AzjaCiekawostki

Fantastyczne informacje i ciekawostki o Seulu

Seul

Seul jest nieprzerwanie osiedlany przez ponad 2000 lat od czasu jego założenia w 18 p.n.e. przez Baekje, jedno z trzech królestw Korei. Miasto pozostało również stolicą Korei za czasów dynastii Joseon i imperium koreańskiego. Podczas japońskiej kolonizacji Korei na początku XX wieku Seul stał się znany jako Gyeongseong.

Seul jest stolicą i największym miastem Korei Południowej.

Oficjalną nazwą miasta jest Seul Special Metropolitan City.

Średnia wysokość w Seulu wynosi 38 metrów nad poziomem morza.

Osadnictwo na obszarze rzeki Han, gdzie obecnie znajduje się Seul, rozpoczęło się około 4000 p.n.e.

Jako jedno z największych miast na świecie i wiodące miasto na świecie, Seul stał się siedzibą wielu międzynarodowych firm. Obecnie jest to siedziba takich firm jak Samsung, LG, Hyundai i Kia.

Wytwarza również ponad 20% produktu krajowego brutto Korei Południowej.

W 18 r. p.n.e. królestwo Baekje założyło swoją stolicę, Wiryeseong, która uważana jest za stolicę dzisiejszego Seulu.

Rozległy obszar metropolitalny jest znacznie większy i liczy 25,6 miliona mieszkańców – piąte miejsce na świecie pod względem liczby ludności.

Seul jest znany ze swojej gęstości zaludnienia, która jest prawie dwukrotnie większa niż w Nowym Jork i osiem razy większa niż w Rzymie.

W 1945 roku Korea uzyskała niepodległość od Japonii i miasto zmieniono nazwę na Seul; w 1949 r. miasto oddzieliło się od prowincji Gyeonggi i stało się „miastem specjalnym”, ale w 1950 r. podczas wojny koreańskiej miasto zajęły wojska Korei Północnej, a całe miasto zostało prawie całkowicie zniszczone, a 14 marca 1951 r. wojska ONZ przejęły kontrolę nad Seulem i od tego czasu miasto to znacznie się odbudowało i rozwinęło.

Seul obejmuje 605 kilometrów kwadratowych, o promieniu około 15 kilometrów, z grubsza podzielony na północną i południową połowę przez rzekę Han.

Miasto graniczy z ośmioma górami, a także bardziej płaskimi terenami równinnej i zachodniej części rzeki Han.

McNuggety mogą być przywiezione do Twoich drzwi 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Apartamenty w Seulu mogą być teraz sterowane z telefonów komórkowych . Przedstawiciele Samsung Electronics mówią, że rozpoznawanie twarzy zostanie wkrótce wprowadzone jako dodatek do systemów bezpieczeństwa.

Oprócz dużych międzynarodowych koncernów, gospodarka Seulu skupia się na turystyce, budownictwie i produkcji. Miasto jest również znane z zakupów, a w mieście znajduje się Dongdaemun Market, który jest największym rynkiem w Korei Południowej.

Seul podzielony jest na 25 działów administracyjnych zwanych gu. Każdy gu ma swój własny rząd i każdy z nich jest podzielony na kilka dzielnic zwanych dong.

Klimat Seulu jest uważany zarówno za wilgotny subtropikalny jak i wilgotny kontynentalny (miasto leży na jego granicy). Lata są gorące i wilgotne, a monsun Azji Wschodniej ma silny wpływ na pogodę w Seulu od czerwca do lipca.

Zimy są zazwyczaj zimne i suche, chociaż miasto otrzymuje średnio 28 dni śniegu rocznie. Średnia niska temperatura stycznia w Seulu wynosi -6˚C, a średnia wysoka temperatura sierpnia to 29,5˚C.

Wraz z pojawieniem się dynastii Joseon (1392-1910), stolica została ponownie przemianowana na „Hanyang”, a później „Hanseong”.

Changdeokgung Palace jest najlepiej zachowanym z pięciu pozostałych pałaców królewskich w Korei Południowej. Budowę pałacu w Changdeok rozpoczęto w 1405 roku, a zakończono w 1412 roku. Pałac został spalony doszczętnie podczas inwazji Japończyków w 1592 roku i odbudowany w 1609 roku przez króla Seonjo i króla Gwanghaeguna.

Wiosną z ruin wojny koreańskiej Seul w ciągu zaledwie 50 lat rozkwitł, stając się 10 najpotężniejszym gospodarczo miastem na świecie i drugim co do wielkości obszarem metropolitalnym.

Witamy w gronie światowych liderów w branży IT. Korea Południowa ma najszybszą na świecie średnią prędkość połączenia internetowego.

Seul znajduje się w północno-zachodniej części Korei Południowej nad rzeką Han.

W styczniu 2017 roku liczba mieszkańców Seulu wynosi 10 197 tys. osób.