Ciekawostki

Co się dzieje w zimie? 15 faktów o zimie dla dzieci

dzieci bawiące się na śniegu

Śnieg to taka frajda. Prawdopodobnie uwielbiasz się nim rzucać, jeździć na sankach i budować bałwany. Ale nawet jeśli jest to fajna zabawa, to czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak powstaje śnieg? Co się dzieje w zimie? Fakty o zimie dla dzieci

 1. Zima to jeden z czterech pór roku.
 2. Cztery pory roku to zima, wiosna, lato i jesień.
 3. Ziemia krąży wokół Słońca. Ziemia potrzebuje 365 dni, aby odbyć podróż wokół słońca.
 4. Czy wiesz, że Ziemia jest rzeczywiście najbliżej słońca pomiędzy 3 stycznia a 5 stycznia?
 5. Niektóre zwierzęta, w tym niedźwiedzie, hibernują się zimą.
 6. Powietrze nie musi być bardzo wilgotne, aby uzyskać imponujące ilości śniegu. W przeciwieństwie do zwykłych opadów deszczu, na brzegu puszystego śniegu znajduje się dużo powietrza, które dodaje mu objętości. Dlatego też to, co w lecie wyniosłoby 10 centymetrów deszczu w zimniejszych miesiącach to około 10 centymetrów śniegu.
 7. Rozpoczyna się na zimowym przesileniu i kończy na równonocy wiosennej.
 8. Zima to sezon o najkrótszych dniach i najniższych temperaturach.
 9. Kiedy jest zima na półkuli południowej, to jest lato na półkuli północnej. Dzieje się tak dlatego, że półkula południowa jest przechylona od słońca i półkula północna zwraca się bardziej bezpośrednio do słońca z powodu sposobu, w jaki ziemia przechyla się w kierunku słońca.
 10. Drzewa i rośliny przestają rosnąć zimą.
 11. Nie zszokowałoby Cię widok śniegu na Syberii podczas podróży do tego miejsca w miesiącach zimowych. Jednak północne obszary nie mają monopolu na opady śniegu – wiadomo, że śnieg dotyka innych rejonów, od pustyni Sahara po Hawaje. Nawet najbardziej suche miejsce na Ziemi nie jest odporne. W 2011 roku na pustyni Atacama w Chile spadło prawie 80 centymetrów śniegu dzięki rzadkiemu zimnemu frontowi z Antarktyki.
 12. Średni płatek śniegu waha się od rozmiaru nieco mniejszego niż grosz do szerokości ludzkiego włosa.
 13. Aomori City w północnej Japonii otrzymuje więcej opadów śniegu niż jakiekolwiek większe miasto na ziemi. Każdego roku obywatele są zasypywani są średnio 8 metrów śniegu.
 14. W Polsce święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, i Walentynki są obchodzone zimą.
 15. Lód i śnieg są kojarzone z zimą w wielu miejscach na ziemi.