Ciekawostki

Świnie

na farmie

Świnie są inteligentnymi, społecznymi zwierzętami o specyficznych potrzebach, które muszą być zaspokojone przez rolników, aby mogły prowadzić szczęśliwe życie. Poznaj zaskakujące ciekawostki, ważne informacje i fakty o świniach.

Zobacz też -> 10 ciekawostek dla dzieci o świniach

1. Trzy miesiące, trzy tygodnie, trzy dni to średnia długość ciąży dla większości macior. Ta sprytna sekwencja trzech wynosi łącznie średnio 114 dni ciąży.

2. Są o wiele bardziej tolerancyjne na zimniejsze temperatury niż ciepło. Świnie nie mają gruczołów potowych, więc nie mogą się pocić. Dlatego też lubią przebywać w błocie, aby zachować sobie chłód.

3. Świnie mają 4 palce na każdej nodze, ale chodzą tylko na 2.

4. Na świecie jest około 2 miliardów świń.

5. Świnie były jednym z pierwszych zwierząt, które udomowiono. Pierwsza książka o hodowli świń została napisana przez chińskiego cesarza Fo Hi w 3468 r. p.n.e., ale historycy teoretyzują, że świnie zostały udomowione około 6000 lat temu.

6. Zwierzęta te mają bardzo dobrą pamięć. Potrafią zapamiętywać rzeczy przez lata oraz rozpoznawać i zapamiętywać przedmioty.

7. Świnie są też przez niektórych szkolone do chodzenia na smyczy, używania kuwety i robienia sztuczek.

w wodzie

8. Ludzie hodują świnie hodowlane na mięso takie jak wieprzowina, boczek i szynka.

9. Świnie są czystymi zwierzętami: kiedy otrzymają wystarczająco dużo przestrzeni i urozmaicenia (np. słomę do zabawy i budowania gniazd), te zaskakująco schludne zwierzęta będą robić kupy z dala od swoich siedlisk mieszkalnych lub miejsca gdzie jedzą.

10. Podobnie jak ludzie, świnie są wszystkożerne, co oznacza, że jedzą zarówno rośliny, jak i inne zwierzęta. W środowisku naturalnym, oprócz niektórych owadów i ryb, żerują na zwierzętach, jedząc przede wszystkim liście, korzenie, owoce i kwiaty. Jako zwierzęta gospodarskie, świnie karmione są głównie mączką kukurydzianą i sojową z dodatkiem mieszanki witamin i minerałów.

11. Niektórzy ludzie lubią trzymać świnie jako zwierzęta domowe.

12. Zwierzęta te były używane w starożytnej taktyce wojennej. Aleksander Wielki wykorzystywał świnie jako kontratak dla słoni, ponieważ słonie były przerażone głośnym piskaniem świni. Świnie były również wykorzystywane ze względu na ich przenikliwy zmysł węchu do wydobywania zakopanych min lądowych.

13. Świnie lubią masaż, lubią ocierać się po drzwi i ścianki, relaksować się przy muzyce i bawić się zabawkami.

14. Aby utrzymać ciepło, świnie mogą się przytulać się do siebie.

natura

15. Świński pisk może osiągnąć do 115 decybeli, co jest wartością wyższą niż dźwięk naddźwiękowego samolotu typu Concorde.

16. Zwierzęta te mogą przenosić na ludzi różne choroby.

17. Świnie mają 15000 kubków smakowych! Ludzie mają ich 9000.

18. W Danii jest dwa razy więcej świń niż ludzi.

19. Świnie są niewiarygodnie społecznymi zwierzętami i tworzą bliskie więzi ze sobą. Gdy są trzymane w grupie, przytulają się do siebie i wolą spać razem. Badania pokazują, że podobnie jak ludzie, śnią także podczas snu.

20. Pysk świni jest ważnym narzędziem służącym do znajdowania pożywienia w ziemi i wyczuwania otaczającego je świata.

21. Świnie stale komunikują się ze sobą. Mają słownictwo składające się z ponad 20 różnych dźwięków, z których każdy ma swoje własne znaczenie: ostrzeżenie, powitanie, informacja o tym że jest głodne.

świnia

22. Winston Churchill powiedział kiedyś: „Lubię świnie”. Psy patrzą na nas z góry. Koty patrzą na nas z góry. Świnie traktują nas jak równych sobie”.

23. Największa gęstość receptorów dotykowych znajduje się w pysku świni. Świnie używają go głównie do kopania w ziemi i wąchania pokarmu. Zmysł węchu świni jest około 2000 razy bardziej wrażliwy niż człowieka.

24. Nowo narodzone prosięta uczą się biegać do głosów swoich matek i potrafią rozpoznać swoje imiona po 2 tygodnia życia. Maciory są nawet znane z tego, że „śpiewają” młodym podczas karmienia.

25. Świnie nie „jedzą jak świnie”. Wolą jeść powoli i delektować się swoim jedzeniem.

26. W stosunku do wielkości swojego ciała, świnie mają małe płuca.

27. Świnie lubią się kąpać w błocie i wodzie, ale czy wiesz, dlaczego tak bardzo je kochają? Świnie muszą się wykąpać, żeby zachować chłód, bo mają bardzo mało gruczołów potowych. Poza tym błoto działa jak filtr przeciwsłoneczny i chroni ich skórę. Dlatego powiedzenie „pocisz się jak świnia” nie do końca jest trafne.

28. Zwierzęta te mają doskonały zmysł węchu.

29. Świnia jest ostatnim z 12 zwierząt w chińskim zodiaku. Świnia jest postrzegana jako reprezentująca, majątek, uczciwość, szczęście i męskość.

30. W całej naturze zajmują one trzecie miejsce za małpami i delfinami pod względem inteligencji. Są najszybszymi zwierzętami, które nauczą się nowej rutyny lub sztuczki.

31. Świnie są niesamowicie towarzyskie. Tworzą ścisłą więź ze sobą i innymi zwierzętami.

32. Długość głowy i ciała świni domowej waha się od 90 cm do 180 cm, a dorosłe świnie zazwyczaj ważą od 50 do 350 kg, przy czym dobrze odżywione osobniki często przekraczają ten zakres wagowy. Wielkość i waga świń zależy w dużej mierze od ich rasy.

Czytaj dalej: Ciekawostki o świniach wietnamskich

świnia wietnamska

Pytania i odpowiedzi

Co jest specjalnego w świniach?

Świnie mają słaby wzrok, ale świetny zmysł węchu. Świnia używa pyska do szukania pokarmu. Świnie należą do najmądrzejszych spośród wszystkich zwierząt domowych i są nawet mądrzejsze od psów.

Czy świnie są lojalne?

Podobnie jak psy, świnie są przyjaznymi, lojalnymi i wrażliwymi zwierzętami, które mają silne poczucie siebie i inteligencję. Są zabawne i czułe. Uwielbiają się przytulać. Czują miłość i radość, ale także ból i strach. Posiadają ochronne uczucia względem swojej rodziny i przyjaciół.

Czy świnie lubią muzykę?

Ludzie, którzy prowadzą schroniska dla zwierząt, do których należą również świnie, zauważają, że są do nas bardziej podobne, niż można by było myśleć. Podobnie jak ludzie, lubią słuchać muzyki, bawić się piłką i korzystać z masaży.

Czy świnie odczuwają emocje?

Świnie wykazują złożone emocje. Świnie mogą czuć się optymistycznie i pesymistycznie w zależności od tego, jak są traktowane, ujawnili naukowcy.

Jak mądra jest ta świnia?

Są mądre. Mają długotrwałe wspomnienia. Potrafią odróżnić, którzy ludzie są dla nich mili, a którzy nie. Potrafią też odróżnić świnie, które znają od świń, które są im obce.

Czy świnie są silne?

Głowa świni jest zbudowana do kopania w ziemi i jest wystarczająco silna, aby wyrwać małe drzewka czy obalić drewniany płot.