AzjaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Tajwanie – Piękne zdjęcia z Tajwanu

Każdy kraj ma kilka interesujących faktów na ten temat, o których większość ludzi może nie być świadoma. Tajwan jest tak mały, że można objechać całą wyspę w 8 godzin. Na południe Tajwanu można również dojechać pociągiem szybkobieżnym w zaledwie 2 godziny. Oznacza to, że spędzisz mniej czasu na drodze, a więcej na oglądaniu zachwycających cudów natury i zabytków, które Tajwan ma do zaoferowania. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Tajwanie.

Informacje o Tajwanie

1. Tajwan jest wyspą, na którą wpływ mają Japonia, Korea i Chiny, ale większość jej demokratycznego stylu życia jest również bardzo podobna do stylu życia Zachodu. Jest to piękny kraj wyspiarski, jest on również wyjątkowy ze względu na swoją historię i fakty kulturowe.

2. Kraj ten powszechnie znany jest pod nazwą „Tajwan”, ale oficjalnie nazywany jest on faktycznie Republiką Chińską. Nie należy tego mylić z Chińską Republiką Ludową. Do dziś większość krajów na świecie, w tym Chińska Republika Ludowa, nadal nie uznaje Tajwanu za niepodległe państwo. Jedynie Watykan i 21 państw Organizacji Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznało Republikę Chińską.

3. Tajwan miał okres reform gospodarczych, które podniosły mieszkańców do klasy średniej i wyższej.

4. Tajwan ma swój własny rząd, język, rdzenne pochodzenie etniczne i walutę, ale większość świata nadal uważa go za część Chin.

5. Większość Tajwańczyków nie lubi deszczu. Ma to zazwyczaj związek z zanieczyszczeniem i obawami przed kwaśnymi deszczami.

6. Tajwańskie dziewczyny lubią mieć jasną skórę i dlatego trzymają się jak najdalej od słońca.

7. Elektrownia Taichung na Tajwanie emituje co roku tyle samo CO2 w powietrzu, co cała Szwajcaria.

8. Tajwan znajdował się w stanie wojennym od 1949 do 1987 roku, drugim najdłuższym okresie stanu wojennego w historii świata.

9. Japończycy okupowali Tajwan z zamiarem przekształcenia wyspy w wzorcową kolonię, przyczyniając się do rozwoju Tajwanu. W rezultacie mieszkańcy Tajwanu, ogólnie rzecz biorąc, czują się znacznie mniej niechętni dziedzictwu japońskich rządów.

10. Przeciętny Tajwańczyk pracuje 70 godzin tygodniowo.

11. Tajwańskie dzieci mają najlepsze wyniki matematyczne na świecie. Tajwan należy również do obszarów o wysokim IQ na świecie.

12. Uprzejmość, honor i szacunek dla starszych to najbardziej ceniony zwyczaj w kulturze tajwańskiej.

13. Most zbudowany w 2003 roku w północnej Kostaryce jest potocznie nazywany mostem Backstab. Został on opłacony, zaprojektowany i zbudowany przez Tajwan dla Kostaryki, aby odciąć więzi z Tajwanem na rzecz Chin.

14. Zapomnij o samochodzie, pociągu i metrze. Kiedy jesteś na Tajwanie, wskocz na rower. Tajwańczycy uwielbiają jeździć na rowerze i z dnia na dzień staje się on coraz bardziej popularny. Rząd inwestuje znaczne kwoty pieniędzy w tworzenie i utrzymywanie ścieżek rowerowych. Stolica kraju, Tajpej posiada rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów.

15. W czerwcu 1950 r. 7. flota amerykańska uniemożliwiła Chinom najechanie Tajwanu, więc Mao Zedong ogłosił, że Chiny wejdą w wojnę koreańską z siłami inwazyjnymi pierwotnie przeznaczonymi dla Tajwanu, a do października siły te uratowały Koreę Północną przed nadchodzącą klęską.

16. Tajwan przekazał Japonii ponad 243 miliony dolarów po ogromnym trzęsieniu ziemi w Tohoku w 2011 roku. To więcej niż jakikolwiek inny kraj.

Ciekawostki o Tajwanie

17. Tajwan ma unikalny sposób zbierania śmieci. Spacerując po ulicach Tajwanu nie zobaczysz żadnych pojemników na śmieci. Zamiast tego są śmieciarki, które przejeżdżają po mieście i zbierają śmieci prosto od ludzi. Ciężarówki grają melodię Beethovena, aby zachęcić ludzi do wnoszenia śmieci do ciężarówki. W czasie świąt kierowcy ciężarówek przechodzą w tryb świąteczny i grają piosenki świąteczne.

18. Każdy paragon na Tajwanie to los w loterii rządowej z najwyższymi nagrodami o wartości ponad 300.000 USD. Został on wprowadzony w 1951 roku w celu zwalczania unikania płacenia podatku od sprzedaży.

19. Plaże Tajwanu należą do najlepszych plaż Azji, od plaż o drobnym białym i złotym piasku po czarny piasek i lśniące białe plaże koralowe.

20. Tajwan jest w trakcie misji, aby do 2030 roku stać się krajem wolnym od tworzyw sztucznych. Plastikowe słomki znikną z głównych restauracji w 2020 roku, a dodatkowe opłaty za używanie plastikowych torby na zakupy, jednorazowe naczynia i kubki do napojów zostaną wprowadzone w 2025 roku.

21. Na Tajwanie znajduje się 9 parków narodowych. Zajmują one łącznie 8,6% powierzchni kraju.

22. W 2009 roku, 16-latkowie z Tajwanu odkryli na Tajwanie mikroorganizmy żywiące się tworzywami sztucznymi, które potencjalnie mogą rozwiązać nasze problemy związane z odpadami tworzyw sztucznych i styropianu.

23. Park Narodowy Taroko jest jednym z głównych celów podróży turystycznych do Tajwanu. Park zajmuje powierzchnię 1200 kilometrów kwadratowych i wznosi się od poziomu morza na wschodzie do ponad 3.700 metrów na zachód.

24. Najbardziej znana świątynia na Tajwanie, Świątynia Lungshan w Mance, została zbudowana w 1738 roku przez osadników z Fujian jako miejsce spotkań chińskich osadników. Jest to świątynia buddyjska położona w starej części wsi Taipei, w dzielnicy Wanhua. Świątynia ta przetrwała próbę czasu i przetrwała kilka klęsk żywiołowych i wojen.

25. Istnieje tajwańska sieć restauracji z motywem łazienki. Krzesła są toaletami, jedzenie podawane jest na małych miseczkach toaletowych, a napoje podawane są w mini pisuarach.

26. Najwyższe chińskie filmy nie są pokazywane w Tajwanie, ponieważ tajwańskie przepisy zezwalają co roku na wyświetlanie tylko 10 filmów z Chin, przy czym o filmach decydują liczby losowe.

27. Szybka industrializacja i szybki rozwój Tajwanu w drugiej połowie XX wieku nazywany jest „cudem Tajwanu”. Tajwan jest jednym z „czterech tygrysów azjatyckich” obok Hongkongu, Korei Południowej i Singapuru.

28. Tajwan posiada jeden z najbardziej efektywnych systemów recyklingu na świecie.

29. Sektor elektroniczny jest najważniejszym tajwańskim sektorem eksportu przemysłowego.

30. Tajwan ma ludność autochtoniczną.

31. Tajwańczycy są bardzo gościnni i pomocni dla zagranicznych podróżników i emigrantów.

32. Tajwan ma największą gęstość sklepów spożywczych.

33. Boże Narodzenie nie jest świętem na Tajwanie, mimo że ozdoby świąteczne są wszędzie.

34. Napiwki nie są często dawane na Tajwanie

35. Tajwan ma 1 566 km linii brzegowej.

Piękne zdjęcia z Tajwanu