AzjaCiekawostki

Ciekawostki o Korei Południowej

Korea Południowa ciekowostki

Korea Południowa jest krajem znanym wielu ludziom, ale niewiele osób o niej wie zbyt wiele. Jest bardzo mała, bo ma tylko około 100 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle co Islandia. Mimo, że Korea Południowa jest sąsiadem jednego z najniebezpieczniejszych krajów na świecie, potrafi utrzymać spokojną atmosferę.

1. Nazwa „Korea” pochodzi od Goryeo, które było nazwą nadaną dynastii ustanowionej przez generała Wang Geona w 918 roku. Goryeo oznacza „wysokie i czyste”. Niektóre poetyckie interpretacje nazwy Korea to „Kraina Wysokich Gór i Migotliwych Pstrągów” oraz „Kraina Porannego Spokoju”.

2. Mimo, że Korea Południowa jest połączona lądem do Chin, może to być również wyspa, a to dlatego, że jedynym sposobem, aby dostać się z Korei Południowej do reszty Azji drogą lądową jest podróżowanie przez Koreę Północną. W chwili obecnej granica z Koreą Północną jest zamknięta, można się dostać do Korei Południowej tylko statkiem albo samolotem.

3. Według sondażu z 2009 roku co piąta Koreanka poddała się operacji plastycznej i w przeciwieństwie do innych krajów, nie ma wstydu, że wchodzi pod nóż – jest to normalne. Rodzice często zachęcają dziewczęta do pracy na twarzach, a chirurgia plastyczna jest częstym zjawiskiem po ukończeniu szkoły.

4. Większość restauracji, w tym McDonald’s, dostarcza żywność prosto do domów w Korei Południowej.

5. Większość południowokoreańskiej topografii jest górzysta, a jej najwyższy punkt to Halla-san na wysokości 1950 metrów. Halla-san jest wymarłym wulkanem.

6. Lotte World Tower w Seulu jest najwyższym budynkiem w kraju i piątym co do wysokości na świecie.

7. Koreański jest uważany za jeden z najlepiej zaplanowanych języków w historii. Większość Koreańczyków uczy się również języka angielskiego.

8. Seul posiada DMB. Jest to cyfrowa transmisja multimediów. W ten sposób Południowi Koreańczycy mogą oglądać telewizję w samochodzie lub na telefonie komórkowym.

9. Głównymi partnerami handlowymi są Chiny, USA, Japonia i Niemcy. Duże koreańskie firmy to Samsung, Hyundai i LG Electronics.

10. Pomimo niewielkich rozmiarów Korea Południowa jest domem trzeciego co do wielkości miasta na świecie, Seulu. Stolica jest domem dla ponad 25 milionów ludzi.

11. Dzieci urodzone w Korei Południowej są uważane za „jednoroczne” kiedy się urodzą. 100 dni po urodzeniu dziecka obchodzone jest święto.

12. Korea Południowa jest światowym liderem w dziedzinie łączności internetowej. Około 92% ludności kraju to internauci, którzy mogą pochwalić się najszybszą średnią szybkością łącza na świecie.

13. Taekwondo jest narodowym sportem Korei Południowej. Uważa się, że zostało wymyślone około 2000 lat temu.

14. Lotte World, duże centrum rekreacyjne w Seulu, jest domem dla jednego z największych parków rozrywki krytej na świecie, jak również odkryty park rozrywki, sztuczna wyspa połączona koleją linową, centra handlowe, muzea i wiele innych.

15. Tylko 3,2% Koreańczyków ma nadwagę, co jest jednym z najniższych na świecie.

16. W Korei Południowej znajduje się Park Haesindang, który jest pełen posągów męskiego członka, a także restauracja o tematyce męskiego przyrodzenia w Deulmusae.

17. Nauczanie jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej płatnych zawodów w kraju. Średnio, nauczyciele zarabiają 8000 zł miesięcznie, a nauczyciele w szkołach prywatnych i na uniwersytetach zarabiają jeszcze więcej.

18. Studenci Korei Południowej są zobowiązani do przystąpienia do egzaminu wstępnego na uniwersytet, znanego jako „Sooneung”. Rano, przyjaciele i rodzina zbierają się w szkołach średnich, aby rozdać cukierki i życzyć uczniom powodzenia.

19. W Korei Południowej publiczne picie alkoholu jest całkowicie legalne. Ludzie mogą nosić otwarte butelki swojego ulubionego napoju alkoholowego czy pić drinka.

20. Obywatele podejrzani o popełnienie przestępstwa, takiego jak gwałt lub morderstwo, są kierowani przez policję w kajdankach na miejsce popełnienia przestępstwa i zmusza się ich do jego publicznego odtworzenia. W celu jeszcze większego upokorzenia, media proszone są również o fotografowanie i publikowanie szczegółów zbrodni.

21. Pierwsze na świecie laboratorium astronomiczne, Obserwatorium Cheomseongdae, znajduje się w Korei Południowej. Zostało zbudowane w połowie XIX wieku.

22. Jest to jedna z największych gospodarek na świecie. W tym stosunkowo małym kraju od 2009 roku gospodarka stale rośnie i ma obecnie 11. największy PKB na świecie (1,4 bln USD,).

23. Korea Południowa, po Chinach i Japonii, jest trzecim co do wielkości eksporterem w Azji, a jednocześnie siódmym co do wielkości eksporterem na świecie, a jej głównymi produktami są układy scalone (w tym komputery, telefony i inne urządzenia elektroniczne) oraz samochody.

24. Znajduje się tu jedno z najlepszych lotnisk na świecie. Incheon International Airport zostało uznane za najlepsze lotnisko na świecie już po raz 12 z rzędu, podczas konkursu Airport Service Quality Awards. Pomogły w tym ogrody, bezpłatne prysznice i sauna.

25. Najbardziej zatłoczony tor lotu na Ziemi znajduje się w Korei Południowej

26. Każdego roku z lotniska Czedżu korzysta ponad 26 milionów pasażerów – to więcej niż w Heathrow w Anglii.

27. W 2011 roku Czedżu znalazło się w gronie „Nowych 7 Cudów Natury”. Są tutaj kasyna, które pomagają wabić podróżnych z Chin, a dzięki autonomicznemu statusowi wyspy każdy może przyjechać bez wizy.

28. Co dziwne, na wyspie znajduje się również park o tematyce dla dorosłych, Jeju Love Land, w którym znajdują się fallusowe posągi, interaktywne eksponaty i inne rzeźby ludzi w jaskrawych kolorach.

29. Do skarbów narodowych Czedżu należą pałace królewskie, grobowce, kapliczki i dobrze zachowane wioski (osady wypełnione tradycyjnymi koreańskimi domami).

30. Czerwony atrament jest uważany za pech w Korei Południowej. Napisanie imienia w tym kolorze oznacza, że osoba jest martwa lub wkrótce umrze.

31. Liczba 4 jest uważana za pechową, ponieważ jest napisana tak samo jak po chińsku śmierć.

32. Od 2011 roku teledysk „Gangnam Style” ma 3 miliardy wyświetleń. Jest to piosenka koreańskiego artysty K-popu Psy. Uplasowała się na szczycie list przebojów w 30 krajach na całym świecie. Utwór nawiązuje do dzielnicy Gangnam w Seulu.

33. Cyfra ta jest często zastępowana literą „F”, np. podczas korzystania z windy.