O Świniach Wietnamskich – 10 ciekawostek dla dzieci
Świnie wietnamskie to popularne zwierzęta, które często hodowane są w folwarkach i w miejscach agroturystycznych. Jest to rana świń domowych, która charakteryzuje się ciemnym ubarwieniem, spokojnym usposobieniem i nieco mniejszymi wymiarami. Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek na temat świnek wietnamskich!
Zobacz też -> 10 ciekawostek dla dzieci o świniach
1. Oficjalna nazwa razy świnki wietnamskiej to miniaturowa świnia zwisłobrzucha. Jej przydomek wziął się z miejsca pochodzenia – rasa ta przywędrowała do Europy z Wietnamu w połowie XIX wieku.
2. Świnie wietnamskie to rasa karłowata. W kłębie – czyli w miejscu nieco poniżej końca szyi – osiąga wysokość zaledwie 50 centymetrów. Z powodu swojej bardzo masywnej postawy może ważyć około 60kg.
3. Świnie wietnamskie obecnie zamieszkują obie Ameryki, całą Europę i Azję oraz Australię. Początkowo były sprowadzane do europejskich ogrodów zoologicznych, dziś są popularnym gatunkiem gospodarskim.
4. Nie bez powodu ta rasa świni domowej nazywana jest „zwisłobrzuchą”. Osobniki posiadają duży, zwisający brzuch, który w przypadku ciężarnych samic może dotykać ziemi.
5. Świnie są wszystkożerne. Żywią się głównie resztkami roślin (m.in. ziemniakami, orzechami, korzeniami i zbożem), ślimakami, gąsienicami i jajami ptaków. Zdarza im się zjadać padlinę, niewielkie gatunki ptaków, a w niektórych środowiskach nawet węże.
6. Świnki wietnamskie są nie tylko wyjątkowo inteligentne, ale również bardzo rozwinięte społecznie. Badania dowodzą, że mogą przyjaźnić się z innymi osobnikami, z którymi częściej spędzają czas. Posiadają również rozwinięty system komunikacji.
7. Z powodu niewielkich rozmiarów oraz ponadprzeciętnej inteligencji, świnie wietnamskie są nie tylko hodowane jako zwierzę gospodarskie, ale wykorzystywane również jako zwierzę domowe. Można je trenować oraz socjalizować z ludźmi, dlatego chętnie wykorzystywane są w gospodarstwach agroturystycznych jako atrakcja dla gości.
8. Hodowla świnek wietnamskich wymaga przystosowania odpowiedniego terenu. Zarówno młode, jak i dorosłe osobniki lubią ryć w ziemi, dlatego nie należy ich puszczać samodzielnie w pobliżu pól uprawnych czy ogródków.
9. Samca świni nazywa się knurem, zaś samicę – lochą. Młoda świnia to prosię (do 12 tygodni) lub warchlak (od 12 do 18 tygodni).
10. Samica świnki wietnamskiej zaledwie w ciągu jednego roku może wydać na świat dwa mioty potomstwa, a podczas każdej ciąży rodzi się nawet 10 prosiąt.
Czytaj dalej: Ciekawostki o świniach