Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Winstonie Churchillu

Winston Churchill przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych polityków oraz premier angielski, który swoimi płomiennymi przemowami pomógł aliantom zwyciężyć nad nazistami. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się najciekawsze ciekawostki na jego temat.

1. Winston Churchill urodził się w arystokratycznej rodzinie Spencer-Churchill. Miał chłodne relacje z rodzicami, a najbliższą mu osobą była niania, Elisabeth Anne Everest.

2. Większość dzieciństwa spędził w szkołach z internatem, gdzie na jaw wyszła jego buntownicza natura. W szkole bardzo często sprawiał problemy, chociaż był bystrym uczniem. Był też mistrzem szkoły w szermierce.

3. Karierę dziennikarską rozpoczął jako korespondent na Kubie. Jego „Listy z frontu” cieszyły się dużą popularnością, a później zostały wydane we wspomnieniach Churchilla „My early life”.

4. W 1899 roku Winston Churchill opuścił armię, aby zająć się polityką. Był też doskonałym mówcą i wykładowcą. Przed jedną z jego prelekcji mowę wygłosił Mark Twain.

5. Churchill był zdecydowanym przeciwniekiem praw wyborczych kobiet i pozwalał na używanie siły wobec sufrażystek. Jedna z nich wychłostała go publicznie szpicrutą za te poglądy.

6. Churchill przez cztery lata był Pierwszym Lordem Admiralicji. Dzięki niemu Royal Navy zostało wyposażone w nowoczesny jak na tamte czasy sprzęt.

7. W 1914 to decyzja Pierwszego Lorda Admiralicji o postawieniu w stan gotowości Royal Navy stała się praktycznie pierwszym krokiem do przystąpienia Anglii do pierwszej wojny światowej. Niepowodzenia na froncie doprowadziły go jednak do dymisji i powrotu do wojska.

8. Churchill był pierwszym politykiem w historii, który wydał rozkaz użycia gazów bojowych wobec cywilów. Zostały one użyte w Iraku podczas powstania Kurdów i Arabów. Irak był wówczas od niedawna poddanym władzy brytyjskiej.

9. W latach trzydziestych Winston Churchill odszedł od polityki. Zajął się wówczas pisaniem książek, w tym głównie wspomnień o prominentnych członkach swojej rodziny, a także malowaniem obrazów, co od dawna było jego pasją.

10. We wrześniu 1938 roku Neville Chamberlain podpisał pakt monachijski, na mocy którego Adolf Hitler otrzymał Kraj Sudecki. Winston Churchill był jedną z pierwszych osób, które otwarcie sprzeciwiały się polityce ustępstw wobec Hitlera i przestrzegał polityków przez żądaniami terytorialnymi przywódcy Trzeciej Rzeszy. Powiedział wówczas słynne słowa: „Nasz rząd miał do wyboru hańbę albo wojnę. Wybrał hańbę, a wojnę będzie miał i tak”.

11. W 1940 roku, kiedy Hitler zaatakował Francję, Belgię, Holandię i Luksemburg, Neville Chmberlain podał się do dymisji i wskazał Churchilla jako swojego następcę. Tak Winston Churchill znalazł się na czele rządu brytyjskiego w najtrudniejszym czasie XX wieku.

12. Jego słowa wygłaszane do narodu podczas drugiej wojny światowej oraz obietnica walki z nazistami aż do wygranej zapewniła mu bardzo wielu zwolenników. Sama Anglia stała się wówczas bazą dla wielu rządów z krajów okupowanych. W Londynie żyli nie tylko generał Władysław Sikorski, ale również holenderska królowa Wilhelmina czy też Charles de Gaulle.

13. Podczas drugiej wojny światowej Winston Churchill przeszedł aż dwa ataki serca.

14. W 1941 roku Churchill spotkał się na pokładzie pancernika z Rooseveltem i pospidali tam Kartę Atlantycką. Był to pierwszy krok do utworzenia w przyszłości Oranizacji Narodów Zjednoczonych.

15. To Winston Churchill jest autorem nazwy „żelazna kurtyna”, która określała podział Europy na blok wschodni i zachodni.