym obiektem bez konieczności podróżowania do Indii. Wykonanie repliki trwało pięć lat i zostało uzupełnione o nowoczesny sprzęt.

19. Uważa się, że budowla po zachodniej stronie Tadź Mahal była używana jako dom gościnny.

20. W głównej komnacie znajdują się fałszywe sarkofagi Mumtaza Mahala i Shah Jahana; rzeczywiste groby znajdują się na niższym poziomie.

21. Tadź Mahal jest otwarty przez cały rok, choć w piątki jest dostępny tylko dla praktykujących muzułmanów, którzy odwiedzają meczet.

22. Turyści mogą odwiedzać Tadź Mahal od wschodu do zachodu słońca przez cały rok.

23. Tadź Mahal oznacza „koronę miejsc”.

24. Pod koniec XIX wieku Lord Curzon, dawny wicekról Indii Brytyjskich, zlecił jego renowację w ramach obszernego projektu, który został ukończony w 1908 roku.

25. Jeśli chcesz zobaczyć Tadź Mahal w piątek, możesz obejrzeć jego zewnętrzną część od strony Mehtab Bagh, po drugiej stronie rzeki Yamuna.

26. Najprzyjemniejsze temperatury są tuTadź od października do lutego. Upały i smog są najgorsze od marca do czerwca, a pora monsunowa przynosi deszcze od lipca do września.

27. Tadź Mahal znajduje się w mieście Agra, w regionie Uttar Pradesh na północnych Indiach.

wielkość budowli

28. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech Tadź Mahal jest duża biała kopuła, która ze względu na swój kształt często nazywana jest „cebulową kopułą”. Ma ona wysokość około 35 metrów i jest otoczona 4 mniejszymi kopułami.

29. Tadź Mahal jest uważany za jedno z najbardziej podziwianych dzieł sztuki w Indiach, a także za sławną atrakcję turystyczną, która przyciąga miliony turystów każdego roku.

30. Podczas brytyjskiego panowania w Indiach, ogród wyglądał bardziej jak trawniki w Londynie. Oryginalny ogród był ozdobiony wieloma różami i żonkilami.

31. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku, Tadź Mahal przyciąga około 3 milionów odwiedzających rocznie.

32. Tadź Mahal został ogłoszony jednym z Nowych Siedmiu Cudów Świata w 2007 roku.

33. Wizyta o wschodzie słońca oferuje pięknie miękkie światło i mniej tłumów, choć problem stanowią komary. Popołudniem jest więcej zwiedzających, ale silne światło słoneczne sprawia, że biały marmur po prostu świeci. Można również organizować wizyty w pełni księżyca, które zapierać dech w piersiach.

34. Nazwa Tadź Mahal oznacza „korona pałaców”.

35. Pełna wysokość Tadź Mahal wynosi 73 metry.

widok na Tadź Mahal z rzeki

36. Od 2019 roku, jest limit czasowy na wizytę w Tadź Mahal. Aby zapobiec przeludnieniu i zniszczeniom, Światowe Dziedzictwo UNESCO ograniczyło liczbę odwiedzających dziennie do 40000 i podniosło ceny z 50 rupii do 250 rupii dla obywateli Indii oraz z około 16 do 19 dolarów dla odwiedzających z zagranicy. Pobierane są również opłaty od zwiedzających, którzy pozosTadźą dłużej niż trzy godziny. Wtedy kwota za bilet się podwaja.

37. Nie ma żadnych dowodów na poparcie wieloletniego mitu, że artyści i architekci zaangażowani w budowę Tadź Mahal zostali później skazani na śmierć, aby nigdy nie mogli „powtórzyć tak pięknego wyczynu”. Zamiast tego, historycy wierzą, że byli zobowiązani do podpisania umów.

38. Pozostałe żony Shaha Dżahana, a nawet jego ulubiona służąca, pochowane są w mauzoleum na obrzeżach Tadź Mahal.

39. Ponad 1000 słoni zostało wykorzystanych do transportu ciężkich materiałów budowlanych.

40. Tadź Mahal pęka z powodu braku wody gruntowej pod budowlą. Drewniane fundamenty niestety gniją. Nawet minarety zaczynają się przechylać stopniowo.

41. Tadź Mahal jest wykonany z białego marmuru.

42. Budowa Tadź Mahal trwała około 20 lat, rozpoczynając się około 1632 roku, a kończąc około 1653 roku.

43. Budowa Tadź Mahal kosztowała szacunkowo 32 miliony rupii indyjskich, czyli równowartość ponad 1 miliarda dolarów amerykańskich.

odwiedzający cud świata

Pytania i Odpowiedzi

Co jest specjalnego w Tadź Mahal?

Jest to ogromne mauzoleum z białego marmuru, zbudowane w Agrze w latach 1631-1648 z rozkazu cesarza Mughala Shah Jahana na cześć jego ulubionej żony. Tadź Mahal jest klejnotem sztuki muzułmańskiej w Indiach i jednym z powszechnie podziwianych arcydzieł światowego dziedzictwa.

Kto jest pochowany w Tadź Mahal?

Shah Jahan. Sercem tej pałacowej struktury jest grobowiec, w którym znajdują się dwa cenotafy reprezentujące mieszkańców grobowca, Shah Jahana i jego żonę Mumtaz Mahal.

Dlaczego Tadź Mahal jest cudem świata?

Tadź Mahal jest jednym z cudów świata, ponieważ jest jednym z najwspanialszych arcydzieł architektury na świecie. W 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i został opisany jako powszechnie podziwiane arcydzieło światowego dziedzictwa. Budynek ten jest również symbolem miłości.

Dlaczego w Tadź Mahal nie ma światła?

Przede wszystkim, Tadź Mahal nie potrzebuje światła. Jest to marmurowa budowla, którą w całej swojej okazałości można zobaczyć w naturalnej nocy. Jest absolutnie nierozsądne oświetlać go sztucznym oświetleniem, które przyciąga owady. W pełni księżyca można zobaczyć Tadź w całej okazałości.

Czy można wejść do środka Tadź Mahal?

Zanim odwiedzający będą mogli wejść do wnętrza bramy Tadź Mahal, każdy musi przejść przez linię bezpieczeństwa specyficzną dla danej płci. Oto, czego nie można wnosić: jedzenie, statywy, gumy do żucia, słodkie napoje, papierowy, słuchawki, ładowarki, flagi, książki i drony. Co ciekawe, można wnosić butelki z wodą.

Ile pokoi jest w Tadź Mahal?

Architektura Tadź Mahal ma wpływy brytyjskie, francuskie, mughalskie, arabskie i hinduskie. W pałacu znajduje się 120 pokoi, sala luster, czy skomplikowana konstrukcja przypominająca fontannę, która symuluje efekt deszczu. Główne wejście jest siedmiopiętrową konstrukcją.

Kto zbudował Tadź Mahal?

Ustad Ahmad Lahouri.

Czy w Tadź Mahal leży ciało ciało?

Cesarz Mughal Shah Jahan zbudował Tadź Mahal na pamiątkę swojej ukochanej żony Mumtaz Mahal, która zmarła, rodząc swoje 14-te dziecko w Burhanpur, mieście w Maharasztrze.

Jak długo trwała budowa Tadź Mahal?

22 lata. Około 20000 pracowników budowało Tadź Mahal. Do transportu materiałów potrzebnych do budowy wykorzystano również około 1000 słoni.

Dlaczego Tadź Mahal nocą nie jest oświetlony?

Jest on symbolem śmierci i smutku, więc grób nigdy nie jest oświetlony.

Do czego służy dziś Tadź Mahal?

Jest to Mauzoleum.