Ciekawostki

Mało znane informacje i ciekawostki o Singapurze

marina bay

Poza malowniczą linią horyzontu i tętniącym życiem centrum miasta, Singapur ma jeszcze wiele do zaoferowania odwiedzającym. Przeczytaj ciekawe informacje i ciekawostki, o których nigdy nie słyszałeś o tym zielonym i kosmopolitycznym mieście.

Zobacz też -> Co warto wiedzieć przed podróżą do Singapuru

1. Od ponad stulecia jest to najnowocześniejsze miasto Azji Południowo-Wschodniej. Miasto łączy w sobie kulturę i religie Malezji, Chin, Arabii, Indii i Anglii.

2. Całkowita powierzchnia Singapuru wynosi zaledwie 682,7 km2 , co czyni go jednym z 20 najmniejszych krajów na świecie.

3. Hymn narodowy można znaleźć w mikrotekście na odwrocie banknotu $1000.

4. Wszyscy znamy historię tego, jak Sang Nila Utama, książę Srivijayan z Palembang widział stworzenie, o którym myślał, że jest lwem i nazwał wyspę Singapur, co oznacza Lion City. Ale prawda jest taka, że w Singapurze nigdy nie było lwów.

5. Singapur jest jednym z trzech ocalałych miast-państw na świecie. Na świecie są tylko trzy miasta-państwa – Monako, Watykan i Singapur.

6. Obszar lądowy Singapuru obejmuje aż 62 wyspy przybrzeżne, które otaczają główną wyspę. Są to np. Sentosa, czyli największa z 62 wysp przybrzeżnych, czy Pulau Ubin.

7. Według Rezerwatów Dzikich Zwierząt w Singapurze, pierwszy sztucznie wykonany wodospad został zbudowany w Jurong Bird Park w 1971 roku. Ma 30 metrów wysokości.

8. Znajdziesz również najwyższy na świecie wewnętrzny wodospad który ma 35 metrów w Singapurze w Cloud Forest, Gardens by the Bay. Ten ogromny wodospad jest centralnym elementem zamglonego ogrodu, zaprojektowanego, aby pomieścić roślinność z tropikalnych wyżyn.

9. Czerwona flaga Singapuru reprezentuje uniwersalne braterstwo i równość człowieka, podczas gdy biel symbolizuje czystość i cnotę. Półksiężyc oznacza młody naród, a pięć gwiazd oznacza ideały demokracji, pokoju, postępu, sprawiedliwości i równości.

10. W rezerwacie przyrody Bukit Timah w Singapurze znajduje się więcej gatunków drzew niż na całym kontynencie północnoamerykańskim.

11. Budynki w Singapurze nie mogą być wyższe niż 280 metrów. Obecnie w Singapurze znajdują się trzy budynki o tej wysokości – OUB Centre, UOB Plaza i Republic Plaza.

12. Najdłuższy ludzki ząb, jaki kiedykolwiek wyekstrahowano, został usunięty od pacjenta w Singapurze, w 2009 roku. Jego długość wynosiła 3,2 cm.

13. Główna wyspa ma 42 km długości i 23 km szerokości.

14. Singlish (Singapurski angielski) zawiera słowa z języka angielskiego, malajskiego, hokkiena, teochew, kantońskiego, tamilskiego, bengalskiego, pendżabskiego i innych. Możesz usłyszeć: „lah”, „lor”, „leh”, „meh”, „kena”, „kiasu”, „liao”, „makan” i – zamiast „tak” i „nie” – „can” i „cannot”.

15. Singapur jest fanatykiem toalet. Światowy Dzień Toalety, 19 listopada, został stworzony po tym, jak rząd Singapuru zaplanował rezolucję ONZ wyznaczającą ten dzień. 19 listopada w Singapurze powstała Światowa Organizacja Toaletowa.

16. Kara chłosty jest ciągle żywa w Singapurze. Zastanów się dwa razy, zanim zdewastujesz jakąkolwiek rzecz w Singapurze. Poczujesz karę na własnej skórze.

17. Singapur jest piątym co do wielkości importerem broni na świecie, według Stockholm International Peace Research Institute.

18. Ikoną narodową Singapuru jest The Merlion, czyli pół ryby i pół lwa.

19. Od 1905 roku Singapur zmieniał swoje strefy czasowe sześciokrotnie.

20. Singapur był pionierem pierwszego nocnego wyścigu F1. Odbywający się corocznie od 2008 r. Grand Prix Season Singapur oferuje szeroki wachlarz koncertów, imprez wyścigowych i rozrywkowych dla fanów Formuły 1 i gości w każdym wieku.

21. Jest to jedno z najbardziej zielonych miast na świecie. To miasto drapaczy chmur jest również miastem wypełnionym bujną zielenią. Prawie połowa powierzchni Singapuru znajduje się pod zieloną pokrywą.

22. W mieście nie ma potrzeby posiadania samochodu. Transport publiczny jest rewelacyjny, a chodzenie pieszo to dobry sposób na zwiedzanie miasta.

23. Ponieważ miasto znajduje się zaledwie 100 km od równika, temperatury tropikalne nie zmieniają się zbytnio. Opady deszczu są dość równomiernie rozłożone w ciągu roku. Bez względu na to, kiedy zdecydujesz się odwiedzić, ciepła pogoda będzie dostępna w wielu miejscach.

24. Odwiedzających uderza bogactwo parków, rezerwatów przyrody oraz bujna, tropikalna zieleń Singapuru.

25. Postępy Singapuru w ciągu ostatnich trzech dekad były niezwykłe, jednak wyspa nie została przytłoczona przez rozwój. Odwiedzający odkryją bogactwo historycznych skarbów z przeszłości, w piękno starszych budynków, wartości i tradycji, które przetrwały w obliczu głębokich zmian społecznych i geograficznych.

26. Tanjong Pagar Centre, które zostało otwarte w 2016 roku, jest najwyższym budynkiem Singapuru z wysokością 290 metrów. Rekord padł dzięki udzieleniu pozwolenia na przekroczenie zwykłego limitu wysokości 280 metrów.

27. Singapur jest gorący. Z wyjątkiem 31 stycznia 1934 roku, kiedy to na wyspie zanotowano najniższą w historii temperaturę: niezbyt wysoką, bo aż 19,4°C.

28. Miasto-Państwo ma ponad 3000 kilometrów dróg, które rozciągają się po całym Państwie i prowadzą stąd do Hongkongu.

29. 21 września 1965 roku Singapur został 117. członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

30. Singapurczycy mogą głosować w brytyjskich wyborach. Mogą nawet kandydować w wyborach w brytyjskiej Izbie Gmin i kampanii na posła brytyjskiego okręgu wyborczego. Ponieważ Singapur jest członkiem Wspólnoty Narodów, obywatele Singapuru mają prawo do głosowania we wszystkich wyborach w Wielkiej Brytanii.

31. Teraz jest to jeszcze jedna opcja, jeśli zrezygnuje się z polityki lokalnej.

Czytaj dalej: Ciekawostki dla dzieci o Singapurze