Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Kojotach

kojot

Kojot to rodzaj wilka preriowego, który występuje w Ameryce Północnej. Jest on drapieżnikiem z rodziny psowatych, a jego postura przypomina wilka. Niestety w Polsce na wolności nie występuje. Poniżej 10 ciekawostek odnośnie tego zwierzęcia:

1. Kojot występuje w około 19 odmianach, które można znaleźć między Alaską, a Meksykiem. Ulubionymi terenami kojotów są te zalesione i zakrzewione.

2. Kojot jest jednym z głównych bohaterów kreskówki wytwórni Warner Brothers z serii Zwariowane melodie : Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr. Powstało łącznie około 50 odcinków, gdzie głodny kojot bez skutku próbuje złapać sprytnego i zwinnego strusia.

3. Kojot przeważnie zjada wszystko co napotka na drodze. Żywi się głównie małymi ssakami na przykład : nornice, pieski preriowe, wiewiórki, myszy, ptaki. W okresie letnim potrafi też zjeść owoce i warzywa. Kojot chętnie również żywi się padliną znalezioną przy drodze lub resztami jedzenia, które wyrzucają ludzie.

4. Polowanie kojota przebiega według pewnego schematu. Stado kojotów goni ofiarę – często znacznie większą od siebie i kieruje ją wprost na innego kojota. Taka gonitwa może trwać nawet kilkanaście godzin.

kojot drapieżnik zimą

5. Kojoty tworzą małe grupy, wielkości do 3 par. Ich terytorium zazwyczaj sięga nie dalej niż 20 kilometrów, które oznaczają za pomocą swojego moczu.

6. Okres rozrodczy trwa od stycznia do marca. Ciąża samicy trwa około 60 dni po której, przychodzi na świat nawet 20 młodych kojotów. Niestety aż 70% szczeniąt nie dożywa do okresu dojrzałości.

7. Mały kojot uzyskuje dojrzałość po około 12 miesiącach. Długość życia tego zwierzęcia określana jest na 10 lat na wolności, a w warunkach hodowlanych nawet 18 lat.

8. Długość ciała kojota może maksymalnie wynosić 86 centymetrów. Waga dochodzi do 21 kilogramów dla samców.

9. Prędkość biegu kojota to nawet 70 km/h, dzięki czemu są najszybszymi zwierzętami z rodziny psowatych.

10. Kojot potrafi bardzo dobrze skakać. Z miejsca potrafi skoczyć na odległość do 4 metrów.